Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Після оголошення воєнного стану в Україні частина вітчизняних територій зазнала окупаційних змін.
Суспільство і держава стали отримувати інформацію про численні злочини сексуального характеру з боку окупантів РФ по відношенню до українського суспільства. Жінки, чоловіки і діти підверглися одному з найстрашніших злочинів які можна уявити.
Так під насильництвом сексуального характеру можна розуміти не лише різні способи зґвалтування, а й домагання, погрози, спостереження за насильницвом та інше. Такі злочини є одними з найстрашніших та найжорстокіших. Їх відбитки можуть залишитися назавжди у пам’яті осіб, які є постраждалими.
Але слід розуміти, що у таких нажаль непоодиноких випадках, слід все ж таки варто пам’ятати про необхідність звернення за допомогою та фіксації такого роду злочину.
У разі, якщо особа зазнала насильництво сексуального характеру, вона має право звернутися за захистом своїх прав.
- На сьогодні в нашій державі існує механізм, який гарантує надання постраждалим особам психологічної, медичної або соціальної чи правової допомоги.
- Крім того, зараз існує можливість отримати правову допомогу безкоштовного характеру. Зараз в різних містах та населених пунктах, які є підконтрольними українській території існують філії та представництва такої безкоштовної правової допомоги.
- А у разі виникнення проблемних питань консультація юриста чи консультація адвоката юридичного маркетплейсу «Консультант» може допомогти у вирішенні таких питань та надати відповідну підтримку.
- Також постраждалі особи мають право і на безкоштовну психологічну допомогу, зокрема і через дзвінки до Уповноваженого ВРУ з прав людини або на гарячу лінію до відповідних органів соціального захисту населення.
- Якщо є можливість, обов’язково слід звернутися до правоохоронних органів з метою відкриття кримінального провадження, аби зафіксувати на юридичному рівні такий злочин та визначити постраждалу особу в якості потерпілого.
Аналіз документів свідчить, що такий статус потерпілого допоможе особі після всіх процесуальних та судових процедур отримати відповідні компенсації та / або репарації, адже отримання органами поліції заяви про злочин сексуального характеру буде офіційним початком боротьби за порушені права особи.
Особа, яка стала жертвою такого насильництва повинна бути впевнена в своїй невинуватості. Отже, загальноприйнятим алгоритмом дій можна визначити такі:
- після того, як особа зазнала факту сексуального насильства, при першій можливості рекомендовано знайти більш безпечніше місце, аби не провокувати злочинця знову здійснити такі дії;
- дзвонити або писати на гарячі лінії правозахисних організацій;
- при отриманні психологічної чи медичної допомоги особа не зобов’язана розповідати всі деталі, якщо не хоче;
- при першій можливості звертайтеся до правоохоронних органів та не змінюйте одяг, не робіть гігієнічних процедур (наприклад чистка зубів або душ). Це буде потрібно для проведення аналізу експертами.
Роблячи юридичний висновок, рекомендуємо звертатися до:
- Органів Національної Поліції;
- Генеральної прокуратури України;
- Гарячу лінію Омбудсмена України;
- Гарячу лінію щодо запобігання насильства.