Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Відшкодування шкоди, завданої здоров’ю потерпілого при ДТП
Відповідно до статті 23 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" шкода, заподіяна самопочуттю та фізичному стану потерпілого, кваліфікується як:
- шкода, пов’язана з лікуванням потерпілого;
- шкода, пов’язана з тимчасовою втратою працездатності потерпілим;
- шкода, пов’язана із стійкою втратою працездатності потерпілим;
- моральна шкода, що полягає у фізичному болю та стражданнях, яких потерпілий - фізична особа зазнав у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;
- шкода, пов’язана із смертю потерпілого.
Для забезпечення належного відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, вкрай необхідно, щоб потерпілий виконав законний обов’язок подати письмове повідомлення до страхової компанії, яка представляє інтереси винної сторони, або до Моторного (транспортного) страхового бюро м. Україна. Ця вимога, викладена у статті 41 Закону України «Про обов’язкове цивільне страхування – юридична відповідальність власників наземних транспортних засобів», гарантує належне повідомлення про страховий випадок протягом трьох робочих днів.
Згідно зі статтею 35 Закону № 1961-IV особи, які постраждали в дорожньо-транспортній пригоді, повинні дотримуватися певних вказівок для отримання страхового відшкодування. Протягом 30 днів з моменту повідомлення про подію потерпілий або його представник повинен заповнити заяву та подати її до страхової компанії. Ця заявка повинна включати всі відповідні деталі, пов’язані з компенсацією, яку вимагають за різні форми шкоди, включаючи витрати на лікування, тимчасову або постійну втрату працездатності, витрати на поховання та емоційні страждання. Додаткову інформацію щодо компенсації див. у статтях 23-23 Закону № 1961-IV.
Як повідомляється на офіційному сайті Моторного (транспортного) страхового бюро України, особи, які претендують на відшкодування шкоди, завданої ушкодженням здоров’я, повинні разом із заявою надати відповідні документи.
Заявник повинен надати письмове підтвердження щодо наявності чи відсутності договору страхування, копію ідентифікаційного коду, копія заповнених сторінок паспорта потерпілого, у деяких випадках жертва може мати право на отримання довідки про її середній заробіток, в деяких випадках надається довідка про доходи в податковій службі або за попередній календарний рік, або за еквівалентну кількість місяців до нещасного випадку, виписка з історії хвороби, правильно заповнена та офіційно завірена, вже доступна, підтвердженням витрат на придбання лікарських засобів, зазначених у виписці з медичної карти, є оригінали документів — чеки, квитанції, касові ордери, довідка про банківський рахунок.
Для встановлення потерпілому інвалідності необхідно отримати довідку МЕСК.
Для отримання страхового відшкодування витрат на поховання у разі смерті застрахованої особи заявник повинен надати оригінал свідоцтва про смерть або нотаріально завірену копію разом із додатковими документами, що підтверджують понесені витрати. Страховик ретельно оцінить вимогу та прийме обґрунтоване рішення щодо покриття або відмови у відшкодуванні. Протягом трьох робочих днів страховик негайно повідомляє заявника про своє рішення в письмовій формі.
Якщо розмір шкоди перевищує страхову суму, відшкодування зазначеної шкоди обмежується заздалегідь визначеною страховою сумою. Згідно зі статтею 9 Закону № 1961-IV щодо відшкодування шкоди, заподіяної благополуччю та здоров'ю потерпілого, максимальний розмір страхового відшкодування встановлено у розмірі 260 тис. грн.
Якщо страхові виплати перевищують 260 тис. грн, винна особа має можливість добровільно відшкодувати додаткові кошти за заявою потерпілого або в судовому порядку.
Важливо мати на увазі, що процес виконання судових рішень щодо відшкодування шкоди потерпілим відбувається за більш суворою процедурою порівняно із загальними рішеннями щодо стягнення коштів. Критерії відмови у виплаті страхового відшкодування визначені статтею 37 Закону № 1961-IV. Якщо страховик необґрунтовано відмовляє у виплаті страхових виплат, необхідно звернутись у судовий спосіб.
Положення щодо відшкодування шкоди, заподіяної благополуччю та фізичному стану особи, викладені у статтях 24-27 Закону № 1961-IV.
Процедура відшкодування шкоди завданої здоров’ю потерпілого при ДТП
не займає багато часу, але є доволі складною. Боржник у зазначеному питанні може розраховувати на досудове врегулювання спорів, але якщо сторони не досягають згоди у сумі відшкодування, то для вирішення питання необхідно судове врегулювання спорів.
Юридичний сервіс «Консультант» підбере юриста чи адвоката, що проведе правовий аналіз ситуації, сформує відповідний судовий документ (претензію боржнику, позовну заяву, відзив на позовну заяву, клопотання, тощо), а також допоможе у зборі доказової бази для найефективнішого вирішення питання. Спеціалісти сервісу супроводять процес від початку до виконання судового рішення. Також нададуть консультацію та допоможуть у вирішення таких питань як: підготовка мирової угоди з кредитором, зняття арешту з нерухомості, банкрутство фізичної особи, зменшення боргу, та інше.