Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Створення сільськогосподарського кооперативу
ТекстВідповідно до ст. 1 Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію», сільськогосподарський кооператив – це юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які є виробниками сільськогосподарської продукції і добровільно об’єдналися на основі членства та на засадах самоврядування для провадження спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення економічних, соціальних та інших потреб.
Сільськогосподарський кооператив утворюється за рішенням установчих зборів його засновників, яких не може бути менше 3 осіб.
Також, для того щоб у подальшому не виникало проблем із назвою кооперативу, перед підготовкою та нотаріальним посвідченням статутних документів слід звернутися до державного реєстратора із заявою про резервування найменування кооперативу.
Після отримання від державного реєстратора довідки про резервування найменування кооперативу його можна вносити у засновницькі документи.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію» найменування сільськогосподарського кооперативу має містити інформацію про його організаційно-правову форму - "сільськогосподарський кооператив" та назву, що складається з власної назви й може містити інформацію про вид діяльності (виробничий, переробний, заготівельно-збутовий, постачальницький, сервісний, багатофункціональний тощо) сільськогосподарського кооперативу.
Відповідно до положень ст. 6 Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію», рішення установчих зборів про утворення сільськогосподарського кооперативу оформлюється протоколом, який має містити відомості про:
- дату та місце проведення установчих зборів;
- кількість осіб, які брали участь в установчих зборах;
- утворення сільськогосподарського кооперативу із зазначенням виду (видів) діяльності сільськогосподарського кооперативу, а також про здійснення діяльності з метою одержання прибутку чи без мети одержання прибутку;
- найменування та скорочене найменування (за наявності) сільськогосподарського кооперативу;
- розміри та порядок внесення засновниками вступного внеску та вкладу;
- затвердження статуту сільськогосподарського кооперативу або про здійснення кооперативом діяльності на підставі модельного статуту;
- затвердження правил внутрішньогосподарської діяльності сільськогосподарського кооперативу;
- утворення (обрання) органів управління сільськогосподарського кооперативу відповідно до затвердженого статуту або модельного статуту;
- визначення особи чи осіб, які мають право представляти сільськогосподарський кооператив у здійсненні реєстраційних дій.
Протокол установчих зборів має бути підписаний головуючим та секретарем установчих зборів.
Також невід’ємною частиною протоколу установчих зборів сільськогосподарського кооперативу є реєстр осіб, які брали участь в установчих зборах.
Вимоги до оформлення статуту сільськогосподарського кооперативу містяться в ст. 8 Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію».
Модельні статути сільськогосподарський кооперативів, утворених з метою отримання прибутку і без такої мети, затверджено постановою КМУ «Про затвердження модельних статутів сільськогосподарського кооперативу» від 3 березня 2021 р. № 175.
Загальний перелік документів, які подаються для здійснення реєстрації кооперативу, наведено в ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Відповідно до Наказу Міністерства юстиції України «Про оновлення форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 19.05.2020 № 1716/5 було затверджено нові форми заяв, що подаються для державної реєстрації (почали діяти з 01 червня 2020 р.). Замість колишніх 24-х форм заяв з 1 червня 2020 р. почали використовуватися лише 9 – вони згруповані переважно за видом особи, щодо якої проводяться реєстраційні дії.
Відповідна заява щодо державної реєстрації кооперативу має назву «Форма-2».
Сільськогосподарський кооператив підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", протягом 60 днів з дня проведення установчих зборів. У разі неподання документів для державної реєстрації сільськогосподарського кооперативу протягом 60 днів з дня проведення установчих зборів такий сільськогосподарський кооператив не вважається утвореним.
Особи, уповноважені здійснювати державну реєстрацію, визначені ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Найпростіший шлях – звернутися до Центру надання адміністративних послуг.
Відповідна реєстраційна процедура є безкоштовною, а тому сплати адміністративного збору не потребує. Можна звернутися і до нотаріуса за відповідною платною послугою.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» строк розгляду документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій щодо кооперативів становить 24 годин після надходження документів.
За результатом розгляду реєстратор здійснює реєстрацію або ж відмовляє в її проведенні.
Згідно із положеннями ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови здійснюється державна реєстрація шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру.
Після цього відбувається формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки про надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів.
Підстави для відмови встановлені ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Про факт відмови обов’язково повідомляється заявник шляхом направлення листа із обов’язковим зазначенням конкретних вимог закону, які було порушено.
Після усунення причин, що були підставою для відмови у державній реєстрації, заявник може подати документи повторно.
Пунктом 10 ч. 2 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» встановлено, що за бажанням заявника йому може надаватися виписка з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію» для функціонування сільськогосподарського кооперативу створюються правила внутрішньогосподарської діяльності сільськогосподарського кооперативу, які є внутрішнім нормативним документом, що визначає особливості реалізації положень статуту такого кооперативу і мають містити такі відомості:
- порядок організації діяльності сільськогосподарського кооперативу відповідно до визначеного статутом переліку видів його діяльності;
- форми участі членів сільськогосподарського кооперативу в його діяльності та вимоги щодо документального оформлення зобов’язань членів кооперативу перед кооперативом щодо участі в його господарській діяльності;
- порядок визначення розміру додаткового вкладу кожного члена кооперативу та його внесення, розміру загальної частки вкладів асоційованих членів у статутному капіталі сільськогосподарського кооперативу;
- порядок визначення розміру, нарахування та розподілу патронажних дивідендів у розрізі видів діяльності кооперативу;
- механізм розподілу фінансового результату (прибутку) сільськогосподарського кооперативу, що залишається після сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів, передбачених законом;
- вимоги щодо ціноутворення та фінансових відносин.
Правила внутрішньогосподарської діяльності сільськогосподарського кооперативу можуть містити й інші пов’язані з особливостями діяльності такого кооперативу положення, що не суперечать вимогам законодавства та статуту такого кооперативу.
При проведенні реєстрації юридичної особи державний реєстратор у день державної реєстрації передає відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи.
Юридичний сервіс «Консультант» надасть фахові юридичні послуги реєстрація підприємств ( реєстрація підприємства в Україні ), допомога в реєстрації бізнесу та супроводить реєстрація бізнесу під ключ. Юристи та адвокати сервісу мають значний та позитивний досвід реєстрація бізнесу в Україні та не лише в Україні, а і в інших країнах.