Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Освітнє середовище є вкрай важливим для розвитку особистості, вивчення навчальних матеріалів та соціалізації учнів в тому числі. Однак як і в інших соціальних сферах, тут можуть статися непередбачені ситуації, які нажаль, можуть статися навіть під час навчального процесу. Правова консультація юриста або консультація адвоката може Вам посприяти вирішенню такої проблеми.
У разі, якщо в закладі освіти стався нещасний випадок, законодавством передбачено здійснення спеціального розслідування відповідною уповноваженою комісією. В даній статті про це поговоримо більш детальніше.
Існують критерії для проводження такого спеціального розслідування, а саме:
- у разі, якщо такий випадок стався під час освітнього процесу;
- наслідком стали тяжкі випадки (тяжка хвороба, інвалідність тощо);
- наслідком стала смерть учня (здобувача освіти);
- у разі, якщо нещасний випадок стався відносно декількох осіб (травми різного характеру).
Здійснивши аналіз ситуації, можна дійти юридичного висновку, що офіційним правовим актом, який затверджує процедуру провадження таких нещасних випадків є відповідне Положення, яке затверджено Наказом Міністерства освіти і науки України від 16.05.2019 року № 659.
Даним документом також відзначається, що у разі, якщо в закладі освіти (наприклад ліцеї чи гімназії) стався випадок самогубства здобувачем освіти, або його спроба, внаслідок чого учень залишився живим, у такій ситуації в обов’язковому порядку таке спеціальне розслідування повинно проводитися правоохоронними органами, що відноситься до їх прямої компетенції.
Давайте детальніше поговоримо про те, як повинен вчиняти у такій ситуації педагог, який закріплений як класний керівник постраждалого учня (учнів) у разі, якщо стався нещасний випадок.
Як тільки, керівник дізнався сам, або через повідомлення про дану ситуацію, до його обов’язку входить довести до відома про це наступних осіб, якими є:
- батьки або законні представники дитини (опікуни, піклувальники тощо);
- установа охорони здоров’я, а у разі отруєння – відповідна Державна служба, яка здійснює контроль за харчуванням;
- місцевий відділ освіти або відповідне управління освіти, який є розпорядником та компетентний в сфері освіти;
- у разі, якщо випадок стався в приватному освітньому закладі – повідомляється його засновник;
- правоохоронні органи.
Керівник повинен здійснити таке повідомлення в терміновому порядку, але не пізніше ніж три години після інциденту, будь-яким зручним способом зв’язку (месенжери, телефони, пошта тощо).
Після такого отримання повідомлення, органи управління освіти чи правоохоронні органи повинні створити спеціальну комісію, яка буде займатися даним розслідуванням.
Така комісія протягом п’ятнадцяти робочих днів повинна провести всі заходи з розслідування такого нещасного випадку, за підсумками якого повинно бути складено відповідний акт за відповідною законною формою та додатки до висновка, фото звіти, опитування тощо. Граничний строк проведення розслідування може бути продовжено, але не більше ніж тридцять днів загалом.
Комісія повинна:
- здійснити всі заходи з обстеження місця трагедії;
- витребувати пояснення усного чи письмового характеру;
- опитувати свідків;
- визначити осіб, які здійснили порушення законодавства;
- здійснити розроблення заходів аби попередити наступні такі випадки.