Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Санація боржника, це є одна з процедур визнання боржника банкрутом, під час якою вживаються заходи про відновлення платоспроможності боржника.
ТекстЗгідно із ч. 5 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства до компетенції зборів кредиторів належить прийняття рішення про схвалення плану санації боржника
Варто зазначити, що процедура санації також може відбуватися у позасудовому порядку до відкриття провадження у справі про банкрутство, у відповідності до ст. 5 Кодексу.
До закінчення процедури розпорядження майном боржника збори кредиторів приймають рішення щодо схвалення плану санації та подання до господарського суду клопотання про введення процедури санації і затвердження плану санації.
Вимоги до плану санації містяться у ст. 51 Кодексу України з процедур банкрутства.
Згідно із ст. 52 Кодексу з метою прийняття рішення про схвалення або відхилення плану санації усі конкурсні кредитори поділяються на класи, які залежать від черги кредиторів.
Схвалення або відхилення плану санації приймається кредиторами кожного класу окремо шляхом голосування.
Частина 4 ст. 52 Кодексу передбачає особливості голосування під час зборів кожного класу кредиторів.
Прийняте рішення за результатами голосування оформлюється протоколом зборів кредиторів.
Згідно із ч. 6 ст. 52 Кодексу України з процедур банкрутства план санації та протоколи голосування кожного класу кредиторів подаються розпорядником майна до господарського суду протягом 1 робочого дня після проведення голосування.
Положеннями ст. 49 Кодексу встановлено, що за результатами підсумкового засідання господарський суд може постановити ухвалу про введення процедури санації та затвердження процедури санації у разі схвалення плану санації боржника зборами кредиторів та погодження його забезпеченими кредиторами.
За результатом розгляду господарський суд:
- постановляє ухвалу про затвердження плану санації;
- постановляє ухвалу про відхилення плану санації;
- ухвалює постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури (див. Загальну процедуру банкрутства юридичної особи ).
Відповідно до ч. 9 ст. 52 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд ухвалює постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у разі, якщо план санації не затверджений судом у межах строку, встановленого Кодексом (щодо процедури розпорядження майном боржника максимальний строк становить до 170 днів).
Частиною 7 ст. 52 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено перелік вимог, у разі відповідності яким план санації затверджується відповідною ухвалою.
Офіційне оприлюднення повідомлення про введення процедури санації здійснюється на веб-порталі судової влади України.
Згідно із ч. 8 ст. 52 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд постановляє ухвалу про відмову у затвердженні плану санації у разі його невідповідності вимогам законодавства. Така ухвала не перешкоджає повторному поданню до суду схваленого зборами кредиторів плану санації для його затвердження.
Господарський суд призначає керуючого санацією з числа арбітражних керуючих, відповідно до ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства.
Ухвала господарського суду, відповідно до ч. 3 ст. 50 Кодексу набирає законної сили з дня її постановлення.
Відповідно до ч. 4 ст. 50 Кодексу з моменту постановлення ухвали про введення процедури санації:
- члени виконавчого органу (керівник) боржника звільняються з посади у порядку, визначеному законодавством;
- управління боржником переходить до керуючого санацією;
- зупиняються повноваження органів управління боржника - юридичної особи щодо управління та розпорядження майном боржника, повноваження органів управління передаються керуючому санацією, крім повноважень, передбачених планом санації.
Частинами 4-9 ст. 50 Кодексу України з процедур банкрутства визначено комплекс прав і обов’язків керуючого санацією.
Згідно із ст. 53 Кодексу з метою відновлення платоспроможності боржника планом санації може передбачатися збільшення статутного капіталу боржника в розмірі, встановленому планом санації.
Відповідно до положень статей 54-55 Кодексу з метою відновлення платоспроможності боржника та задоволення вимог кредиторів план санації може передбачати продаж або відчуження усього або частини майна боржника, якщо воно становить єдиний майновий комплекс чи кілька єдиних майнових комплексів.
