Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
На сьогодні в Україні значна кількість запитів від освітян стосується саме порушення їх прав з боку роботодавця в сфері забезпечення медичного огляду працівників.
- Так, в освітньому середовищі все частіше виникають питання щодо фінансування медичних оглядів для вчителів та вихователів.
- Чому таке питання є достатньо гострим або навіщо взагалі це потрібно розберемо в даній статті.
- А якщо у Вас виникають інші проблемні питання в освітній сфері, Вам може допомогти у цьому кваліфікована консультація юриста або консультація адвоката юридичного маркетплейсу «Консультант», та за потреби їх юридичний супровід справи.
- Довіряйте свої юридичні проблеми досвідченим спеціалістам.
Аналіз документів свідчить, що згідно чинного законодавства України, існують такі професії, працівники яких мають обов’язок проходити медичний огляд. Сам перелік досить широкий, та затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 року № 559.
Згідно даного документа, до такого переліку осіб, входять і педагоги, які працюють в закладах освіти, окрім тих, хто працює в закладах вищої освіти (якщо це 3-4 рівень акредитації).
Крім того, в документі зазначено, що всі грошові кошти в якості витрат на таке обслуговування медичного характеру повинні бути оплачені з тих витрат, на які державна або місцева влада виділяє фінансування для закладів освіти. Тобто, за рахунок роботодавця (закладу освіти).
На сьогодні маємо тенденцію порушення з боку роботодавця такої норми, що проявляється у примусу проходити медичний огляд перед початком навчального року за власний рахунок педагогічних працівників.
- Як правило це є наслідком того, що фахівці економічної освітньої сфери не здійснюють заходи для укладання таких необхідних фінансових коштів до власних кошторисів.
- Якщо кошти бюджету не закладаються на проходження медичного огляду, то і договорів звісно укладати закладами освіти або розпорядниками коштів (управління та департаменти освіти) не можна.
- Говорячи про таку ситуацію варто зауважити, що законодавством чітко передбачено, що договори на медичне обслуговування (огляд) медичних працівників закріплено на правовому рівні.
- Так, наказом Міністерства охорони здоров’я від 21.05.2007 року № 246 було визначено, що укладання зазначених договорів з боку роботодавця повинно відбуватися на обов’язковому рівні.
- Зокрема, встановлено, що сам роботодавець, використовуючи свої бюджетні кошти повинен організувати медичний огляд педагогічних працівників.
- Також, в статті 169 КзпП встановлено, що зазначені вище медичні огляди повинні здійснюватися за рахунок роботодавців.
Слід визначити і про законодавство в сфері охорони праці, згідно норм якого уповноважений орган або власник місця роботи працівника має за власні кошти здійснити забезпечення такого огляду. Зазначене правило встановлене статтею 17 Закону. Зазначене правило встановлено і згаданою вище Постановою.
Таким чином можна зробити юридичний висновок, що обов’язок по фінансовому забезпеченню медичним оглядом педагогічних працівників покладається на роботодавця, а інше – є порушеннях прав.