Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Кваліфікаційна експертиза заявки про видачу патенту на винахід
Якщо заявка на видачу патенту на винахід містить усі необхідні документи, дотримані вимоги до них, і заявлений винахід не належить до переліку об’єктів, які не охороняються, заявнику надсилають повідомлення про завершення формальної експертизи (див. процедуру Формальна експертиза заявки на видачу патенту на винахід) і можливість проведення кваліфікаційної експертизи заявки.
Кваліфікаційна експертиза проводиться за умови подання заявником клопотання про її проведення та документа про сплату збору. Порядок сплати збору і його розмір визначений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку сплати зборів за дії, пов'язані з охороною прав на об'єкти інтелектуальної власності» від 23.12.2004 № 1716.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» від 15.12.1993 № 3687-XII клопотання про проведення кваліфікаційної експертизи за заявкою на видачу патенту на винахід може бути подано не пізніше 3 років від дати подання заявки. Строк продовжується до 6 місяців, за умови подання клопотання та сплати відповідного збору.
Клопотання може бути заявлено і іншою заінтересованою особою впродовж 3 років від дати публікації відомостей про заявку.
Згідно із положеннями п. 6.6 Правил № 197 під час проведення кваліфікаційної експертизи Укрпатент має право надсилати заявнику запити про надання додаткових матеріалів, без яких проведення експертизи, включаючи підготовку висновку щодо відповідності винаходу умовам патентоздатності та прийняття рішення про видачу або відмову у видачі патенту, є неможливим.
Датою початку проведення кваліфікаційної експертизи заявки на видачу патенту на винахід уважається дата отримання клопотання про її проведення, а якщо це клопотання було отримане до завершення формальної експертизи, - то дата завершення формальної експертизи.
За умови надходження клопотання і сплати збору, проводиться патентний пошук для визначення рівня техніки. Патентний пошук проводиться з використанням патентно-інформаційної бази Укрпатенту.
Якщо заявником надано звіт про пошук, який проводився компетентним Міжнародним пошуковим органом, то проводиться пошук тільки тих відомостей, які не були виявлені таким органом. Пропорційно до виконаного пошуку зменшується збір за проведення експертизи (п. 6.2.6 Правил № 197).
В ході перевірки формули винаходу визначають наявність у ній суттєвих ознак заявленого об'єкта, сукупність яких є достатньою для досягнення зазначеного заявником технічного результату.
Особливості проведення перевірки формули винаходу визначені п. 6.4 Правил № 197.
Якщо під час здійснення перевірки формули виявлено ознаки її невідповідності, то відповідно до положень п. 6.4 Правил № 197 заявнику надсилається повідомлення з пропозицією усунення зазначених невідповідностей.
Під час перевірки заявленого винаходу умовам патентоздатності встановлюється відповідність винаходу умовам промислової придатності, новизни та винахідницького рівня, а також проводиться додаткова перевірка відповідності винаходу умовам надання правової охорони відповідно до ч.ч.1-3 ст. 6 Закону № 3687-XII.
Вона включає:
- перевірку промислової придатності;
- перевірку новизни;
- перевірку винахідницького рівня.
Особливості щодо кожного рівня здійснення даного етапу кваліфікаційної експертизи закріплено в п. 6.5 Правил № 197.
За результатами кваліфікаційної експертизи Укрпатент приймає рішення про видачу патенту на винахід або попереднє рішення про відмову у видачі патенту.
Якщо за результатом кваліфікаційної експертизи заявки встановлено, що винахід не відповідає умовам патентоздатності, то заявнику надсилається попереднє рішення про відмову у видачі патенту на винахід.
Підстави прийняття такого рішення встановлені у п. 6.7.2 Правил № 197.
Відповідно до п. 6.9 Правил № 197, якщо заявлений винахід відповідає умовам патентоздатності та надання правової охорони, то Укрпатент готує остаточний висновок, на підставі якого приймається рішення про видачу патенту на винахід.
Згідно із п. 6.9 Правил № 197 це рішення надсилається заявнику.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону № 3687-XII державна реєстрація патенту на винахід здійснюється за наявності документів про сплату державного мита за його видачу і збору за публікації про видачу патенту. Зазначені мито та збір сплачуються після надходження до заявника рішення про видачу патенту.
Розмір і порядок сплати встановлено Порядком № 1716.
Згідно із п. 7.2 Правил № 197 додаткові матеріали, які подаються заявником на попереднє рішення про відмову у видачі патенту на винахід, повинні надійти впродовж 2 місяців від дати одержання попереднього рішення.
Перевірка доданих заявником матеріалів здійснюється відповідно до положень п. 7 Правил № 197
Згідно із п. 6.8 Правил № 197, якщо з урахуванням змін і додаткових матеріалів, наданих заявником у відповідь на попереднє рішення про відмову, зроблено остаточний висновок про невідповідність винаходу хоча б одній з умов патентоздатності або надання правової охорони, – приймається рішення про відмову у видачі патенту, в якому наводяться відповідні обґрунтування.
Відповідно до п. 6.9 Правил № 197, якщо заявлений винахід відповідає умовам патентоздатності та надання правової охорони, то Укрпатент готує остаточний висновок, на підставі якого приймається рішення про видачу патенту на винахід.
На підставі рішення про видачу патенту здійснюється державна реєстрація патенту, для чого вносяться відповідні відомості до Державного реєстру патентів і деклараційних патентів України на винаходи.
Згідно із ч. 2 ст. 22 Закону № 3687-XII, якщо протягом 3 місяців від дати надходження до заявника рішення про видачу патенту документи про сплату зборів за видачу патенту і публікації про видачу не надійшли, державна реєстрація не здійснюється (строк може бути продовжено до 6 місяців, за умови подання клопотання про продовження і сплати зборів за подання даного клопотання).
Одночасно з державною реєстрацією патенту на винахід здійснюється публікація в офіційному бюлетені Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства відомостей про видачу патенту.
Згідно зі ст. 25 Закону № 3687-XII видача патенту здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері інтелектуальної власності. Таким органом є Департамент інтелектуальної власності Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.
Видача патенту здійснюється у місячний строк після його державної реєстрації.
Патент видається особі, яка має право на його одержання. Якщо право на одержання одного і того ж патенту мають кілька осіб, їм видається один патент (ч. 1 ст. 25 Закону №3687-XII).
Оскарження рішень, прийнятих за заявкою відбувається у порядку ст. 24 Закону №3687-XII.
Згідно із положеннями ст. 6 Закону строк дії патенту становить 20 років від дати подання заявки до установи.
Юридичний сервіс «Консультант» надасть фахову допомогу у підготовленні документів на отримання патенту на винахід, а також допоможуть у вирішенні наступних питань: ліцензія на алкоголь, ліцензія на зберігання пального, ліцензія на медичну практику, ліцензія на міжнародні перевезення, ліцензії на пиво, ліцензія на таксі, тощо.