Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
В Україні особливості процедури виплати коштів для осіб, які тимчасово втратили працездатність – виплати за лікарняним, врегульовані законодавством України в сфері соціального страхування.
Так, визначено, що у разі, якщо особа є такою, яка тимчасово втратила свою працездатність – тимчасово хвора особа, яка офіційно звернулася до сімейного лікаря, і якій видали листок непрацездатності – має право на виплати через таку тимчасову непрацездатність.
Але разом із тим право на виплати виникають за умови, якщо особа є застрахованою та сплачує всі страхові внески. У вирішенні даного питання може допомогти кваліфікована консультація адвоката або консультація юриста.
До осіб, які підлягають державному соціальному страхуванню підлягають і фізичні особи-підприємці також.
- Отже, вони теж мають право на отримання лікарняних коштів від держави.
- Давайте про особливості процедури поговоримо більш детальніше, адже для офіційних працівників ситуація відрізняється через дії роботодавця.
- Яка ж процедура для ФОПів визначимо в даній статті.
Аналіз документів свідчить, що фіксованого розміру лікарняної допомоги для ФОПів не існує. Це досить індивідуальні розрахунки, сума виплат яких залежать від наступних факторів:
- Суми доходів ФОП;
- Наявність сплати страхових внесків;
- кількість років страхового стажу ФОПа.
- На сьогодні через реформування державних соціальних органів (ФССУ) виплати по лікарняній допомозі проводиться Пенсійним Фондом України. При цьому варто пам’ятати, що особи-підприємці мають право на такі виплати незалежно від того, на якій системі оподаткування зареєстрований підприємець.
- Але слід зауважити, що у разі, якщо лікарняний підприємця триває протягом 5-6 днів – лікарняних виплат він не отримає, адже такі нарахування здійснюються аж з шостого дня офіційної хвороби.
- Крім того, ПФУ може оплачувати лікарняний і з першого дня, однак це здійснюється за умови, що підприємець зайнятий доглядом за хворою дитиною. Період виплати в такому разі здійснюється якщо догляд за дитиною є не більше, ніж чотирнадцять днів (для домашнього догляду). Однак, якщо дитина знаходиться на стаціонарному лікуванні, такий лікарняний від ПФУ оплачується протягом всього періоду знаходження дитини на такому лікуванні.
Правовий аналіз ситуації свідчить, що процедура призначення лікарняного здійснюється відповідно до чинного законодавства та передбачає відвідування сімейного лікаря, який ставить діагноз та видає висновок медичного характеру, який відображається в спеціальному Електронному реєстрі для лікарняних. Варто пам’ятати, що під час заповнення такого листка треба вписати в графу для місця роботи, що особа є ФОПом.
Фізична особа-підприємець повинна оформити через електронний портал ПФУ заяву-розрахунок, без якої виплати здійснити буде неможливо. У разі неможливості скласти таку заяву-розрахунок в електронному вигляді, є можливість це зробити у вигляді паперового документу, звернувшись до відділення Пенсійного Фонду України.
Після надходження всіх документів органи Пенсійного Фонду проводять виплати протягом трьох днів після отримання такої заяви.