Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Сфера освіти і науки в Україні останнім часом зазнає багато змін та реформування.
- Зміни до чинного законодавства та прийняття нових нормативно-правових актів є досить широкими та різноманітними.
- Інколи людині, яка не знається на особливостях юридичної сфери досить важко розібратися з тим чи іншим питанням.
- Тому юридично грамотна консультація юриста або консультація адвоката, який знається на освітній сфері є досить вагомою у допомозі розуміння тих чи інших важливих аспектів.
- А у час сьогоденної дистанційної роботи можлива і допомога адвоката онлайн. Таких спеціалістів можна знайти і на юридичному маркетплейсі «Консультант».
Отже, у процесі своєї педагогічної роботи багато освітян та педагогів стикаються з певними проблемами під час свого викладання та класного керівництва.
Нажаль не всі освітяни знають, що в Україні існує окремий нормативно-правовий акт, який врегульовує перелік прав та обов’язків педагогічних працівників, які здійснюють в межах своїх повноважень і класне керівництво також.
Так, наказом Міністерства освіти і науки України було затверджено Положення, яке і регулює особливості класного керівництва (затверджено від 06.09.2000 № 434).
Перш за все слід нагадати, що класним керівником може бути особа з педагогічною освіту або певну професійну освіти та провадить діяльність педагогічного характеру. Важливим критерієм є те, що така особа повинна мати як задовільний психологічний і фізичний стан для такої роботи.
Призначати особу на посаду класного керівника згідно законодавства може керівник закладу освіти (директор початкової школи, гімназії або ліцею). За умови, що педагогом була надана згода на виконання таких обов’язків.
Слід пам’ятати, що за загальним правилом зазначені обов’язки класного керівника не можна припинити до кінця навчального року. Але можуть бути обставини (наприклад проблеми зі здоров’ям), які не дозволяють фізично провадити подальше класне керівництво. У такому випадку заміна можлива. Такий педагог не може здійснювати керівництво над декількома класами, а лише над одним. У разі, якщо керівництво провадиться в молодшій школі, таку посаду може обіймати лише вчитель, який працює з молодшими класами.
Крім того, аналіз документів свідчить, що такий керівник виконує обов’язки і організатора колективу здобувачів освіти. У цьому аспекті він повинен:
- здійснювати заходи задля забезпечення здобування освіти своїх вихованців, турбуватися про належне засвоєння ними викладацького матеріалу;
- допомагати у розвитку їх потенційних здібностей та талантів;
- організовувати дозвілля, походи до культурних місць, музеїв чи театральних вистав тощо;
- організовувати екскурсії;
- допомагати їм у розумінні підготовки до дорослого життя, їх соціалізації та вихованні у дусі поваги до оточуючих;
- провадить співпрацю з фахівцями, що знаються на психології, медицині, іншими педагогами чи батьками з метою пізнання навколишнього світу;
- спрямовує частину своєї діяльності на вивченні учнями основних правил соціального захисту здобувачами освіти.
Крім того, повний перелік прав та обов’язків класного керівника визначений вже згаданим вище Положенням.