Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Трудове законодавства України з кожним роком вдосконалюється та впроваджує норми сучасного європейського правового середовища.
- І не дивлячись на те, що вітчизняний Кодекс Законів про працю України (далі – КзппУ) був прийнятий ще за радянських часів, він зазнав багато змін, які стосуються і захисту прав працівників в тому числі також.
- Даним актом і врегульовується право працівників на відпустки також.
- Консультація адвоката або консультація юриста може допомогти Вам вирішити правові питання та захистити свої трудові права також.
Отже, нормативне врегулювання права на відпустку передбачається трудовим законодавством України.
- На сьогодні значна кількість питань та звернень стосується саме порушень у даній сфері трудового права.
- Так, за захистом своїх порушених прав, звертаються до відповідних органів особи, які здійснюють трудову діяльність та є за своїм статусом працівниками.
- Важливо пам’ятати, аби здійснювати трудову діяльність на законних підставах та з урахуванням всіх норм чинного законодавства (оплачувати податки, мати соціальні гарантії та пільги) варто працевлаштовуватися на офіційному рівні та заключати з роботодавцем трудову угоду або контракт.
Аналіз документів свідчить, що для працівників існує право на відпустку – для місць роботи різних форм власності. Такі працівники які працюють у різноманітних галузях, адже законом не встановлено заборони такого права для певних галузей та сфер. Особливості нормативного врегулювання також встановлено і законодавством України, яке врегульовує виключно питання щодо відпусток – Закон України «Про відпустки».
Даним Законом передбачається багато нюансів щодо процедури, тривалості, видів, пільг та інших аспектів права на відпустку.
Згідно законодавства існують різні види відпусток, одним із них є і щорічна відпустка для працівників, яка може бути як основна так і додаткова – у разі наявності певних підстав.
- Слід зауважити, що важливу роль у формуванні відпускних дат відіграє графік відпустки, адже у ньому визначаються черговості днів, коли працівники підуть «на відпочинок».
- Такі графіки повинні бути затвердженими керівництвом та складені із врахуванням інтересів працівника.
- Таке положення відображено в статті 79 КЗппУ.
- Крім того, відповідно до даної норми за роботодавцем зберігається обов’язок повідомлення у письмовій формі про те, що для працівника розпочинається початок його відпуски.
- Таке повідомлення повинно бути не пізніше, ніж за два тижні до початку відпустки.
А чи можливо піти в відпустку без власної згоди але за бажанням роботодавця?
- В цьому випадку законодавство України встановлюють обов’язкове врахування інтересів працівника, та узгодження цього питання в дуальному сенсі: між роботодавцем та працівником.
- Отже, примушувати особу йди у відпустку з точки зору права – незаконно.
- На підтвердження цьому можна звернутися до законодавства про відпустки, де, зокрема встановлено, що навіть і відпустки без збереження заробітної плати повинні узгоджуватися та надаватися за умови, якщо сам працівник висловив бажання її отримати.
- Тут варто пам’ятати, що такі дні відпустки за законом можуть надати не більше як п'ятнадцять календарних днів протягом року (за сімейними обставинами тощо).
Таким чином можна зробити юридичний висновок, що у разі, якщо Ваш роботодавець через власні фінансові чи інші проблеми примушує Вас писати заяву на відпустку (в тому числі на відпустку без збереження заробітної плати), це є незаконним та порушує права працівника.