Консультант

Юридичні консультації 24/7

Відкрити
image

Не встиг оформити спадщину - запізнився

Вітаю 👋

Мене звати Олександр, я Ваш персональний менеджер. Давайте я Вам допоможу?

image
image
BASE (Базова) 0.9
Реклама
Тарасенко Віра
Тарасенко Віра
Юрист
Україна / Харківська область

i

Час прочитання: 13 хвилин Кількість переглядів: 113
Рейтинг:
0
Дата публікації: 18.06.2023

Практикуючий адвокат та юрист з досвідом практичної діяльності у різних галузях права понад 12 років

Під час війни багатьох цікавить питання як вступити у спадок, як оформити спадщину, якщо, наприклад, людина перебуває за кордоном і немає можливості повернутися в Україну зараз.

  • І які є строки вступу в спадщину.
  • І якраз ці самі терміни зовсім недавно дуже сильно змінилися.
  • Часу прийняти спадщину у людей стає все менше і менше.
  • І війна чи не війна, нікого не цікавить, тому не встиг - запізнився.
  • Ну або забезпечив собі купу судів на майбутнє. Якраз про це і поговоримо в цій статті.

       Судовий процес і адвокат - це 2 нерозривні питання у даний час.              

Які нові строки прийняття спадщини зараз в Україні і як вони змінилися

  • Щодо вступу в спадщину і строків для її прийняття з моменту початку війни в Україні постійно відбуваються дуже серйозні зміни. І той, хто за ними не слідкує і сподівається, що і так війна і йому всі пропуски строків пробачать, дуже сильно ризикує залишитися без спадщини взагалі, яка піде або на користь держави, або на користь інших спадкоємців.
  • І щоб це сталося, достатньо пропустити строки навіть на 1 день. І отримати для себе щонайменше купу головного болю та судів, а щонайбільше - втрату всього майна. Про це я розповідаю не для того, щоб Вас налякати, а для того, щоб було зрозуміліше, що важливіше - не можу, не хочу, ліньки йти, в мене город чи відпустка, чи подальші тривалі спроби вибратися із ситуації.

Отже, терміни.

  • Якщо коротко, до війни вони були 6 місяців від дня смерті померлого, щойно почалася війна, їх спочатку призупинили на весь час війни, потім із 24.06.2022 р. вони стали 10 місяців, а зараз знову з 18.06.2023 р. ці строки стають 6 місяців.
  • Так, Ви не помилилися, знову 6 місяців від дня смерті померлого, і жодних застережень на тему війни та жодних продовжень строків, пов'язаних із цим.

Ну а тепер пройдемося по цих змінах докладніше, і розберемося, що ж робити.

Як ми пам'ятаємо, загальний строк прийняття спадщини, який діяв в Україні до війни, був 6 місяців від дня смерті померлого. Тобто протягом 6 місяців і спадкоємці за законом, хто хотів прийняти спадщину, і за заповітом, якщо він був, повинні були подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Не встиг - значить не прийняв, спадщина переходить державі або іншим спадкоємцям.

Щойно почалася війна в Україні строки прийняття спадщини призупинили. Спочатку їх призупинили на весь період війни, але це тривало недовго. Це було в чомусь добре, тому що давало можливість не метушитися тим, хто за кордоном або з інших причин через війну не встигає вступити в спадок, з іншого боку, нотаріуси взагалі відмовлялися оформлювати спадщину щодо будь-якого майна до кінця війни. І виходило так, що людина померла, 6 місяців від дня смерті її минуло, всі, хто хотів, спадщину прийняли, а свідоцтво про право на спадщину отримати не могли, бо строки призупинено, і теоретично хтось іще впродовж війни міг на неї пред'явити свої права.

І це стосувалося спадкоємців тих, у кого з дати смерті станом на 24.02.2022 р. ще 6 місяців не минуло. У кого вони станом на початок війни на дату смерті 6 місяців уже минуло - все оформлялося і терміни залишилися старі, 6 місяців.

Далі з 24.06.2022 р. знову змінилися строки вступу в спадщину. П. 3 постанови КМУ від 28.02.2022 р. № 164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану" строки прийняття спадщини були призупинені на весь період воєнного стану, але не більше ніж на 4 місяці. Тобто фактично строки прийняття спадщини стали 10 місяців з дня смерті померлого.

І ось, зовсім нещодавно, постановою КМУ № 469 від 09.05.2023р. було внесено нові зміни, це продовження припинилося. Цей п. 3, яким подовжувалися строки до 10 місяців, прибрали. І все, строки старі, знову 6 місяців з дня смерті спадкодавця.

