Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Порядок повернення надміру сплаченого судового збору
Пунктами 1-5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» передбачено можливість повернути сплачені суми судового збору. Так, судовий збір повертається за клопотанням особи на підставі ухвали суду у разі:
- зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
- повернення заяви або скарги;
- відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;
- залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв’язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);
- закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, коли провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Клопотання має відповідати загальним вимогам до форми і змісту, встановленим відповідним кодексом (ст. 183 Цивільного процесуального кодексу України, ст. 170 Господарського процесуального кодексу, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства). Про задоволення клопотання суд постановляє відповідну ухвалу.
Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.
Таким порядком є Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів затверджено наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787.
Згідно Порядком № 787, у разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого) до органу Казначейства подається оригінал або належним чином засвідчена копія ухвали суду.
Ухвала суду подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Копія документа на переказ подається у разі знаходження оригіналу документа на переказ в матеріалах судової справи та зазначення про це в ухвалі суду.
Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації:
- причини повернення коштів з бюджету;
- найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті);
- місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону;
- сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.
Відповідно до Порядку № 787 у заяві платник може визначити довірену особу для отримання коштів, що мають бути повернені йому з бюджету. В такому разі до заяви додаються довіреність на отримання коштів довіреною особою, засвідчена згідно з вимогами Цивільного кодексу України, та копія паспорта довіреної особи. Заява та копія судового рішення, засвідчена належним чином, подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету.
Нормами Порядку № 787 встановлені випадки, коли судове рішення повертається надавачу без виконання.
За наявності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями орган Казначейства протягом 5 робочих днів з дня отримання заяви та судового рішення перераховує кошти на рахунок одержувача одноразово на загальну суму або частковими сумами.
У разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями для здійснення повернення відповідний орган Казначейства не пізніше ніж через 5 робочих днів з дня отримання заяви та судового рішення надсилає звернення до Державної казначейської служби для підкріплення коштами цих рахунків.
Процедура повернення надміру сплаченого судового збору не займає багато часу, але є доволі складною. Боржник у зазначеному питанні може розраховувати на досудове врегулювання спорів, але у більшості випадках для вирішення питання необхідно судове врегулювання спорів.
Юридичний сервіс «Консультант» підбере юриста чи адвоката, що проведе правовий аналіз ситуації, сформує відповідний процессуальний документ (заяву, позовну заяву, клопотання, тощо), а також допоможе у зборі доказової бази для найефективнішого вирішення питання. Спеціалісти сервісу супроводять процес від початку до виконання судового рішення. Також нададуть консультацію та допоможуть у вирішення таких питань як: підготовка мирової угоди з кредитором, зняття арешту з нерухомості та коштів, банкрутство фізичної особи, зменшення боргу, та інше.