Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Військовий стан в Україні досі триває, а отже і виникають багато питань соціального характеру, які потребують правового врегулювання. В сімейному праві на сьогодні є досить актуальна тема, яка потребує юридичного роз’яснення, а саме – особливості правового врегулювання взаємовідносин батьків, які перебувають на території України зі своїми дітьми, які примушені були покинути її територію через воєнні дії. Правова консультація юриста або консультація адвоката може Вам допомогти у поновленні своїх прав. Для цього обов’язково звертайтеся на юридичний маркетплейс «Консультант». Тут Вам допоможуть.
- Підіймаючи цю тем слід однозначно надати юридичний висновок – батьки мають повні права щодо спілкування зі своїми дітьми не дивлячись на жодні обставини, навіть воєнні, навіть, якщо дитина поїхала до іншої країни. Таке право є безперешкодним, а також у разі, якщо батько чи мати вивезли таку дитину самі.
- Говорячи про це питання слід сказати, що українським омбудсменом розглядалися численні запити та скарги щодо перешкод у питанні спілкуванні зі своєю дитиною, коли інший батько чи мати прийняти рішення про переїзд та справляють спротив щодо спілкування з його родичем (батьком чи матір’ю).
- Здійснивши юридичний аналіз документів слід сказати, що такі перешкоди є неправомірними, а гарантування права спілкування з дитиною передбачається як нормами міжнародного права так і чинного українського законодавства.
- Аналітичні та статистичні центри наголошують, що більше, ніж шість мільйонів людей покинули територію України через військову агресію РФ, а сімдесят відсотків від цієї цифри – це українські жінки, які мають дітей. Через законодавчі обмеження виїзду за кордо чоловіків – багато сімей не можуть співмешкати разом та поділяти побут. Виникають проблеми із спілкуванням, багато хто розлучається та припиняє сімейні відносини.
Варто зазначити, що в сімейному законодавстві зазначено, що обидва батьки мають рівні права, та рівні обов’язки щодо утримання своїх дітей. Сюди відноситься і безперешкодне право на спілкування.
- Крім того, відповідно до норм Сімейного кодексу, розлучення батьків не є підставою для припинення батьківських прав та обов’язків.
- Також статтею сто п’ятдесят сім визначено, що і батько і мати повинні разом (спільно) вирішувати питання щодо виховання спільних дітей, а у разі, якщо батько чи мати не проживає з дитиною разом, то він чи вона повинні також брати участь у вихованні дитини та відповідно і спілкуватися з нею.
- Виходячи з висновку даної норми слід сказати і проте, що інший батько чи мати, з яким проживає дитина, не мають жодного права чинити перешкоджання в спілкуванні з дитиною іншим батьком, та виконувати свої батьківські обов’язки.
- Виникають випадки, коли батьки мирно не можуть вирішити питання розподілення обов’язків щодо дитини, та перешкоджають право на спілкування з нею. У такому разі рекомендовано звертатися до територіальних органів опіки та піклування аби вирішувати такі питання. Також можна звернутися до судових органів, адже у судовому порядку можна змінити рішення щодо проживання дитини.
- Слід сказати, що наша держава приймає участь у реалізації норм Конвенції щодо міжнародного викрадення дітей, та реалізує захист її норм.
Також Консульським статутом передбачається, що консульства на території інших країн стоять на захисті прав та свобод громадян України, а отже у разі порушення особа має право звернутися до такої установи у разі необхідності.
Якщо батько чи мати не знають де саме перебуває його дитина – тоді можна звернутися і до органів поліції, чи омбудсмена.