Виникає питання, що робити тим, у кого вже ці самі 6 місяців від дня смерті родича минули станом на 09.05.2023 р., хто сподівався на ці 10 місяців, яких уже немає. Що ж робити йому.

І це ми якраз обговоримо далі.

Вступ у спадщину тим, у кого з дня смерті спадкодавця вже минуло 6 місяців станом на 09.05.2023 р., але 10 місяців ще не минуло

  • Для тих, кого ці зміни застали несподівано, хто сподівався на те, що строки 10 місяців і 6 місяців уже з дати смерті родича пропустив, рішення є.
  • Норма про скасування 10 місяців строків і про повернення до 6 місяців набуває чинності 18.06.2023р.
  • Це означає, що ті, у кого родич помер і станом на 09.05.2023 р. вже 6 місяців від дня його смерті минуло, але не минуло 10 місяців, мали можливість до 18.06.2023 р. подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. І її нотаріус зобов'язаний був прийняти, незважаючи на пропуск 6-місячного строку.
  • Але все, з 18.06.2023 р. ця можливість закрита.

На кого не поширюються строки вступу в спадщину 

  • Як я вже говорила у своїх більш ранніх відео, на Вас не поширюються строки прийняття спадщини і Ви вважаєтесь такими, що її прийняли автоматично, якщо Ви постійно проживали разом з померлим станом на день його смерті за однією адресою. Також строки не поширюються на неповнолітніх дітей та недієздатних осіб.
  • Але врахуйте, якщо Ви хочете скористатися ситуацією, що Ви постійно проживали з померлим на день його смерті, то докази цього Вам потрібно мати на руках і принести їх нотаріусу. Це можуть бути довідки про склад сім'ї, довідки про реєстрацію місця проживання з ЦНАПу, інформація про реєстрацію в паспорті.
  • Якщо цього нічого немає - нотаріус не зможе Вам видати свідоцтво про право на спадщину і факт постійного проживання з померлим за однією адресою доведеться доводити через суд.

Що робити, якщо не встиг прийняти спадщину в строк 

  • А ось тут починається найскладніше.
  • Спочатку потрібно отримати від нотаріуса письмову відмову в тому, що він не може прийняти у Вас заяву про прийняття спадщини через пропуск Вами строків.
  • Ну а далі йти до суду. Або із заявою про надання додаткових строків на прийняття спадщини, або із заявою про встановлення факту постійного спільного проживання з померлим за однією адресою на момент смерті.
  • Усе залежить від Ваших обставин.
  • Якщо Ви просите суд надати Вам додатковий строк на прийняття спадщини, Ви маєте подбати про надання доказів про вкрай поважні причини для пропуску Вами строків прийняття спадщини.
  • Якщо Ви, приміром, весь цей час лежали у важкому стані в лікарні, то так, ця причина поважна.
  • А ось перебування за кордоном за останньою практикою Верховного Суду поважною причиною пропуску строків не є. Бо можна було подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу в Україні і через консульство, посольство України в інших країнах, або надіслати поштою.
  • І поновити строки не так просто. Потрібно мати дійсно поважні причини їх пропуску. І докази повинні надавати саме Ви.
  • Не буде поважних причин - Вам відмовлять у наданні додаткових строків, і спадщина піде або державі, або іншим спадкоємцям.

І тепер, я думаю, багато хто розуміє, чому ситуація "мені ніколи, пора картоплю садити" зовсім не співмірна за наслідками пропуску строків на прийняття спадщини.

Якщо ж Ви вирішили піти альтернативним шляхом і звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного спільного проживання з померлим, то Вам потрібно також надати докази такого спільного проживання. Це можуть бути акти органів місцевої влади про спільне проживання, квитанції про оплату Вами комунальних послуг, рахунків, спільні фотографії з прив'язкою до дати та подій, показання свідків, але це як додатковий чинник, свідки не повинні бути єдиним доказом, якщо Ви хочете збільшити свої шанси на успіх.

У цій статті я розповіла про останні зміни в строках вступу в спадщину і що робити тим, хто їх пропустив, які можуть бути наслідки. 

Правовий аналіз ситуації допоможе Вам зробити Вашу ситуацію більш вигідною та зручнішою для Вас. І послуги адвоката Вам в цьому допоможуть.

image
image
отримати послугу

В мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ

Безпечна угода

Ви як Замовник позбавляєтесь від усіх фінансових ризиків при співпраці з Виконавцями, адже сума оплати резервується нашим сервісом та виплачується Виконавцю лише отримавши підтвердження від Вас про завершення етапу.

