Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Порядок відшкодування страховою компанією майнової шкоди при ДТП
За наявності у заподіювача шкоди полісу обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, потерпілий має звернутись до страхової компанії винуватця дорожньо-транспортної пригоди за страховим відшкодуванням, а у разі безпідставної не виплати такого відшкодування – з відповідним позовом до суду.
Для реалізації свого права на відшкодування шкоди внаслідок дорожньої пригоди потерпілому необхідно не пізніше за 3 робочих дні письмово повідомити в його страхову компанію або Моторне (транспортне) страхове бюро України (ст. 41 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» № 1961-IV) про настання страхового випадку.
Для отримання страхового відшкодування потерпілий чи інша особа, яка має право на отримання відшкодування, протягом 30 днів з дня подання повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду подає страховику заяву про страхове відшкодування. Документи які додаються до заяви перелічені в ст. 35 Закону № 1961-IV.
Згідно із ст. 34 Закону № 1961-IV страховик зобов’язаний протягом 2 робочих днів з дня отримання повідомлення про настання події, що містить ознаки страхового випадку, розпочати її розслідування.
Після отримання заяви від потерпілого, на вимогу п. 34.2 Закону № 1961-IV, впродовж 10 робочих днів, страхова компанія зобов’язана направити свого представника провести огляд транспортного засобу і оцінити розмір збитку, який підлягає відшкодуванню. Його розмір можна оскаржити, шляхом проведення потерпілим самостійної оцінки збитку, звернувшись в офіційні станції технічного обслуговування або оціночні організації.
На практиці, експерти страхової компанії можуть навмисно занизити розмір збитку, скільки страховикові вигідно заплатити якомога менше. У цій ситуації рекомендується запросити незалежного експерта-оцінювача і на підставі його висновку вимагати відповідні виплати. Реєстр сертифікованих оцінювачів розміщений Фондом державного майна України на своєму сайті, Реєстр атестованих судових експертів розміщений на сайті Міністерства юстиції України, Реєстр сертифікованих аварійних комісарів розміщений на сайті Нацкомфінпослуг України.
Після проведення незалежної експертизи, у разі якщо страховик оспорює її результати, оскаржувати його дії можна в судовому порядку.
Страховик приймає вмотивоване рішення про здійснення страхового відшкодування або про відмову у здійсненні виплат. Протягом 3 робочих днів з дня прийняття відповідного рішення страховик зобов'язаний направити заявнику письмове повідомлення про прийняте рішення (ст. 36 Закону № 1961-IV).
Якщо розмір заподіяної шкоди перевищує страхову суму, розмір страхової виплати (регламентної виплати) за таку шкоду обмежується зазначеною страховою сумою. Відповідно до ст. 9 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» для відшкодування матеріальної шкоди розмір страхової суми становить 50 000 гривень на одного потерпілого.
Якщо сума страхових виплат становить більше 50 000 гривень відшкодування решти шкоди потерпілий має в судовому порядку, звернувшись із позовом про стягнення коштів із заподіювача шкоди.
Підстави для відмови у здійсненні страхового відшкодування встановлені ст. 37 Закону № 1961-IV. Якщо потерпілий не погоджується, спір буде вирішуватися в судовому порядку.
Виплата страхового відшкодування (регламентна виплата) здійснюється безпосередньо потерпілому (іншій особі, яка має право на отримання відшкодування) або погодженим з ним особам.
Після отримання страхових виплат, якщо страховою компанією не було відшкодовано всіх матеріальних збитків потерпілий має право подати позов до суду про відшкодування шкоди завданої дорожньо-транспортною пригодою . У разі якщо страховик не бажає виконувати свої обов’язки у встановлений законодавством термін, потерпілий маєте право отримати компенсацію з урахуванням індексу інфляції та 3% річних згідно зі ст. 625 Цивільного Кодексу України.
Процедура відшкодування страховою компанією майнової шкоди при ДТП не займає багато часу, але є доволі складною. Боржник у зазначеному питанні може розраховувати на досудове врегулювання спорів, але якщо сторони не досягають згоди у сумі відшкодування, то для вирішення питання необхідно судове врегулювання спорів.
Юридичний сервіс «Консультант» підбере юриста чи адвоката, що проведе правовий аналіз ситуації, сформує відповідний судовий документ (претензію боржнику, позовну заяву, відзив на позовну заяву, клопотання, тощо), а також допоможе у зборі доказової бази для найефективнішого вирішення питання. Спеціалісти сервісу супроводять процес від початку до виконання судового рішення. Також нададуть консультацію та допоможуть у вирішення таких питань як: підготовка мирової угоди з кредитором, зняття арешту з нерухомості, банкрутство фізичної особи, зменшення боргу, та інше.