Детальніше
Права та можливості адвоката у кримінальних справах
У сучасному світі роль адвоката у кримінальному процесі є надзвичайно важливою. Основну роботу адвоката у кримінальних справах можна поділити на два етапи: захист клієнта на досудовому розслідуванні справи та під час судового розгляду, де адвокат виступає як захисник прав та інтересів підозрюваного чи обвинуваченого. Звісно, не варто забувати і про важливість участі адвоката у захисті прав засуджених.
З’ясуємо які права та можливості щодо захисту має адвокат у кримінальному процесі
Згідно з пунктом 5 статті 1 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатський захист є видом діяльності, спрямованою на забезпечення прав, свобод і законних інтересів клієнта.
Під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право на:
1. Звертання з адвокатськими запитами:
- Адвокат може звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об’єднань та фізичних осіб (з їх згодою) з адвокатськими запитами, включаючи отримання копій документів.
2. Ознайомлення з матеріалами справи:
- Адвокат має право ознайомлюватися з необхідними для адвокатської діяльності документами та матеріалами на підприємствах, в установах і організаціях, за винятком тих, що містять інформацію з обмеженим доступом.
3. Складання заяв, скарг та інших правових документів:
- Адвокат може складати заяви, скарги, клопотання та інші правові документи, які подаються у встановленому законом порядку.
4. Збір відомостей та застосування технічних засобів:
- Адвокат може збирати відомості про факти, що можуть бути використані як докази.
- Він також може використовувати технічні засоби для копіювання матеріалів справи, фіксації процесуальних дій та відображення ходу судового засідання.
5. Посвідчення копій документів:
- Адвокат може посвідчувати копії документів у справах, які він веде, за винятком випадків, коли закон встановлює інший обов’язковий спосіб посвідчення копій.
6. Отримання письмових висновків фахівців:
Адвокат має право одержувати письмові висновки фахівців та експертів з питань, що потребують спеціальних знань.
Ці права допомагають адвокату ефективно захищати інтереси своїх клієнтів та забезпечувати справедливість у правових процедурах.
Окрім індивідуальних прав адвоката, захиснику у кримінальному провадженні належать процесуальні права підозрюваного, захист якого він здійснює. Звісно, крім тих прав, які невід’ємно пов’язані з особою підозрюваного.
Захиснику у кримінальному провадженні належать такі права клієнта:
1. Право на інформацію:
- Адвокат має право знати, у вчиненні якого кримінального правопорушення підозрюють його клієнта.
- Захисник може вимагати перевірки обґрунтованості затримання.
2. Право на збір та подання доказів:
- Адвокат може збирати та подавати докази слідчому, прокурору та слідчому судді.
- Під час проведення процесуальних дій він може ставити запитання, подавати свої зауваження та заперечення щодо порядку проведення дій, які заносяться до протоколу.
3. Технічні засоби та інші права:
- Адвокат може застосовувати технічні засоби (з додержанням вимог КПК) під час проведення процесуальних дій, в яких він бере участь.
- Він має право заявляти клопотання про проведення процесуальних дій, вимагати відкриття матеріалів досудового розслідування та одержувати копії процесуальних документів та письмові повідомлення, подавати заяви про відвід, клопотати про надання гарантій безпеки для себе та своєї сім’ї
4. Право на оскарження рішень:
- Адвокат може оскаржувати рішення, дії та бездіяльність слідчого, прокурора та слідчого судді в порядку, передбаченому КПК.
5. Інші права:
- В разі необхідності він може користуватися послугами перекладача (згідно з ч. 3 ст. 42 КПК).
- Також він має право вимагати відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду, а також відновлення репутації, якщо підозру чи обвинувачення клієнта не було підтверджено.
Адвокату надано право бути присутнім та приймати участь у проведенні допиту та інших процесуальних діях, що проводяться за участю підозрюваного.
До першого допиту підозрюваного він може мати конфіденційне побачення без дозволу слідчого, прокурора або суду. Після першого допиту такі зустрічі можуть відбуватися без обмеження кількості та тривалості. При цьому зустрічі можуть відбуватися під візуальним контролем уповноваженої службової особи, але в умовах, що виключають можливість прослуховування чи підслуховування.
Також, відповідно до статті 46 КПК, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, а також їх службові особи зобов’язані виконувати законні вимоги захисника.
Ці права допомагають адвокату ефективно захищати інтереси своїх клієнтів та забезпечувати справедливість у правових процедура
Юридичний сервіс "Консультант" надає правову допомогу у будь-якій ситуації. Наші юристи, здійснять правовий аналіз ситуації, зроблять всебічний аналіз документів, підготують юридичний висновок та забезпечать представлення інтересів клієнта в органах державної влади або суді, візьмуть участь у судовому засіданні у будь-якому місті України. Консультація адвоката та правовий захист адвокатом є гарантією якісного захисту ваших прав та інтересів.
Юридичний сервіс «Консультант» надає послугу « допомога адвоката онлайн ».