Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
СПАДКУВАННЯ ЗА ЗАПОВІТОМ ПОДРУЖЖЯ
Статтею 1243 ЦК України передбачено, що подружжя має право скласти заповіт щодо спільного майна.
Важливо відзначити, що скласти спільний заповіт може тільки подружня пара, яка складається з чоловіка та жінки, які офіційно зареєстрували шлюб. Створити спільний заповіт не можна чоловіком і жінкою, які проживають разом без шлюбу, оскільки це не надає їм рівних з подружжям прав та обов'язків.
Важливо зазначити, що спільний заповіт стосується саме майна, яке є спільною власністю подружжя, незалежно від того, чи зареєстроване воно на ім’я однієї особи. Сюди відноситься майно, набуте за час шлюбу, яке вважається спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідно до статті 368 Цивільного кодексу України спільною сумісною власністю є майно, що належить двом або більше особам без зазначення частки власності кожної з них. Крім того, статтею 60 Сімейного кодексу України встановлено, що майно, набуте за час шлюбу, є спільною сумісною власністю чоловіка та дружини незалежно від того, мав один з подружжя самостійний заробіток чи ні, за винятком особистого приватного майна, визначеного статтею 57. Сімейного кодексу України.
При складанні спільного заповіту частина прав спільної сумісної власності, що належала одному з подружжя, у разі їх смерті переходить до того з подружжя, який пережив. Лише після смерті чоловіка, який залишився живим, спадщина переходить до спадкоємця, призначеного спільно. Наприклад, якщо подружжя створює спільний заповіт, згідно з яким вони залишають своїм дітям у рівних частках усе своє майно, що перебуває у спільній власності, частка померлого з подружжя автоматично переходить до того з подружжя, який пережив, роблячи його єдиним власником. Діти отримають свою спадщину тільки після смерті чоловіка, який пережив.
Можна спостерігати унікальні аспекти спадкування та скасування спільного заповіту подружжя. Чоловік і дружина мають право відмовитися від спільного заповіту, поки вони ще живі. Однак важливо зазначити, що ця відмова повинна бути офіційно нотаріально посвідчена.
Після смерті одного з подружжя той з подружжя, який пережив, більше не матиме права скасовувати заповіт, створений спільно обома подружжям. Для забезпечення виконання спільного заповіту подружжя після смерті одного з подружжя нотаріус встановлює обмеження щодо переходу права власності на майно, визначене в заповіті подружжя.
Визнання заповіту подружжя недійсним можливо у судовому засіданні.
Отже, як вбачається з вищенаведеного, оформлення заповіту є доволі важливий правочин та при оформлення якого, доцільно отримати послуги адвоката або слушну порада юриста.
Юридичний сервіс «Консультант» надає всі види юридичних послуг у тому числі і юридичні послуги онлайн. Спеціалісти нашого сервісу складуть правовий аналіз ситуації для визначення порядку отримання спадщини за кордоном та допоможуть зібрати необхідні документи та при необхідності супроводять судовий процес.