Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Нещодавно законодавчим органом України було прийнято новий закон, який визначає особливості накладання арешту на поточний рахунок фізичної особи-боржника.
- Законом також передбачаються і нововведення щодо користування такими фізичними особами грошових коштів, на які накладається арешт.
- Встановлено, що процедура арешту здійснюється місцевими органами Державної виконавчої служби України або таку процедуру можуть здійснити і приватні виконавці також.
- Як саме здійснити дану процедуру згідно всіх норм і правил можна дізнатися після того, як буде отримана кваліфікована консультація юриста або консультація адвоката.
- Разом із тим, варто зауважити, що зазначене питання хвилює значну кількість українців, а задля отримання ними роз’яснень, з боку державних органів влади було ініційовано нараду, членами якої були і представники Міністерства юстиції та Мінреінтеграції також.
Здійснюючи аналіз документів можна відзначити, що у разі, якщо фізичні особи стали боржниками з якихось причин, на їх поточний рахунок у такому разі накладається штраф державними або приватними виконавцями.
- В результаті таких дій зазначені боржники згідно нового законодавства мають право проводити фінансові операції видаткового характеру (видатки) в вигляді суми коштів, розмір яких протягом одного місяця є не більше, ніж сума, що сягає розмірів двох мінімальних заробітних плат.
- Такі суми зазначаються в законодавстві, яке визначає основи річного державного бюджету.
- Станом на 2023 рік така сума становить тринадцять тисяч чотириста гривень.
- Крім того, такі боржники повинні сплачувати всі податки і збори, що встановлені податковим законодавством.
- Правовий аналіз ситуації свідчить, що сума витрат боржником протягом місяця повинна бути не більше, ніж тринадцять тисяч чотириста гривень.
- Законом визначено ще одну особливість врегулювання такої виконавчої процедури, а саме стягнення коштів з боржника, який має більше одного поточного рахунку.
У такий ситуації, якщо арешт накладається на декілька рахунків (в одному або різних банкових установах), тоді повинен бути відзначений відособлений один рахунок, навіть якщо існують декілька виконавчих проваджень.
Тут можна зробити юридичний висновок, що навіть існування декількох виконавчих проваджень не повинні змінювати суму, яка не може бути звернена на стягнення.
Аби визначити, на який саме поточний рахунок буде накладено арешт, сам боржник повинен звертатися до державних або приватних виконавців. Таке звернення повинно бути у формі письмової заяви, в якій сам боржник визначає свій рахунок і банк обслуговування. Така заява може на сьогодні подаватися і в електронному вигляді.
Обов’язковими складовими такого документа окрім рахунку та назви банку повинно бути зазначено, що такий боржник несе відповідальність згідно чинного законодавства за надання даних, які повинні бути обов’язково достовірними.
Після отримання також заяви відповідний виконавець протягом двох днів (робочих) повинен винести постанову, яка визначає рахунок, з якого будуть здійснюватися відрахування в порядку арешту. Зазначена постаново а терміновому порядку повинна бути надіслана банку, в якому обслуговується боржник.