Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Нещодавно в Україні відбулась подія, яка значно змінила деякі аспекти трудового договору з освітянами, які досягли віку, з якого може призначатися пенсія. Давайте поговоримо про ці та інші важливі моменти більш детальніше.
Отже, Конституційним Судом України були внесені деякі корективи щодо трудового законодавства в сфері освіти.
- Так, раніше законодавством в сфері загальної середньої освіти визначалося, що освітні працівники, які вважаються пенсіонерами, та відповідно отримують такий вид пенсії, як «пенсія за віком», мають право і надалі працювати в освітніх установах, але у такому разі, їх трудова угода повинна мати чіткі терміни (не більше трьох років).
- На сьогодні через рішення КСУ дана норма втратила чинність, а новітнє законодавство каже про те, що така трудова угода з особами, які є пенсіонерами повинна бути безстроковою.
- В свою чергу в рішенні зазначалося, що право на працю не має жодного зв’язку з тим, що особа досягла пенсійного віку, та обмеження дії трудового договору порушує конституційне право на працю. Саме тому перевірка документів юристом може допомогти захистити ваші права. А у разі виникнення питань може допомогти консультація юриста або консультація адвоката.
Освітній омбудсмен наголошує, що всі трудові угоди, які були укладені з пенсіонерами на певний строк (до трьох років), є незаконними, та потребують юридичного коригування. Їх варто привести до ладу і відповідності чинного законодавства.
Таким чином можна зробити юридичний висновок, що потрібно вносити відповідні зміни та переводити освітян на роботу, термін якої повинен бути безстроковим. Для цього працівниками може подаватися до вищого керівництва відповідна заява про переведення.
Крім того, здійснити заходи з приводу переведення осіб на безстроковий вид роботи можна і за допомогою видачі локальних актів. Так, це можна зробити і у разі, якщо буде видано наказ роботодавця або локальний акт (рішення чи розпорядження) органів місцевої влади.
Говорячи про трудові договори варто згадати і про особливості їх укладання під час дії воєнного стану.
В сьогоденних умовах було внесені відповідні зміни і щодо укладання або розірвання таких угод.
- Так, згідно чинного законодавства у разі виникнення певних обставин під час воєнного стану, наприклад, у разі якщо працівник відсутній на роботі через воєнні дії, обстріли, евакуацію або якщо їх місце невизначене роботодавцем, останній має право на укладення нової трудової угоди з новим працівником на певний строк (або на строк закінчення дії воєнного стану) чи на певний період, коли основний працівник відсутній на роботі через військові обставини.
- Основна мета надання такого права роботодавцю – у разі, якщо є нагальна потреба у виконанні певної роботи, або у разі якщо є наявним дефіцит кадрів на місці роботи.
- Крім того, законодавством у сфері трудових відносин під час дії воєнного стану також за роботодавцем передбачається і право на призупинення трудової угоди.
- Важливо пам’ятати, що таке призупинення не розриває трудові відносини, а лише припиняє їх на певний час.
- Таку угоди можна поставити «на паузу» у разі, якщо наявні підстави для цього: відсутність фактичної можливості виконувати роботу працівником а також неможливість надати роботу роботодавцем.