Детальніше
Зняття арешту з майна в кримінальному процесі
В ході кримінального провадження часто виникає необхідність в арешті майна як запобіжному заході або засобі забезпечення цивільного позову. Проте після закінчення справи або в певних передбачених законом випадках арешт з майна повинен бути знятий.
Зняття арешту з майна відбувається у встановленому законом порядку залежно від стадії кримінального процесу. Основними підставами для зняття арешту є:
1. Після закриття кримінального провадження арешт автоматично знімається відповідно до КПК України. Державний виконавець зобов'язаний зняти арешт з майна після отримання постанови про закриття справи.
2. Виправдальний вирок суду у справі також є підставою для зняття арешту з майна. У цьому випадку зняття арешту відбувається на підставі рішення суду.
3. У разі закінчення виконавчого провадження або погашення цивільного позову, забезпеченого арештом майна, воно підлягає розарештуванню виконавчою службою.
4. Зняття арешту з майна померлого боржника - окремий випадок, який вирішується залежно від етапу провадження та суті вимог.
5. За клопотанням сторін кримінального провадження арешт з майно може бути знятий на підставі ухвали слідчого судді.
Процедура зняття арешту з майна залежить від його виду:
- Зняття арешту з нерухомого майна, накладеного судом, відбувається шляхом винесення окремої ухвали суду про скасування арешту та направлення її до органу державної реєстрації.
- Зняття арешту з рухомого, в т.ч. іпотечного майна, накладеного державним виконавцем, проводиться за його постановою після отримання відповідних документів.
- Зняття арешту з майна нотаріусом можливе лише в порядку вчинення виконавчих написів у передбачених законом випадках.
Слід зазначити, що зняття арешту з майна у кримінальному провадженні не завжди є остаточним. У разі поновлення провадження арешт може бути відновлений. Також зняття арешту не скасовує інших встановлених судом обмежень права власності.
Тож, питання зняття арешту з майна в кримінальному процесі регламентується чинним законодавством і спрямоване на відновлення майнових прав власників у разі відпадіння обставин, що були підставою для накладення арешту. При цьому процедура розарештування різниться залежно від виду майна та суб'єктів, які здійснили арешт.