Консультант

Юридичні консультації 24/7

Відкрити
image

Повноваження Міністерства юстиції України щодо поновлення або продовження процесуальних строків: аналіз правової позиції судів

Вітаю 👋

Мене звати Олександр, я Ваш персональний менеджер. Давайте я Вам допоможу?

image
image
BASE (Базова) 35.81
Реклама
Сахарук Анатолій Вікторович
Сахарук Анатолій Вікторович
Юрист
Україна / Київ

i

Час прочитання: 6 хвилин Кількість переглядів: 102
Рейтинг:
0
Дата публікації: 22.05.2024

Повноваження Міністерства юстиції України щодо поновлення або продовження процесуальних строків: аналіз правової позиції судів

У світлі новітніх законодавчих змін та судової практики, питання дискреційних повноважень Міністерства юстиції України (Мін’юст) у частині поновлення або продовження процесуальних строків набуває все більшого значення. Для правильного тлумачення цих повноважень варто звернутися до судової практики та аналізу законодавства.

Дискреційні повноваження: визначення та правовий контекст

На законодавчому рівні дефініцію поняття дискреційних повноважень суб’єкта владних повноважень не закріплено, однак судова практика містить чітке розуміння цього поняття. За практикою касаційної інстанції, дискреційні повноваження означають можливість адміністративного органу самостійно (на власний розсуд) вибирати один із кількох можливих варіантів рішення в межах, визначених законом. Водночас повноваження адміністративних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки.

Судова практика щодо поновлення процесуальних строків

На підставі аналізу постанов Верховного Суду можна дійти висновку, що строк, встановлений статтею 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», є присічним і не може бути продовжений або поновлений Мін’юстом за жодних обставин.

У постанові від 25 липня 2023 року у справі № 910/6143/23 Верховний Суд підкреслив, що у випадку порушення однорічного строку на оскарження рішення, дій або бездіяльності реєстратора, Міністерство юстиції не має дискреційних повноважень щодо поновлення цього строку. Тобто, якщо скарга подана з порушенням встановленого строку, Мін’юст автоматично відмовляє у її задоволенні.

Законодавчі обмеження та їх наслідки

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму протидії рейдерству» було визначено, що Мін’юст позбавлено дискреційних повноважень щодо вирішення питання поважності причин пропуску та поновлення строків на оскарження рішення, дії або бездіяльності реєстраторів. Це питання врегульоване законодавством і не передбачає альтернатив.

Тому пропуск однорічного строку зумовлює автоматичну відмову в задоволенні скарги, а її нерозгляд по суті. Це означає, що Мін’юст, встановивши порушення строку, безумовно відмовляє у задоволенні скарги без розгляду її суті.

Альтернативні шляхи оскарження

Варто зауважити, що вказаний Закон не містить строків звернення з позовом до суду про визнання протиправним та скасування рішення, дій або бездіяльності реєстратора. Це надає особам можливість оскаржити такі рішення в суді, навіть якщо вони пропустили встановлений однорічний строк. Для цього необхідно підготувати належні та допустимі докази, які підтверджують момент, коли саме особа дізналася про порушення своїх прав, і обґрунтувати неможливість дізнатися про це раніше.

Наприклад, певний проміжок часу у 2022 році був обмежений доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, а також до інших державних реєстрів. Це може бути вагомим аргументом у суді щодо неможливості своєчасного подання скарги.Можливо, Вас зацікавлять наступні статті: консультація адвоката, консультація юриста, аналіз документів, правовий аналіз ситуації, письмова консультація, перевірка документів юристом, юристи документи, допомога адвоката онлайн, адвокат онлайн, юридичний висновок, правовий висновок адвоката, юрист онлайн.

Висновки

Підсумовуючи, можна зробити висновок про неможливість поновлення встановленого частиною 3 статті 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» однорічного строку на оскарження рішення, дій або бездіяльності реєстратора в Мін’юсті. Міністерство юстиції України не має права вирішувати питання про поважність причин пропуску цього строку, оскільки це врегульовано законодавством і не передбачає альтернатив.

