Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Досить часто у батьків здобувачів освіти виникають питання щодо правомірності вкладання грошових коштів для потреб закладу освіти.
- Нажаль в Україні існує негативна тенденція, щодо «батьківських поборів», коли адміністрація шкіл відкрито вимагає від батьків стабільно здавати на потреби школи певну суму грошових коштів на місяць.
- Як правило, це поясняється недостатнім фінансуванням з боку місцевої влади.
- Вирішення таких проблемних питань навіть доводилося вирішувати в судових порядках, адже на сьогодні існують навіть судові прецеденти щодо правомірності таких грошових внесків для батьків.
- Консультація адвоката чи консультація юриста може допомогти у вирішенні таких складних справ, які і порушують Ваші права.
Отже, чи зобов’язані батьки примусово робити внески до освітнього закладу, та який їх механізм, розглянемо в даній статті.
- Аналіз документів свідчить, що Конституцією України встановлено, що у нашій державі обов’язковою є повна загальна середня освіта. Її здобуття – це обов’язок як для здобувачів освіти (учнів) так і для їх батьків (представників), які повинні забезпечувати доступність до такої освіти.
- Також визначено, що фінансове забезпечення здобуття такої освіти покладається на державу. Отже, можна зробити юридичний висновок, що така освіта є безоплатною. І гарантується це державою.
- Варто згадати і про рішення Конституційного Суду України (від 04.03.2004 № 5-рп/2004), згідно якого визначалося, що здобуття освіти за принципом безоплатності і є гарантією того, що здобувачами освіти (учнями) реалізується саме конституційне право на освіту. Там визначалося, що таке здобуття повинно відбуватися без внесення плати за освітні послуги.
Принцип безоплатності загальної середньої освіти означає, що держава сама бере на себе витрати на навчання і закладах загальної середньої освіти (державних і комунальних).
З питанням безоплатності розібралися, але із цього виникає наступне питання: примус до оплати внесків батьками. Нажаль деякі заклади освіти навіть погрожують відрахуванням чи припиненням таких освітніх занять.
- Тут варто наголосити, що в Законі України «Про освіту» визначено, що існують рівні (однакові) умови доступу до здобуття освіти.
- І жодна особа не має права обмеження до здобуття такої освіти.
- Адже, таке право гарантується незалежно від віку, статі, матеріального стану та інших факторів, визначених законом.
- Отже, обмежувати право на освіту є незаконним, навіть якщо батьки не заплатили місячні внески на придбання шкільних зошитів чи іншої канцелярії. У такому разі адміністрація школи не має права погрожувати або усувати учнів від шкільних занять.
- Але все ж таки, як законно допомагати закладу освіти фінансово у разі якщо батьки виражають своє волевиявлення до цього?
Тут допоможе знову Закон України «Про освіту», а саме стаття 79 (ч.1), в якій визначено, що джерелом фінансування закладу освіту може бути і добровільний внесок, зокрема і у вигляді грошових коштів.
Таким чином батьки можуть допомагати фінансово лише у разі, якщо виявили до цього бажання. Тут вступає в гру законодавство про благодійну діяльність.
Іншими словами, аби законно та добровільно вносити кошти на благо закладу загальної середньої освіти, потрібно створити в такому закладі благодійний фонд, в документах якого будуть прозоро показуватися всі надходження та витрати на законному рівні.