Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Звернення стягнення на спільно нажите майно подружжя.
У звязку змінами до чинного законодавства з питань мобілізації у багатьох громадян виникає питання, "Чи можливо арешт та звернення стягнення на спільно нажите майно подружжя у разі накладення штрафів за ухилдення від мобілізації?" Відповідь на це питання однозанчна "Ні, не можливо". Загалом, чинним законодавством надано, виконавцю право звертати стягнення на спільно нажите майно подружжя, та зараз розберемось в яких випадках це можливо та застосовується.
Звернення стягнення на спільно нажите майно подружжя є одним із заходів примусвого виконання рішень. Як прави такий західж застолсовується у випадках стягнення значної суми заборгованості.
Категорії за якими можливо звернення стягнення на спільно нажите майно подружжя:
- - стягнення заборгованості з фізичної особи на користь юридичної або фізичної ососби майнової шкоди;
- - стягнення на користь банківських установ кредитної заборгованості;
- - за виконавчими документами про стягнення аліментів, у разі наявності заборгованості по аліментам;
- - інші майнові документи, за якими боржник має значну суму заборгованості.
За виконавчими документами про адімнінстративні стягнення, такий захід примусвого виконання, як правило, не застосовується.
Основні умови за яких можливе застосоування такого заходу примусового виконання:
- відсутність у боржника грошових коштів, рухомого або нерухомого майна;
- вмотивоване рішення суду про виділення спільно нажитого майна поджружжя.
Згідно положень статті 73 Сімейного кодексу України, за зобов'язаннями одного з подружжя стягнення може бути накладено лише на його особисте майно і на частку у праві спільної сумісної власності подружжя, яка виділена йому в натурі.
Стягнення може бути накладено на майно, яке є спільною сумісною власністю подружжя, якщо судом встановлено, що договір був укладений одним із подружжя в інтересах сім'ї і те, що було одержане за договором, використано на її потреби.
При відшкодуванні шкоди, завданої кримінальним правопорушенням одного з подружжя, стягнення може бути накладено на майно, набуте за час шлюбу, якщо рішенням суду встановлено, що це майно було придбане на кошти, здобуті внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Кредитор співвласника майна, що є у спільній сумісній власності, у разі недостатності у нього іншого майна, на яке може бути звернено стягнення, може пред'явити позов про виділ частки із спільного майна в натурі для звернення стягнення на неї. Якщо виділ в натурі частки із спільного майна має наслідком зміну його призначення або проти цього заперечують інші співвласники, спір вирішується судом.
У відповідності до норм Закону України "Про виконавче провадження" при відсутності у боржника майна, та наявності достьатніх підстав, виконавець звертається до суду з поданням про виділення частики боржника у спліно нажитому майні подружжя.
З судової практики, вбачається, що домогтися задоволення такого подання буває доволі складно та судді неохоче задовольняють такі подання.
Після оримання ухвали суду про виділення пілно нажитого майна, виконавцеь накладає арешт на таке майно та проврожить його опис. При відсутності домовленості між сторонам, щодо вартості майна, виконавцею призначає оцінщика для проведення відповідної майнової оцінки.
Реалізація спільно нажиттого майна відбувається за загальними правилами реалізації майна боржника.
Отже, як вбачається з вищенаведеного, для відновлення свого права, доцільно отримати послуги адвоката або слушну порада юриста.
Юридичний сервіс «Консультант» надає всі види юридичних послуг у тому числі і юридичні послуги онлайн. Спеціалісти нашого сервісу складуть правовий аналіз ситуації та допоможуть провести судовий процес, відновити порушене право та зберегти майно.