Консультації, безпосереднє ведення справ, витребування документів, складання письмових висновків, реалізація прав і свобод громадян.
Обмеження максимального розміру пенсії військових пенсіонерів
На сьогоднішній день, майже кожен пенсіонер задається питанням щодо правильності нарахування йому пенсії.
Національне законодавство України визначає, що отримання відповідного розміру пенсії, обчисленої на підставі складових грошового забезпечення, є непорушним конституційним правом кожного громадянина.
Пенсії військових пенсіонерів визначаються та обчислюються відповідно до Закону 2262.
До пенсіонерів за законом віднесено осіб від рядового до офіцера, що мають право на пенсію, а саме:
- військовослужбовці (за виключенням військових строкової служби);
- працівники, які проходили службу в ОВС, в Національній поліції, ССО;
- начальницький склад НАБУ;
- службовці Державної служби спецзв’язку та захисту інформації, МНС, податкової міліції, БЕБ України.
З метою проведення пенсійної реформи найвищим законодавчим органом прийнято закон, який після набрання чинності став визначати максимальний розмір пенсії, призначення якої регулюється Законом 2262.
Поступово вносились зміни до законодавства в частині визначення періоду фіксованого розміру пенсії з подальшим встановленням, що максимальний розмір пенсії передбаченої Законом 2262 визначається у розмірі до десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, станом на перше січня відповідного року. Прийняття даного закону надало право органам влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення на законодавчому рівні обмежувати військовим пенсіонерам максимальний розмір пенсій.
Через тривалий проміжок часу судом конституційної юрисдикції норму, яка встановлювала вказане обмеження розміру пенсії визнано не чинною. Суд дійшов висновку, що обмеження максимального розміру пенсії порушує соціальні права військових пенсіонерів.
Отже, з моменту прийняття судом рішення, військові пенсіонери отримали право на перерахунок максимального розміру пенсії. Розмір призначеної пенсії залежить від багатьох факторів, таких як: оклад за званням, посадовий оклад, надбавка за стаж, надбавка за специфічні умови служби, а також доплат (учене звання, наявність дітей, участь в АТО/ООС тощо). В подальшому в Україні проведено удосконалення пенсійної реформи, яка супроводжувалась прийняттям урядом постанови № 103. Вказаною постановою до грошового забезпечення включено додаткові складові, що враховуються під час її призначення та перерахунку.
У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, чимало військовослужбовців, які отримали право на військову пенсію та звільнилися у запас до 24 лютого поточного року не здогадувались, що знову одягнуть військовий однострій.
Сотні пенсіонерів силових структур знову стали у стрій та боронять свою країну від ворога, проте не знають своїх прав щодо отримання військової пенсії без обмеження її максимальним розміром. Військовим пенсіонерам у разі призову на військову службу під час мобілізації виплата пенсій не припиняється. Натомість після звільнення пенсія перераховується з урахуванням додаткової вислуги років та складових грошового забезпечення. Тобто, військовий пенсіонер, який мобілізований під час воєнного стану після демобілізації отримує право на перерахунок з урахуванням додаткового стажу служби та оновлених складових грошового забезпечення. Таке ж право на перерахунок пенсії без обмеження її максимального розміру мають не працюючі військові пенсіонери за наявності оновленої довідки грошового забезпечення.
Слід звернути увагу, що військовий пенсіонер маючи документи, які підтверджують розмір його грошового забезпечення, має змогу перевірити визначений/перерахований розмір своєї пенсії у відповідності до бюджетного законодавства України.
Кожному громадянину відомо, що за приписами Конституції України органи влади та місцевого самоврядування, в тому числі посадові особи зобов'язані діяти у межах своїх повноважень, у спосіб та на підставі законів України.
Проте, органи Пенсійного фонду України, залишають факт визнання норми щодо обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність поза увагою та продовжують нараховувати та виплачувати пенсії із застосуванням обмеження, що призводить до порушення соціальних прав військових пенсіонерів.
Натомість, пенсіонерам у зв’язку зі зміною пенсійного законодавства, зокрема, запровадження додаткових видів грошового забезпечення, не відомо про такі порушення, а у разі звернення отримують відповідь уповноваженого органу про правомірність такого обмеження.
Дані реєстру судових рішень свідчать про непоодинокі випадки звернення до суду з позовами щодо захисту інтересів військових пенсіонерів з приводу обмеження максимального розміру пенсії. Судова практика вказує на те, що навіть при зверненні пенсіонера із заявою про перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром та виконання вимог чинного законодавства, отримує відмову. Разом з цим, враховуючи запровадженні Кодексом адміністративного судочинства України фільтри щодо розгляду Верховним Судом соціальних спорів, суддями касаційної інстанції установлені позитивні для військових пенсіонерів правові висновки про протиправність дій щодо обмеження максимального розміру пенсії, які обов’язкові до виконання.
Висновки суду касаційної інстанції фактично підтвердили усталену судову практику судів попередніх інстанцій.
Вказане свідчить, що за відсутності норми, яка обмежує максимальний розмір військової пенсії, органи Пенсійного фонду України на даний час відмовляються виконувати судові рішення та їх оскаржують.
У будь – якому випадку військові пенсіонери, у разі обмеження розміру їх пенсії, можуть оскаржити такі дії.
Якщо пенсіонер вирішив оскаржувати дії щодо обмеження розміру пенсії, при цьому не має необхідних навичок та знань, слід звернутись за юридичною допомогою до правника (адвоката), який звернувшись до суду допоможе у перерахунку пенсії з визначенням певного періоду та суми недоотриманої пенсії клієнта.
Інформація викладена в даній статті не є вичерпною та має рекомендаційний характер.