У разі ненадання послуги кошти повертаються Вам. Сервіс бере на себе усі фінансові ризики та виступає гарантом та хранителем коштів, а у разі виникнення розбіжностей між сторонами - незалежним Арбітром.

Ваші кошти в надійних руках!

image
Відгуки

Від реальних користувачів

АН
Андрій

Звертався щодо ситуації з СЗЧ. Дуже допомогли – грамотно оформили позицію, підготували пояснення для слідства.

ВІ
Віктор

Оформлював ОГД після поранення. Все зробили швидко – допомогли з документами, пояснили порядок дій, підтримка була з перших хвилин.

НА
Настя

Чіткий сервіс, грамотні юристи. Я зверталась по аліментному спору – все вирішили без суду, що дуже важливо.

ОЛ
Олександр

Оперативно отримала консультацію по штрафу з податкової. Підказали, як правильно оскаржити і виграти.

МА
Марія

Допомогли скласти договір оренди і врахували всі ризики.Зробили доволі швидко, співпрацею задоволена

ОЛ
Олексій

Отримав якісну консультацію щодо реєстрації ФОП. Все чітко, зрозуміло, професійно і без води. Рекомендую!

СЕ
Сергій

Звернувся за консультацією з господарського спору. Отримав чіткий план дій і готові документи. Дуже задоволена послугами

image
ТОП 10

PRO консультантів

Всі консультанти
PREMIUM 75.56 Топ 1
image

Студенцов Олександр Олександрович

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 68.3 Топ 2
image

Грицай Микола Ігорович

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 59.88 Топ 3
image

Боревич Марія

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 55.77 Топ 4
image

Одинцова Валерія

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 52.68 Топ 5
image

Баладига Сергій

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 51.29 Топ 6
image

Макеєв Дмитро Вячеславович

Юрист Україна / Кременчук
і
PREMIUM 48.44 Топ 7
image

Хижавська Олеся Ярославівна

Юрист Україна / Хмельницька область
і
PREMIUM 39.17 Топ 8
image

Миколаєнко Олена

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 39.08 Топ 9
image

Молчанов Олег Вікторович

Адвокат Україна / Київ
і
PREMIUM 37.64 Топ 10
image

Палагіна Юлія Володимирівна

Юрист Україна / Харківська область
і

Ми перевіряємо кожного фахівця, який реєструється на нашому сервісі та гарантуємо якість послуг.
КОНСУЛЬТАНТ - це прозорий та найбільший рейтинг юристів та адвокатів створений для того, щоб кожен міг обрати найкращого спеціаліста у потрібному місці та у потрібний час.

Рейтинг юристів формується на основі позитивно виконаних замовлень, ваших відгуків, оцінок
та коментарів. Рейтинг неможливо купити: він формується виключно користувачами. Тому, якщо Вам потрібні послуги, консультації або підготовка документів від кращих юристів та адвокатів - можете впевнено довіряти нашим фахівцям!

image
Бонус

Отримайте консультацію

Пройдіть опитування та отримайте ₴500.00 на консультацію

Надайте відповіді на вказані запитання і ми миттєво зарахуємо ₴500.00 на першу консультацію в мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ. Це означає, що консультація для Вас буде абсолютно безкоштовна, а юрист отримає оплату від нашого сервісу. Це забезпечує швидку та якісну відповідь відразу від декількох фахівців. З прикладами таких консультацій можна ознайомитися нижче. Нарахування бонусу обмежені в часі, тому не зволікайте - дійте!

  • 0 дні
  • 0 години
  • 0 хвилини
  • 0 секунд
  • ukraine Україна +380
  • poland Польща +48
  • england Великобританія +44
  • usa Сполучені Штати +1
  • other Інше +
image

Дякуємо за реєстрацію!

Поставте Ваше запитання через мобільний додаток

  • Вам потрібен військовий юрист чи адвокат?
  • Ви вже зверталися за юридичною допомогою раніше?
  • Ваше питання пов'язане з документами або договорами?
  • Ви плануєте звернутися до суду найближчим часом?
  • Вам потрібен юридичний супровід угоди (купівлі, оренди тощо)?
  • Чи є у вас офіційні документи, пов’язані з вашим питанням?
image
Адміністрація порталу

Файли cookie та конфіденційність

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookie для персоналізації контенту та аналізу веб-трафіку.