Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Спонукання податкового органу до виконання судового рішення
Доволі часто трапляється, що платник податку домагається в суді визнання незаконним рішення податкового органу, приміром, про відмову у реєстрації податкової накладної, але той самий орган ігнорує винесене судом рішення на користь платника податку (попри те, що отримав його копію), та як показує практика, посилається на той факт, що виконання рішення суду потребує часу, не вказуючи самого строку виконання.
Для здійснення належного впливу на контролюючий орган можна скористатися кількома шляхами:
- безпосереднє звернення до контролюючого органу платника податків, або його адвоката з відповідною вимогою із доданим до неї виконавчим листом;
- звернення до виконавчої служби для примусового виконання,
- звернення до правоохоронних органів;
- звернення через інтерактивний сервіс «Пульс»;
- електронне звернення на інтернет-ресурс Урядової «гарячої лінії» 1545;
- подання скарги бізнес-омбудсмену.
Стаття 5 Закону України «Про звернення громадян» містить перелік вимог, яким має відповідати звернення, заява або скарга.
Положеннями ст. 8 Закону передбачені випадки, коли звернення не підлягає розгляду.
Як показує практика, останнім часом цей спосіб стає більш дієвим, хоча платник податку не може вплинути на строк виконання рішення контролюючим органом, а лише може отримати відповідь впродовж 30 днів. Перш ніж потати таку заяву треба звернутися за виконавчим листом до суду, який постановив рішення.
Не менш дієвим є адвокатський запит. Згідно із положеннями ч. 2 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» строк для розгляду запиту становить не більше 5 робочих днів з дня його отримання, впродовж якого контролюючий орган повинен надати запитувану інформацію та копії документів, крім інформації і документів з обмеженим доступом.
Статтею 382 Кримінального кодексу України встановлено відповідальність за невиконання судового рішення.
Звернення із заявою про кримінальне правопорушення є досить ефективним засобом, якщо заява реєструється і після цього відкривається провадження.
Розділом ІІ Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ від 08.02.2019 № 100 встановлено порядок подання заяви.
Інтерактивний сервіс «Пульс» - це інструмент двостороннього зв’язку із громадянами та суб’єктами господарювання, який дає можливість запобігти правопорушенням з боку працівників Державної податкової служби України.
За відповідним номером телефону, розміщеним на сторінці сервісу на сайті Державної податкової служби України, платники мають можливість повідомити про неправомірні дії та бездіяльність, можливі корупційні правопорушення конкретних посадових осіб структурних підрозділів служби та її територіальних органів.
На сайті Урядової «гарячої лінії» 1545 можна залишити як усне, так і електронне звернення щодо значного спектру питань.
Для подання звернення потрібно або зателефонувати, або, зареєструвавшись, самостійно заповнити електронну заяву.
Скаргу до Ради бізнес-омбудсмена можна подати поштою або через інтернет. При цьому процес подачі скарги онлайн дуже простий: достатньо лише заповнити онлайн-форму на сайті Ради. Подати заявку може хто завгодно і абсолютно безкоштовно.
Зазвичай контролюючий орган прямо не відмовляється виконувати судове рішення, а вказує на необхідність певного часу для виконання, без жодної конкретизації скільки часу необхідно.
Відповідно до положень ст.ст. 14-16 Закону України «Про звернення громадян» контролюючий орган у випадках отримання звернення, заяви або скарги зобов’язаний здійснити їх розгляд.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про звернення громадян», термін розгляду звернення становить до 30 днів. На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено.
Практикуючі юристи називають такий спосіб досить ефективним, проте, звертають увагу, що досить часто такі заяви не реєструються, в разі чого слід оскаржити бездіяльність слідчого у зв’язку із невнесенням відомостей до ЄРДР вимагати внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
У разі відповідності скарги згаданим вимогам, Рада протягом 3 місяців проводить розслідування. Якщо порушення з боку контролюючого органу дійсно є – Рада направляє рекомендації, які в контролюючих органах мають брати до уваги.
Через необхідність спонукати контролюючі органи до виконання судових рішень в Україні функціонують інститути, спрямовані на захист платників податків в таких ситуаціях.
Отже, як вбачається з вищенаведеного, для відновлення свого права, доцільно отримати послуги адвоката або слушну порада юриста.
Юридичний сервіс «Консультант» надає всі види юридичних послуг у тому числі і юридичні послуги онлайн. Спеціалісти нашого сервісу складуть правовий аналіз ситуації та допоможуть провести судовий процес та відновити порушене право.