Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Відстрочка від призову з 18 травня: зміни до закону
З 18 травня в Україні діє новий закон про мобілізацію. Цей закон скасував класифікацію «обмежено придатний», в результаті чого чоловіки з таким позначенням втратили відстрочку. Тепер вони повинні будуть пройти ще один медичний огляд, щоб визначити їх придатність до служби.
Згідно з новим законодавством, ми визначили, хто більше не матиме права на відстрочку та хто тепер матиме цю пільгу.
У зв'язку з початком повномасштабної війни юнаків призовного віку почали зараховувати до вищих навчальних закладів для отримання відстрочки. Однак із запровадженням нового закону частина студентів тепер підлягатиме мобілізації. Наразі відстрочку отримують лише студенти денної та двосторонньої форм навчання, а також ті, хто здобув вищий рівень освіти, ніж раніше. Це означає, що здобуття другої чи третьої вищої освіти або заочне навчання більше не надаватиме відстрочку.
З нещодавнім коригуванням призовного віку особи віком від 25 до 26 років більше не матимуть права на відстрочку. Крім того, оновлене законодавство передбачає, що багатодітні батьки втрачають пільги на відстрочку, якщо вони мають заборгованість по сплаті аліментів. Крім того, ТЦК отримають доступ до реєстру боржників.
Ще однією новаторською зміною скасовано відстрочку для працівників підприємств, установ та організацій Міноборони.
Тепер виникає питання: хто має право на відстрочку?
З набранням закону право на відстрочку від мобілізації у 2024 році матимуть декілька категорій осіб, зокрема особи з інвалідністю, особи, які перебували в полоні, батьки, які мають трьох і більше дітей віком до 18 років, батьки, усиновлювачі. та опікуни дітей-інвалідів, батьки, які утримують повнолітніх дітей-інвалідів, батьків, які мають дитину на військовій службі, одинокі матері та батьки, науковці та педагоги, які працюють на мінімальній 0,75 ставки, опікуни осіб, визнаних у встановленому законом порядку недієздатними, особи, які утримують батьків з інваліди без дієздатного чоловіка, онуки по дідусеві та бабусі з інвалідністю, а також призовники, які мають безвісно відсутніх або померлих близьких родичів.
Від мобілізації також будуть звільнені окремі особи в силових структурах і державній службі. Участь не обов’язкова для наступних категорій осіб:
• особи, які є народними депутатами
• Судді
• Уповноважений Верховної Ради України з прав людини
• Голова та інші члени Рахункової палати
• Дипломатичний персонал
• Працівники органів військового управління, військових частин Міноборони, ЗС України, ДСНТ, СБУ, СЗРУ, НГУ, Держприкордонслужби, МВС та фахівці закладів експертної служби МВС.
Для забезпечення права на відстрочку необхідно отримати підтвердження від територіального військового комісаріату. Недотримання цієї вимоги може призвести до того, що людину покличуть на службу.
Якщо дружині присвоєно інвалідність 3 групи, чи нададуть відстрочку?
Введено нові норми щодо подружжя осіб, яким присвоєно інвалідність III групи. Чоловікам-призовникам надається відстрочка лише у випадках, коли інвалідність дружини встановлена онкологічними захворюваннями, відсутністю кінцівки, кисті, стопи, одного з парних органів, психічним розладом, спричиненим раком, дитячим церебральним паралічем або іншими паралітичними синдромами.
Для отримання відстрочки від мобілізації в Україні особам необхідно подати письмову заяву до ТЦК або СП за місцезнаходженням. Для схвалення заявки необхідно надати підтверджуючі документи, які підтверджують право на відстрочку. Ці документи можуть включати свідоцтво про народження дітей на утриманні, студентський квиток або висновок ВЛК про інвалідність.
Супровід в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки,що надають адвокати юридичного сервісу "Консультант" допоможуть уникнути штраф за неявку в військомат та відповідальність за неявку до військкомату. Юристи сервісу провудеть правовий аналіз та завчасно допоможуть сформувати алгоритм дії при отриманні повістка у військкомат.