Детальніше
УЧАСТЬ АДВОКАТА У СЛІДЧИХ ДІЯХ
Слідчі дії у кримінальному провадженні -
це дії органу досудового розслідування, які вчиняються з метою отримання або перевірки доказів на підтвердження обставин кримінального провадження, які мають бути доведені з метою виконання завдання кримінального провадження.
Момент набуття прав захисника у кримінальному провадженні
З моменту підтвердження захисником своїх повноважень у кримінальній справі, він набуває процесуальних прав підозрюваного, якого захищає. Це включає право брати участь у процесуальних діях, ставити запитання, надавати зауваження, пропозиції чи заперечення під час проведення процесуальної дії, які повинні бути занесені до протоколу, а також використовувати технічні засоби під час цих дій, дотримуючись вимог КПК.
Обов’язок слідчого, прокурора повідомити захисника про проведення процесуальної дії
Слідчий або прокурор зобов’язаний вжити заходів для забезпечення присутності осіб, чиї права та інтереси можуть бути обмежені або порушені під час проведення слідчих дій. Це стосується і захисника, який відіграє важливу роль під час слідчих дій, надаючи правову допомогу підзахисному та забезпечуючи дотримання закону. Активність, кваліфікація і досвід захисника можуть впливати на поведінку слідчого і методику проведення слідчої дії, що підвищує ефективність її результатів.
Відповідно до ч. 5 ст. 46 КПК, захисник, разом з підозрюваним, бере участь у допитах та інших процесуальних діях.
Контроль адвокатом виконання всіх необхідних процесуальних дій у випадку знаходження доказів невинуватості
Важливо відзначити, що якщо під час проведення слідчої (розшукової) дії з’являються докази, що можуть вказувати на невинуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення, слідчий та прокурор зобов’язані провести відповідну слідчу (розшукову) дію в повному обсязі. Ці дії включають долучення складених процесуальних документів до матеріалів досудового розслідування та надання їх суду у випадку звернення з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Слідча (розшукова) дія, яка здійснюється за клопотанням сторони захисту або потерпілого, проводиться за участю особи, яка її ініціювала, та (або) її захисника чи представника. Виняток становлять випадки, коли через специфіку слідчої (розшукової) дії це неможливо або така особа письмово відмовилася від участі в ній.
Загальні обов’язки захисника під час проведення слідчих дій:
- Захисник має забезпечити дотримання законних вимог під час проведення слідчої (розшукової) дії.
- Він має контролювати, щоб учасники дії відповідали вимогам закону за віком, статтю, кваліфікацією.
- Він також відповідає за фіксацію перебігу і результатів слідчої дії технічними засобами.
На початковому етапі слідчої дії:
- Основна мета захисника - роз’яснити підзахисному сутність і значення проведення цієї дії.
- Він має визначити позицію захисту під час її проведення.
- Він має забезпечити участь в дії осіб, які не мають упередженого негативного ставлення до підозрюваного.
Уникнення конфліктних ситуацій:
- Захисник має уникати конфліктних ситуацій, оскільки вони завжди ускладнюють проведення слідчої дії і не сприяють досягненню нею об’єктивних результатів.
Лідерство в слідчій дії:
- У слідчій дії процесуальним керівником є слідчий (прокурор), який її проводить.
- Однак, адвокат має намагатись зайняти неформальне лідерство у колі учасників слідчої дії.
- Метою неформального лідерства є отримання ініціативи у формулюванні питань, які необхідно з’ясувати. У пропозиції послідовності з’ясування обставин та інших деталей справи, обранні засобів та техніки, які необхідно використати.
- Адвокат має спрямовувати свої дії для максимального захисту підозрюваного.
Юридичний сервіс "Консультант" надає правову допомогу у будь-якій ситуації. Наші юристи, здійснять правовий аналіз ситуації, зроблять всебічний аналіз документів, підготують юридичний висновок та забезпечать представлення інтересів клієнта в органах державної влади або суді, візьмуть участь у судовому засіданні у будь-якому місті України. Консультація адвоката та правовий захист адвокатом є гарантією якісного захисту ваших прав та інтересів.
Юридичний сервіс «Консультант» надає послугу « допомога адвоката онлайн ».