Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Останнім часом волонтерська діяльність стала одним із сталих аспектів допоміжної діяльності в різноманітних сферах соціального життя.
Не дивлячись на те, що правовідносини, які врегульовані законодавством України в сфері діяльності волонтерів на легальному рівні функціонують ще з 2017 року, коли був прийнятий відповідний закон, визначення правового статуту волонтера на сьогодні має дуже актуальне питання, а письмова консультація може допомогти розібратися в даному питанні.
Через сучасні умови збройного конфлікту в Україні попит на волонтерську діяльність зростає все більше. Хто такі волонтери та чи мають вони якісь гарантії та особливості законного врегулювання своєї діяльності розберемо в даній статті.
Отже, аналіз документів показує, що в сфері волонтерської діяльності встановлено поняття такої діяльності, якою вважаються заходи добровільного характеру, які здійснює особа виключно за своїм волевиявленням. Така діяльність не має на меті отримання прибутку, за неї не виплачується гонорар чи заробітна плата, а навпаки-така допомога є безкоштовною та направлена на допомогу у різних сферах соціального життя. Допомога волонтерства здійснюється у вигляді і надання послуг і виконання робіт.
В Україні волонтерами можуть бути як іноземці так і громадяни нашої країни, а також особи без громадянства.
Також слід відзначити, що волонтерська діяльність можлива і до досягнення особою вісімнадцяти років, але така діяльність можлива лише за умови письмового погодження батьків неповнолітнього або його представника.
Правовий аналіз ситуації свідчить, що діяльність волонтера повинна бути врегульована на нормативному рівні, саме тому організація або установа, яка хоче залучити волонтера до допомоги, повинна укласти з ним спеціальну угоду – договір на провадження волонтерської діяльності. Це потрібно, аби кожна із сторін знала про обсяг своїх прав та обов’язків.
Серед обсягу прав волонтера можна виділити наступні:
- гідні умови для провадження такої діяльності, включаючи забезпечення вірною інформацією та надання спеціальних засобів захисту тощо;
- можливості включення часу такої діяльності для проходження виробничої практики, за наявності підстав (у разі навчання волонтера та погодження закладу освіти);
- можливості для відшкодування коштів під час волонтерства, наприклад, коли треба відшкодувати кошти на проїзд, тимчасове проживання в іншому місті та інші підстави, що передбачені чинним законодавством.
Окрім прав, також варто пам’ятати що підписуючи волонтерський договір останній буде мати ряд обов’язків, зокрема:
- здійснювати виконання своїх задач вчасно та на умовах договору;
- пред’являти документи про стан здоров’я у разі потреби;
- якщо волонтер володіє конфіденційною інформацією, дотримуватися вимог законодавства з приводу її не розголошення;
- не зашкоджувати репутації організації чи установи де здійснюється волонтерська діяльність;
- при розірванні договору з ініціативи волонтера, дотримуватися вимог законодавства з приводу відшкодування коштів (якщо це було передбачено угодою чи законодавством);
- у разі заподіяння майнової шкоди, також здійснювати відшкодування на законних умовах.
- Таким чином можна зробити юридичний висновок, що аби здійснювати волонтерську діяльність варто дотримуватися всіх вимог чинного законодавства, а обсяг всіх прав та обов’язків відзначати в спеціальному договорі.