юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Попередній розгляд та встановлення дати подання заявки на видачу патенту на винахід
Перед початком процедури патентування і подання заявки на видачу патенту на винахід необхідно перевірити відповідність винаходу умовам надання правової охорони і патентоздатності.
Ці умови встановлено ст.ст. 6-7 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» від 15.12.1993 № 3687-XII.
Коло осіб, які мають право на одержання патенту визначено ст.ст. 8-11 Закону № 3687-XII.
Особа, яка бажає одержати патент і має на це право, подає заявку до Українського інституту інтелектуальної власності (Украпатенту).
Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону № 3687-XII заявка складається українською мовою і повинна містити:
- заяву про видачу патенту на винахід;
- опис винаходу;
- формулу винаходу;
- креслення (якщо на них є посилання в описі);
- реферат.
Детальний порядок і особливості складання та оформлення заявки на видачу патенту містяться в Правилах складання і подання заявки на винахід та заявки на корисну модель, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 22.01.2001 № 22.
Відповідно до п. 16.1 Правил заявку подають або надсилають безпосередньо на адресу Укрпатенту.
За дорученням заявника заявку може бути подано через представника. В такому випадку до заявка додається довіреність, що засвідчує повноваження представника.
Частиною 11 ст. 12 Закону № 3687-XII встановлено, що за подання заявки сплачується збір. Документ про сплату збору має надійти до Укрпатенту разом із заявкою або протягом 2 місяців після дати подання заявки. Цей строк продовжується, але не більше ніж на 6 місяців, якщо до його спливу буде подано відповідне клопотання та сплачено збір за його подання. Якщо заявник має пільги із сплати зборів, то перевіряється документ, який підтверджує такі пільги.
Детальний порядок щодо сплати зборів, за подання заявки на видачу патенту на винахід встановлено постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку сплати зборів за дії, пов'язані з охороною прав на об'єкти інтелектуальної власності» від 23.12.2004 № 1716.
Згідно із положеннями ст. 15 Закону № 3687-XII заявник має право на пріоритет попередньої заявки на такий же винахід протягом 12 місяців від дати подання попередньої заявки до Украпатенту чи до відповідного органу держави – учасниці Паризької конвенції про охорону промислової власності, якщо на попередню заявку не заявлено пріоритет.
Для цього заявник протягом 3 місяців від дати подання заявки до Укрпатенту, подає заяву про пріоритет з посиланням на дату та номер попередньої заявки та її копію, якщо така заявка вже подавалася відповідно до Паризької конвенції. Якщо матеріали було подано з порушенням строків, право на пріоритет вважається втраченим (якщо строки були пропущені з підстав, які не залежали від волі заявника, вони можуть бути подовжені на 2 місяці з дати закінчення зазначеного строку та за умови сплати відповідного збору).
Відповідно до п. 2.1 Правил розгляду заявки на винахід та заявки на корисну модель, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 15.03.2002 № 197 матеріали заявки, що надійшли до Укрпатенту, реєструються таким чином:
- проставляється дата надходження матеріалів заявки, якщо вони містять, принаймні, заяву про видачу патенту в довільній формі, викладену українською мовою;
- присвоюється реєстраційний номер.
Якщо матеріали не містять заяви про видачу патенту, викладеної українською мовою, вони повертаються особі, яка їх подала.
Зареєстровані матеріали заявки перевіряються на наявність документа про сплату збору за подання заявки в установленому розмірі.
При сплаті збору за подання заявки в розмірі, меншому, ніж установлений для кількості пунктів формули винаходу, заявнику повідомляють про необхідність дотримання відповідності розміру збору кількості пунктів шляхом доплати збору або вилучення пунктів формули.
Згідно із п. 2.3 Правил № 197 до встановлення дати подання заявки здійснюється її попередній розгляд. У ході попереднього розгляду заявка, яка не містить пропозиції заявника щодо віднесення винаходу до державної таємниці, розглядається на предмет наявності в ній матеріалів, які можуть бути віднесені згідно із Зводом відомостей, що становлять державну таємницю, до державної таємниці.
Якщо заявником у матеріалах заявки було надано пропозицію щодо віднесення винаходу до державної таємниці, або Укрпатент під час розгляду заявки знайшов матеріали, що можуть бути віднесені до державної таємниці, визначається державний експерт з питань таємниць, до компетенції якого віднесено розгляд таких питань.
Якщо державний експерт за результатом розгляду прийняв рішення про віднесення винаходу до державної таємниці, то наступний розгляд заявки здійснюється в режимі секретності в загальному порядку, з урахуванням положень Закону України «Про державну таємницю» від 21.01.1994 № 3855-XII.
Відповідно до п. 2.4 Правил № 197 Укрпатент приймає рішення про встановлення дати подання заявки за датою її надходження, якщо матеріали заявки містять:
- заяву в довільній формі про видачу патенту, викладену українською мовою;
- відомості про заявника та його адресу, викладені українською мовою;
- матеріал, що справляє враження опису винаходу;
- частину матеріалу, яку можна прийняти за формулу винаходу.
Якщо до цього часу заявником не було сплачено збір за подання заявки, або клопотання про продовження строків сплати збору – заявка вважається такою, що була відкликана.
За умови відповідності матеріалів заявки вимогам п. 2.4.1 Правил № 197, то після надходження документа про сплату збору за подання заявки Укрпатент надсилає заявнику рішення про встановлення дати подання заявки.
Якщо матеріали не відповідають вимогам, встановленим п. 2.4.1 Правил № 197, заявнику надсилають повідомлення про необхідність усунення невідповідностей. Для їх усунення надається строк до 2 місяців від дати одержання заявником повідомлення. Якщо невідповідності усуваються, то датою подання заявки є дата отримання Укрпатентом виправлених матеріалів. В іншому випадку, заявка вважається неподаною.
Відповідно до ст. 16 Закону № 3687-XII після встановлення дати подання заявки на видачу патенту на винахід починається стадія формальної експертизи заявки.
Докладніше про цю стадію див. процедуру Формальна експертиза заявки на видачу патенту на винахід.
Юридичний сервіс «Консультант» надасть фахову допомогу у підготовленні документів на отримання ліцензій у тому числі: ліцензія на алкоголь, ліцензія на зберігання пального, ліцензія на медичну практику, ліцензія на міжнародні перевезення, ліцензії на пиво, ліцензія на таксі, тощо.