Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Сьогодні Україна прямує до членства Європейського союзу, у зв’язку з чим проводиться колосальна робота з законодавчими актами, аби пристосувати їх до норм європейського законодавства.
- Одним із найважливіших норм, також є і їх вдосконалення через освітнє законодавство, яке повинне відповідати і правилам європейського співтовариства також.
- Окрім зазначених прямувань, приведення до відповідності освітніх законодавчих актів потрібно і для відповідності їх до Конституції України та забезпечення захистом учасників освітнього процесу.
- Так, враховуючи дані чинники, Верховною Радою України було ухвалено законодавчий акт, який визначає особливості булінгу по відношенню до учасників освітнього процесу. Законом були внесені зміни до чинного Кодексу України про адміністративні правопорушення, завдяки чому і було внесені поняття булінгу.
- Зазначений термін булінгу визначається, як вчинення учасниками освітнього процесу певних дій, які спрямовуються на цькування та образу іншого учасника освітнього процесу. Даний термін охоплює і фізичний, психологічний вплив (насилля), або навіть і сексуального характеру.
- У разі вчинення булінгу проти Вас чи Ваших знайомих, може допомогти правова консультація юриста чи консультація адвоката на юридичному маркетплейсі «Консультант».
- Далі зазначимо, що особливістю є те, що такий негативний та протиправний вплив вчиняється стосовно неповнолітньої або малолітньої особи.
- Закон визначає, що протиправні акти дії, які вважаються булінгом може вчинити і сама неповнолітня чи малолітня особа також.
Виходячи з цього можна зазначити, що суб’єктами, які вчинили булінг під час навчального процесу можуть бути і учні і вчителі або інші працівники освітнього середовища.
Аналіз документів в сфері освіти визначає, що до заходів обов’язкового характеру для закладів освіти повинні бути дії, які спрямовуються на захист здобувачів освіти, а також здійснення всіх заходів, завдяки яким створюються безпечні умови навчання. Таке правило встановлено в Законі «Про освіту», а саме в статті двадцять шостій.
Крім того, наказом Міністерства освіти був затверджений Порядок дій, який визначає процедуру боротьби з таким булінгом.
Згідно останнього, у разі наявної підозри у таких протиправних діяннях, тут особа, яка про таке дізналася, зобов’язана довести до відома про це директора закладу освіти. Звертатися до керівника установи можна як в усній, так і письмовій формі, але краще зафіксувати такий випадок в документальному форматі.
Заява про вчинення булінгу має містити наступні елементи:
- зазначення про факти вчинення щодо особи цькування;
- статус особи (батьки, представники, постраждалі тощо);
- строки тривалості таких негативних дій;
- можливі підтверджувальні факти;
- підпис особи, дата звернення.
Тут слід сказати, що згідно законодавства, документи, які надходять в організації, установи тощо та не підписані особою, не розглядаються та офіційно визнаються анонімними, бо не мають автора.
Тут можна зробити юридичний висновок, що таке звернення слід офіційно зареєструвати в закладі освіти, отримати копію свого звернення із штампом прийняття. Після цього, буде тривати офіційний розгляд заяви компетентними органами.