Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Процедуру вручення повісток а також загалом мобілізацію регулюють велика кількість нормативно-правових актів, але якщо узагальнити весь об'єм наявної та чинної інформації то можна дійти до наступних висновків.
Законодавством встановлена наступна класифікація повісток:
- для уточнення облікових даних; для проходження ВЛК;
- призов на військову службу;
- мобілізаційне розпорядження.
Перше, що слід встановити при врученні повістки - це повноваження тих, хто вам її вручає, адже вручення повісток проводиться виключно на підставі повноважень, що надаються працівникам ТЦК та СП від військового коменданта області у вигляді наказу, який самі ж працівники повинні пред'явити на вимогу громадянина.
- Згідно з ст. 8 ЗУ ,,Про правовий режим воєнного стану" а саме в переліку, що затверджений Кабінетом Міністрів України та прикріпляється до відповідної статті, перевірка документів здійснюється виключно вповноваженими на це особами та з вичерпного переліку підстав.
- Цей факт встановлює наступне: працівники ТЦК та СП не можуть вимагати документи, що посвідчують особу на свій розсуд, а тим паче для вручення повістки, що часто можна зустріти на практиці.
- Виклик у військкомат по телефону - це також приклад порушення норм чинного законодавства, адже цього не передбачено в нормативно - правових актах.
- Після встановлення повноважень працівників ТЦК та СП варто звернути увагу на оформлення самої повістки, а саме: вона повинна бути виписана на ваше ім'я, містити мокру печатку та підпис військового комісара.
Варто зауважити, що вручати повістки можуть не тільки працівники ТЦК та СП, але й органи місцевого самоврядування, керівники підприємств, навчальних закладів, управителі багатокрартирних будинків.
Особа може відмовитися від вручення повістки, але якщо є на це конкретні причини:
- це здійснюють не вповноважені особи, повістка не має всіх необхідних реквізитів, то в такому разі складається акт відмови від отримання повістки в присутності декількох свідків.
- Згідно з ст. 22 ЗУ ,,Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" громадяни забов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов’язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
- Також слід зазначити і про те. яку відповідальність несе особа, яка порушила вказану вище норму.
По-перше, якщо суб'єкту була вручена повістка про проходження військової лікарської комісії або для уточнення облікових даних і він не з'явився у вказані строки, за таке правопорушення передбачається штраф за неяву у військомат у розмірі від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ( за перше порушення) і 200-500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі повторного порушення.
У випадку, якщо особа не звернулася за викликом до ТЦК та СП за призовом на військову службу або ж за мобілізаційним розпорядженням і при цьому визнана лікарською комісією придатною до військової служби, за це передбачається кримінальна відповідальність у вигляді обмеження волі строком на три роки, або ж позбавлення волі строком від трьох до п'яти років.
Загалом, слід пам'ятати, що відповідно до ст. 19 Конституції України всі службові та посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тобто не дозволяється вчиняти дії, що не зазначені у нормативно-правових актах, а отже слід чітко знати процедурні стадії мобілізаційних процеів, що унеможливить або зведе до мінімуму факти порушення ваших прав та свобод.
Також слід зазначити, що для більш надійного правового контролю ситуації нерідко використовують адвокатський супровід у військкоматі з метою недопущення порушення прав особи, а якщо такі й були, то подальшої їх фіксації.
Супровід в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки та під час проходження лікарської комісії здійснюється у таких напрямках:
- нагляд за дотриманням законодавства зі сторони працівників ТЦК та СП, або ж ВЛК;
- складання скарги у разі порушень зі сторони вищевказаних установ;
- правовий аналіз ситуацій, що можуть виникнути при проходженні ВЛК та вирішення проблем з точки зору чинного законодавства.