Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Визначення поняття грант та його важливість:
Грант - це певні кошти, що надаються юридичній особі або ФОП на розвиток свого підприємтсва, або наукових досліджень.
- Важливим є те, що гранти надаються безоплатно та без повернення грантодавцю.
- Шляхом надання грантів держава стимулює розвиток бізнесу в окремих сферах та створення нових робочих місць, тим самим підвищуючи рівень економіки в країні в цілому.
- Грантодавець може контролювати процес витрачення коштів, але без втручання у менеджмент вашого підприємства, що звісно є позитивним аспектом.
Де можна отримати грантові кошти для бізнесу?:
- Найпростішою процедурою отримання гранту є заповнення заяви в онлайн-порталі Дія з подальшим прикріпленням свого бізнес-плану.
- Вимоги щодо оформлення заяви та бізнес-плану містяться в Дії.
- Надіслані документи перевіряє Державна служба зайнятості та приймає рішення щодо проведення онлайн-співбесіди, під час якої детально аналізується бізнес-план, цілі та види діяльності підприємства.
- Варто зазначити, що гранти отримують не всі бажаючі, а лише ті підприємці, які наберуть найбільшу кількість балів впродовж усієї процедури.
- Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 р. № 738 Державною службою зайнятості розглядаються виключно ті заяви, що набрали 99 і більше балів за попереднім оцінюванням уповноваженим банком.
- Співбесіда з регіональним центром зайнятості також підлягає оцінці від 0 до 50 балів.
- Отже, якщо впродовж всієї попередньої процедури ви набрали 130 і більше балів, то заява буде розглядатися вже Державним центром зайнятості.
- Заключною стадією є передача подання від центру зайнятості до Мінекономіки з ціллю виплати уповноваженим банком необхідної суми коштів.
Актуальні категорії програм фінансування для бізнесу:
- Грант на власну справу. Право на отримання грошових коштів для відкриття бізнесу мають майбутні підприємці, ФОП та юридичні особи, які не проводять господарську діяльність на окупованих територіях, не перебувають наразі під санкціями, не займаються госопдарською діяльність на території країни-агресора та у яких немає проблем з банкрутством. Розмір гранту передбачає суму від 50 до 250 тис. грн. Варто зазначити, що отримання гранту несе за собою виникнення забов'язань перед державою, а саме: створення мінімум одного робочого місця та зайняття підприємницькою діяльністю, на яку надаються кошти, не менше трьох років, а також сплата всіх необхідних податків.
- Грант на сад. Можуть отримати ФОП та юридичні особи. Площа земельної ділянки не повинна перевищувати 25 га. Розмір гранту становить суму від 140 до 400 тис. грн за один гектар. Також передбачаються забов'язання, у разі отримання гранту перед державою: створення робочих місць, кількість яких залежить від типу висаджуваних культур; займатися підприємницькою діяльністю, на яку спрямована сума гранту, протягом п'яти років та сплачування всіх необхідних податків.
- Грант для ветеранів та членів їх сімей. Заявку на отримання гранту можуть подати учасники бойових дій, особи з інвалідністю їх дружини або чоловіки. Також можливим є отримання гранту ФОП або юридичною особою. Гранти такого типу можна витратити на маркетингові послуги, меблі, оренду обладнання та нежитлових приміщень. Розмір гранту може становити 250 тис. грн якщо заявку на його отримання подав сам військовослужбовець. В такому разі отримувач гранту забов'язується створити одне робоче місце. Якщо заявку подає дружина або чоловік військовослужбовця то розмір гранту може становити до 500 тис. грн та передбачається створення двух робочих місць. У випадку, якщо грант хоче отримати ветеран, який зареєстрований як ФОП від трьох років, то розмір гранту становить 1 млн. грн. При отримувача гранту виникають наступні забов'язання перед державою: створити чотири робочих місця, два з яких займатимуть особи, що мають статус учасника бойових дій. Загальними забов'язаннями для осіб, що отримали грант є: створити необхідну кількість робочих місць, займатися підприємницькою діяльністю протягом трьох років та сплачувати всі необхідні податки.
- Грант на переробне підприємство. Отримати грант можуть майбутні підприємці, ФОП та юридичні особи. Розмір гранту становить суму до 8 млн. грн. Забов'язання, що виникають з отриманням: створення не менше 25 робочих місць, зайняття підприємницькою діяльністю протягом троьх років та сплачувати необхідні податки.
- Грант на теплицю. Надається ФОП та юридичним особам у наступних розмірах: для 0,4 - 0,6 гектара - 2 млн. грн; для 0,8 - 1,2 гектара - 3,5 млн. грн; для 1,6 - 2,4 гектара - 7 млн. грн. Особа, яка отимала грант забов'язується: створити 14 робочих місць на 1 га площі теплиці, займатися підприємницькою діяльністю впродовж трьох років та сплачувати податки.
Отже, наразі існує реальна можливість залучити кошти на розвиток чи заснування свого бізнесу, шляхом отримання гранту. Важливо правильно та повно викласти свої наміри та цілі у бізнес-плані, що підтвердить вашу ділову репутацію та не викличе сумнівів, щодо реазлізації описаного.