Стаття 56 Кодексу дозволяє З метою відновлення платоспроможності боржника та задоволення вимог кредиторів продаж частини іншого майна боржника, ніж визначеного статтями 54 і 55 Кодексу.
Згідно із ч. 1 ст. 57 Кодексу України з процедур банкрутства за 15 днів до закінчення строку проведення процедури санації, визначеного планом санації, а також за наявності підстав для припинення процедури санації керуючий санацією зобов’язаний подати зборам кредиторів письмовий звіт і повідомити кредиторів про час і місце проведення зборів кредиторів.
Частиною 2 ст. 57 Кодексу встановлено вимоги, яким має відповідати звіт керуючого санацією. До звіту додаються докази задоволення вимог конкурсних кредиторів згідно із реєстром вимог кредиторів.
Звіт керуючого санацією має бути розглянутий зборами кредиторів не пізніше 10 днів з дня його надходження та не пізніше закінчення строку санації, визначеного в плані санації (ч. 4 ст. 57 Кодексу України з процедур банкрутства).
За результатами розгляду звіту збори кредиторів приймають рішення про:
- закриття провадження у справі у зв’язку з виконанням плану санації і відновленням платоспроможності боржника;
- припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури;
- схвалення змін до плану санації та продовження строку процедури санації.
За ч. 7 ст. 57 Кодексу України з процедур банкрутства звіт керуючого санацією, розглянутий зборами кредиторів, і протокол зборів кредиторів не пізніше 5 днів з дня проведення таких зборів надсилаються до господарського суду.
До звіту керуючого санацією додаються реєстр вимог кредиторів і скарги кредиторів (за наявності), які проголосували проти прийнятого зборами кредиторів рішення або не брали участі в голосуванні.
Звіт керуючого санацією та скарги кредиторів розглядаються на засіданні господарського суду. Про час і місце такого розгляду повідомляються керуючий санацією та кредитори, які подали скарги.
Відповідно про затвердження звіту керуючого санацією або про відмову в затвердженні відповідного звіту постановляється ухвала.
Згідно із ч. 9 ст. 57 Кодексу України з процедур банкрутства, якщо зборами кредиторів було прийнято рішення про закриття провадження у справі у зв’язку з виконанням плану санації і відновленням платоспроможності боржника, звіт керуючого санацією підлягає затвердженню господарським судом.
Продовження строку санації здійснюється господарським судом після внесення відповідних змін (доповнень) до плану санації боржника. Зміни до плану санації схвалюються зборами кредиторів та затверджуються господарським судом відповідно до вимог Кодексу.
Якщо після постановлення судом ухвали про відмову в затвердженні звіту керуючого санацією закінчився строк відповідної процедури, за умови відсутності клопотання про продовження строків у зв’язку із схваленням відповідних змін до плану санації, господарський суд визнає боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру (ч. 11 ст. 57 Кодексу України з процедур банкрутства).
Затвердження звіту керуючого санацією або дострокове припинення процедури санації тягне за собою припинення повноважень арбітражного керуючого як керуючого санацією, про що зазначається у відповідній ухвалі суду (ч. 7 ст. 50 Кодексу України з процедур банкрутства).
Розрахунки з кредиторами проводяться керуючим санацією у порядку, встановленому планом санації.
У разі закриття провадження у справі про банкрутство керуючий санацією протягом 5 днів з дня прийняття господарським судом відповідного рішення повідомляє про це орган або посадову особу органу, до компетенції яких належить призначення керівника боржника, у разі необхідності скликає загальні збори чи засідання відповідного органу і продовжує виконувати повноваження керівника боржника до призначення керівника) в установленому порядку.
Отже, як вбачається з вищенаведеного, процедура санації є доволі важлива у праві про визнання банкрутом боржника, доцільно отримати послуги адвоката або слушну порада юриста.
Юридичний сервіс «Консультант» надає всі види юридичних послуг у тому числі і юридичні послуги онлайн. Спеціалісти нашого сервісу складуть правовий аналіз ситуації для проведенні процедури санації та допоможуть зібрати необхідні документи та при необхідності супроводять судовий процес.