Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Оформлення права на спадкове майно, яке знаходиться за межами України
Україна, як член Ради Європи, підписала Конвенцію про запровадження системи реєстрації заповітів, відповідно до якої кожна із сторін Конвенції зобов’язана заснувати орган, відповідальний за реєстрацію заповітів в інших договірних сторонах, а також впровадити систему реєстрації для сприяння після смерті заповідача виявленню існування заповіту (ст.ст. 1, 2 Конвенції про запровадження системи реєстрації заповітів).
Спадкоємець може дізнатися про наявність спадкового майна за кордоном за допомогою Спадкового реєстру, отримавши витяг про наявність або відсутність посвідчених заповітів або спадкових договорів. Відповідно до положень Наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження положення про Спадковий реєстр» від 07.07.2011 № 1810/5 установлено порядок ведення і користування Спадкового реєстру, внесення до нього відомостей про заповіти та спадкові договори, посвідчені в Україні або зареєстровані в іноземних державах. Одним з реєстраторів Спадкового реєстру виступає державне підприємство «Національні інформаційні системи» та його регіональні філії, які здійснюють реєстрацію заповітів, спадкових договорів, посвідчених консульськими установами України, а також змін до таких заповітів. (ч. 1.3.2. ст. 1.3 Наказу)
Якщо консулові стане відомо про спадщину, яка відкрилася на користь громадян України, які проживають в Україні, консул негайно передає у Міністерство закордонних справ України всі відомі йому дані про таку спадщину і можливих спадкоємців.
Згідно із пп. 1.2. п. 1 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 при зверненні спадкоємця у зв’язку з відкриттям спадщини консул з’ясовує серед іншого відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини. Пунктом 2 глави 10 розділу ІІ Порядку спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до п. 3.11.3 спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати консулу заяву про прийняття спадщини. Письмова заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто консулу (п. 3.11.6).
Пунктом 3.11.11 встановлено перелік документів, які є доказами родинних та інших відносин спадкоємців із спадкодавцем:
- - свідоцтва органів реєстрації актів цивільного
стану;
- - копії актових записів;
- - копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин.
Згідно з п. 3.11.6 якщо заява, на якій справжність підпису спадкоємця не засвідчена, надійшла поштою, вона приймається консулом, заводиться спадкова справа, а спадкоємцю пропонується надіслати заяву, оформлену належним чином, або прибути особисто до консула.
Спадкоємці, які пропустили строк для прийняття спадщини, можуть за згодою всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину, подати консулу заяву про прийняття спадщини за місцем її відкриття.
Відповідно до п. 3.11.12 консул для видачі свідоцтва про право на спадщину перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину, наявність заповіту за даними Єдиного реєстру заповітів та спадкових справ. На підтвердження цих обставин від спадкоємців обов'язково вимагаються відповідні документи.
При видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом оригінал чи дублікат заповіту які подаються спадкоємцем, залишається у справах консула.
Отже, як вбачається з вищенаведеного, для отримання спадщини за кордоном, доцільно отримати послуги адвоката або слушну порада юриста.
Юридичний сервіс «Консультант» надає всі види юридичних послуг у тому числі і юридичні послуги онлайн. Спеціалісти нашого сервісу складуть правовий аналіз ситуації для визначення порядку отримання спадщини за кордоном та допоможуть зібрати необхідні документи та при необхідності супроводять судовий процес.