Однак особи, які пропустили встановлений строк, мають право звернутися до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення, дій або бездіяльності реєстратора. У цьому випадку важливо підготувати належні докази, що підтверджують момент дізнання про порушення та неможливість виявити його раніше.

Цей підхід дозволяє забезпечити захист прав громадян та суб’єктів господарювання, одночасно дотримуючись принципу правової визначеності та стабільності, що є основою ефективного функціонування правової системи України.

 
 
image
Може бути цікаво

Схожі послуги та статті

image
отримати послугу

В мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ

Безпечна угода

Ви як Замовник позбавляєтесь від усіх фінансових ризиків при співпраці з Виконавцями, адже сума оплати резервується нашим сервісом та виплачується Виконавцю лише отримавши підтвердження від Вас про завершення етапу.

У разі ненадання послуги кошти повертаються Вам. Сервіс бере на себе усі фінансові ризики та виступає гарантом та хранителем коштів, а у разі виникнення розбіжностей між сторонами - незалежним Арбітром.

Ваші кошти в надійних руках!

image
Відгуки

Від реальних користувачів

image
ТОП 10

PRO консультантів

Всі консультанти
  • PREMIUM 75.56 Топ 1
    image

    Студенцов Олександр

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 68.32 Топ 2
    image

    Грицай Микола Ігорович

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 60.04 Топ 3
    image

    Боревич Марія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 55.4 Топ 4
    image

    Одинцова Валерія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 52.9 Топ 5
    image

    Баладига Сергій

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 49.9 Топ 6
    image

    Макеєв Дмитро

    Юрист Україна / Кременчук
    і
  • PREMIUM 48.58 Топ 7
    image

    Хижавська Олеся Ярославівна

    Юрист Україна / Хмельницька область
    і
  • PREMIUM 39.26 Топ 8
    image

    Миколаєнко Олена

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 38.3 Топ 9
    image

    Молчанов Олег Вікторович

    Адвокат Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 38.03 Топ 10
    image

    Палагіна Юлія Володимирівна

    Юрист Україна / Харківська область
    і

Ми перевіряємо кожного фахівця, який реєструється на нашому сервісі та гарантуємо якість послуг.
КОНСУЛЬТАНТ - це прозорий та найбільший рейтинг юристів та адвокатів створений для того, щоб кожен міг обрати найкращого спеціаліста у потрібному місці та у потрібний час.

Рейтинг юристів формується на основі позитивно виконаних замовлень, ваших відгуків, оцінок
та коментарів. Рейтинг неможливо купити: він формується виключно користувачами. Тому, якщо Вам потрібні послуги, консультації або підготовка документів від кращих юристів та адвокатів - можете впевнено довіряти нашим фахівцям!

image
Бонус

Отримайте консультацію

Пройдіть опитування та отримайте ₴500.00 на консультацію

Надайте відповіді на вказані запитання і ми миттєво зарахуємо ₴500.00 на першу консультацію в мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ. Це означає, що консультація для Вас буде абсолютно безкоштовна, а юрист отримає оплату від нашого сервісу. Це забезпечує швидку та якісну відповідь відразу від декількох фахівців. З прикладами таких консультацій можна ознайомитися нижче. Нарахування бонусу обмежені в часі, тому не зволікайте - дійте!

  • 0 дні
  • 0 години
  • 0 хвилини
  • 0 секунд
  • ukraine Україна +380
  • poland Польща +48
  • england Великобританія +44
  • usa Сполучені Штати +1
  • other Інше +
image

Дякуємо за реєстрацію!

Поставте Ваше запитання через мобільний додаток

  • Вам потрібен військовий юрист чи адвокат?
  • Ви вже зверталися за юридичною допомогою раніше?
  • Ваше питання пов'язане з документами або договорами?
  • Ви плануєте звернутися до суду найближчим часом?
  • Вам потрібен юридичний супровід угоди (купівлі, оренди тощо)?
  • Чи є у вас офіційні документи, пов’язані з вашим питанням?
image
Важливо

Знати про нас

image
Адміністрація порталу

Файли cookie та конфіденційність

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookie для персоналізації контенту та аналізу веб-трафіку.