Детальніше
Арешт майна у кримінальному провадженні
- це тимчасовий захід, який застосовується з метою забезпечення кримінального провадження. Він полягає у тимчасовому позбавленні особи права відчужувати, розпоряджатися, або користуватися майном, щодо якого існують підстави вважати, що воно:
1. Є доказом у кримінальному правопорушенні.
2. Підлягає спеціальній конфіскації.
3. Необхідне для забезпечення цивільного позову.
4. Може бути використане для стягнення неправомірної вигоди, отриманої юридичною особою.
Процедура накладення арешту включає подання клопотання до слідчого судді або суду від прокурора, слідчого за погодженням з прокурором, або цивільного позивача. Клопотання про арешт майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто.
Завдання арешту майна
Завдання арешту майна у кримінальному провадженні полягає в тимчасовому позбавленні особи права відчужувати, розпоряджатися або користуватися майном з метою запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення або відчуження.
Майно, на яке може бути накладено арешт
Арешт у кримінальному провадженні може бути застосований до наступних категорій майна:
1. Рухоме та нерухоме майно.
Це включає грошові кошти у будь-якій валюті, як готівкові, так і безготівкові, включаючи кошти на банківських рахунках або в інших фінансових установах, а також цінні папери та корпоративні права.
2. Майно, що має ознаки зазначені у статті 167 КПК України.
Це може бути майно, яке було використане або пристосоване для вчинення злочину, або яке містить сліди злочину; майно, надане як засіб схилення до злочину, для його фінансування або як винагорода; майно, яке є предметом злочину або отримане в результаті злочину.
Обмеження на майно
Застосовуються лише у випадках, коли є ризик його приховування, знищення або іншого неправомірного використання. Житлові приміщення, де законно проживають особи, не підлягають таким обмеженням.
Суб’єкти власності майна, на яке може бути накладено арешт:
Майно може належати як підозрюваному чи обвинуваченому, так і третім особам або юридичним особам, до яких можуть бути застосовані кримінально-правові заходи.
Треті особи, чиє майно може бути арештоване, включають тих, хто набув майно безоплатно або за неадекватною ціною, знаючи або маючи підстави знати про його злочинне походження.
Майно, на яке забороняється накладати арешт
Майно, яке належить особі, яка діяла добросовісно при його набутті, не не може бути арештованим, за винятком випадків, коли арешт необхідний для збереження доказів у кримінальному провадженні.
Відповідно до статті 170 Кримінального процесуального кодексу України, існують обмеження на арешт наступних активів:
1. Кошти, що знаходяться на єдиному рахунку, створеному згідно зі статтею 35- 1 Податкового кодексу України.
2. Кошти на рахунках у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
3. Кошти на поточних рахунках зі спеціальним режимом використання, встановленим законами України про ринок електричної енергії та теплопостачання.
4. Кошти, призначені для розрахунків за інвестиційними програмами, а також кредитні кошти, що знаходяться на рахунках зі спеціальним режимом використання, відкритих відповідно до законодавства України про теплопостачання та питне водопостачання та водовідведення.
5. Кошти на спеціальному рахунку експлуатуючої організації, визначені Законом України про регулювання питань, пов’язаних з ядерною безпекою.
Порядок скасування арешту майна
Порядок скасування арешту майна передбачає подання клопотання до суду особою, на майно якої накладено арешт, або її представником. Суд розглядає клопотання та може скасувати арешт, якщо вважає, що підстави для його застосування більше не існують. Детальніше про порядок скасування арешту майна у кримінальному провадженні розглянемо у наступній статті.
Автор статті практикує надання правничої допомоги у питаннях скасування арешту майна, накладеного за різних підстав та у будь-якому судочинстві. За послугами зняття арешту з майна звертайтесь до менеджерів юридичного сервісу «Консультант» за номером телефону: +38073007400.
Юридичний сервіс «Консультант» надає широкий спектр професійної правової допомоги, у тому числі у справах: зняття арешту з майна у кримінальному провадженні, зняття арешту з майна після закінчення виконавчого провадження, зняття арешту з майна у виконавчому провадженні, зняття арешту з майна після закриття кримінального провадження, зняття арешту з майна боржника по аліментам, зняття арешту з майна накладеного державним виконавцем, зняття арешту з нерухомого майна накладеного судом, зняття арешту з іпотечного майна та у безліч інших випадках.
Юридичний сервіс "Консультант" надає правову допомогу у будь-якій ситуації. Наші юристи, здійснять правовий аналіз ситуації, зроблять всебічний аналіз документів, підготують юридичний висновок та забезпечать представлення інтересів клієнта в органах державної влади або суді, візьмуть участь у судовому засіданні у будь-якому місті України. Консультація адвоката та правовий захист адвокатом є гарантією якісного захисту ваших прав та інтересів.
Юридичний сервіс «Консультант» надає послугу « допомога адвоката онлайн ».