юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Боржники отримують листи від банків про блокування рахунків, коли:
- Клієнт прострочує виплату по кредитному договору;
- несплачена заборгованість або штраф, а також при виконанні рішень немайнового характеру;
- Кредитор звертається до нотаріуса, який вчиняє виконавчий напис на борговому документі, після чого виконавець відкриває виконавче провадження, виносить відповідну постанову, яку направляє в банк і, зрештою, блокує рахунки боржника, в т.ч. і зарплатний.
ТекстНайпоширенішою помилкою під час вирішення такої ситуації є спроба вирішити питання шляхом звернення до виконавця або банку. Як наслідок виникає ситуація, коли виконавець відсилає боржника в банк, вказуючи, що саме той наклав арешт. А банк відсилає боржника назад до виконавця, посилаючись на його постанову. Водночас, відповідно до ч. 5 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» строк на оскарження дій чи рішень виконавця становить до 10 днів.
Аналізуючи судову практику, можна дійти висновку, що суди виявляють численні порушення з боку нотаріусів та виконавців у цій категорії справ.
По-перше, після визнання судом незаконною та нечинною постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості проводиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» від 26.11.2014 № 662, вчинення виконавчого напису можливе лише на підставі оригіналу нотаріально посвідченого договору. Водночас, непоодинокі випадки, коли нотаріуси продовжують вчиняти виконавчі написи на кредитних договорах, які нотаріально не посвідчені.
По-друге, досить часто нотаріуси, не перевіряючи при цьому безспірність заборгованості, вчиняють виконавчі написи. Або вчиняють виконавчі написи не звертаючи уваги на пропуск строків звернення.
Щодо приватних виконавців, то тут найчастішими порушеннями є відкриття виконавчого провадження не за місцем проживання боржника, а за місцем знаходження стягувача.
Пояснюють свою позицію виконавці тим, що місцезнаходження майна боржника (тобто грошових коштів) – це є місце відкриття ним рахунку (тобто місцезнаходження банку). Суди такі доводи виконавців до уваги не приймають (рішення від 27.11.2019 р. № 260/1562/19).
Щодо арешту зарплатних коштів в рамках виконавчого провадження, то тут суди зазначають, що рахунки, які передбачені для виплати заробітної плати, є рахунками із спеціальним режимом, на які виконавчою службою відповідно до вимог законодавства арешт не накладається, і виокремлення таких рахунків належить до повноважень виконавчої служби. Зазначену правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 17.01.2020 у справі № 340/1018/19, від 29.01.2020 у справі № 820/5422/17, від 27.06.2019 у справі № 916/73/19.
Відповідно до положень ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України, копії повного судового рішення вручаються учасникам справи, які були присутні у судовому засіданні, негайно після проголошення такого рішення.
У разі проголошення в судовому засіданні скороченого рішення суд надсилає учасникам справи копію повного судового рішення протягом 2 днів із дня його складання.
Отже, аналіз чинного законодавства дає підстави стверджувати, що існує пряма заборона на арешт зарплатних коштів. Більше того, законодавець докладно і недвозначно визначив, як діяти виконавцю, маючи справу з зарплатними коштами боржника.
Звертаю увагу, що при арешті зарплатних коштів, використовувати свою право на визначення поточного рахунку небуде доцільними, оскільки згідно чинного Законодавства, виконавець має право утримувати з заробітної плати не більше 20%, а при стягненні аліментів 50%.
Процедура зняття арешту з зарплатних коштів не займає багато часу, але є доволі складною. Боржник у зазначеному питанні може розраховувати на досудове врегулювання спорів, але якщо сторони не досягають згоди у сумі відшкодування, то для вирішення питання необхідно судове врегулювання спорів.
Юридичний сервіс «Консультант» підбере юриста чи адвоката, що проведе правовий аналіз ситуації, сформує відповідний процесуальний документ (заяву, позовну заяву, клопотання, тощо), а також допоможе у зборі доказової бази для найефективнішого вирішення питання. Спеціалісти сервісу супроводять процес від початку до виконання судового рішення. Також нададуть консультацію та допоможуть у вирішення таких питань як: підготовка мирової угоди з кредитором, зняття арешту з нерухомості та коштів, банкрутство фізичної особи, зменшення боргу, та інше.