Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Кримінальне провадження - це один із найскладніших видів судочинства з точки зору процесуальної огранізації та інших аспектів, що вимагають правової оцінки спеціаліста.
Згідно з ст. 59 Конституції України кожен має право на професійну правничу допомогу, а отже адвокатськими послугами можуть користуватися як підозрюваний, обвинувачений, засуджений, так і потерпілий та свідок. Участь захисника є обов'язковою у кримінальному провадженні щодо особливо тяжких злочинів (ст. 52 КПК).
Слід зазначити, що до особливо тяжких злочинів можна віднести такі, міра покарання яких, понад 10 років позбавлення волі, довічне позбавлення волі, або ж штраф у розмірі понад двадцять п'ять тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян: умисне вбивство, зґвалтування, торгівля людьми, Важливим є те, що адвокат з кримінального права може залучатися на будь - якій стадії провадження, а функціональне призначення його може бути різним в залежності від складності та особливостей справи.
Відповідно до ст. 26 ЗУ ,,Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги, або ж довіреності.
В такому договорі прописуються всі істотні умови:
- предмет,
- ціна,
- строк дії,
- обов'язки сторін - це унеможливить виникнення конфлікту інтересів вже в процесі здійснення адвокатської діяльності.
Загалом законодавчо кримінальне провадження розділено на дві основні стадії:
- досудове розслідування$
- судове провадження.
Завдання та функції адвоката на досудовому розслідуванні полягають у тому щоб слідкувати за законністю проведення слідчих дій, ознайомитися з матріалами справи, якщо необхідно, подавати адвокатські запити до підприємств, огранів державної влади, установ, витребувати необхідну інформацію, встановити обгрунтованість затримання, зібрати та подати відомості до слідчого судді, що можуть використовуватися як докази.
Загалом захисник наділений тими ж правами, що і підозрюваний, окрім тих, що безпосередньо здійснюються підозрюваним (ст. 46 КПК).
Висвітлення потребує і стадія судового провадження, що полягає у підготовчому засіданні та безпосередньо судовому розгляді справи, під час якого вирішують питання про наявність або відсутність діяння, в якому обвинувачують особу.
- На попередньому судовому засіданні головним завданням адвоката є визначення того, чи відповідає склад суду вимогам КПК та чи є підстави для заявлення відводів; подання клопотання з метою залучення третіх осіб для допиту та призначення експертизи; витребування документів.
- Вирішивши всі питання в рамках підготовчого засідання суд преходить безпосередньо до судового розгляду справи, де значення та професіоналізм адвоката проявляється в повній мірі.
- Саме на цій стадії він реалізує свою стратегію захисту; бере участь у судових дебатах (ст. 364 КПК), виголошуючи промову; заявляє клопотання; на основі досліджених в рамках судового розгляду доказів, доводить невинуватість свого клієнта.
- Якщо рішення суду не задовольняє з обґрунтованих причин сторону захисту, то відповідно до ст. 393 КПК обвинувачений чи його представник можуть подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.
- В рамках апеляційного перегляду у адвоката є можливість подати нові докази, клопотання про повторне дослідження обставин справи. Загалом, судовий розгляд в апеляційній інстанції здійснюється за правилами суду першої інстанції, але з деякими процесуальними особливостями, викладеними у ст. 405 КПК.
- В деяких випадках виникає необхідність оскарження рішення суду першої інстанції після його апеляційного перегляду і законодавство надає таку можливість учасникам справи.
- Основним завданням касаційної інстанції є: недопущення до виконання рішення суду, що є необґрунтованим та незаконним, виправлення помилок судами попередніх інстанцій, забезпечення конституційного права особи на оскарження судового рішення.
Загалом, функції адвоката з кримінальних справ пов'язані з тим, щоб унеможливити порушення прав та інтересів свого клієнта на всіх стадіях провадження, підготувати чітку та ефективну стратегію захисту та надати суду всі необхідні докази і в результаті отримати справедливе, законне та обґрунтоване рішення суду.