Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Екологічна ситуація в Україні сягає критичного рівня. Ще до запровадження військового стану в України таке питання неодноразово підіймалися на різних екологічних форумах. На сьогодні через військову агресію взагалі стан екології зазнав проблем в сучасній екосистемі. Тут Вам може знадобитися консультація адвоката або консультація юриста. Крім того, варто звернути особливу увагу і на існування безхазяйних відходів та механізму його утилізації з правової точки зору.
- Не одноразово наголошувалося і про те, що такі відходи є значною проблемою, навіть Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини. Так, омбудсменом було надано роз’яснення щодо того, як слід правильно поводитися з таких відходами, які вважаються безхазяйними.
- З юридичної точки зору варто наголосити, що чинне законодавство з питань відходів та його нормативне врегулювання встановлено Законом України «Про відходи», Постановою КМУ, яка визначає облік та основи виявлення безхазяйних відходів.
- Отже, здійснюючи аналіз документів, які були зазначені вище, можна дійти юридичного висновку, що у разі знаходження таких безхазяйних відходів, наприклад незаконного звалища, варто у такому разі звернутися до органів місцевого самоврядування, які компетентні у вирішенні такої справи.
- Правовий аналіз ситуації свідчить, що зазначений орган влади буде зобов’язаний утворити комісію із складу компетентних та кваліфікованих фахівців даної сфери аби вирішити питання з утилізацією такого звалища.
Далі слід розуміти, що звернутися із такою заявою можуть наступні особи:
- фізичні особи;
- юридичні особи – установи, підприємства, організації;
- орендатори або власники ділянок, на яких знайшли такі безхазяйні відходи – вони повинні не пізніше п’яти днів з моменту виявленні відходів, повідомити про це органи влади.
Також варто наголосити на тому, що в зверненні (заяві) потрібно обов’язково вказувати наступні дані:
- адреса місця, де були знайдені відходи;
- фото або відео фіксування такого факту;
- особисті дані особи, яка звертається;
- дата та підпис.
Слід сказати, що такі звернення повинні розглядатися призначеною комісією органів місцевої влади на відповідному засіданні (черговому чи позачерговому).
Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме в статті сорок сьомій визначено, що такі постійні комісії складаються з членів – депутатів місцевих рад (сільських, селищних). Зазначені комісії вивчають, попередньо розглядають і здійснюють контроль за рішеннями ради (їх виконанням).
Крім того, у разі виявлення винних осіб, які порушили законодавство у сфері безхазяйних відходів, тоді може настати відповідальність згідно чинного законодавства.
Так, це може бути і дисциплінарна відповідальність (у разі порушення трудових обов’язків, які пов’язані з такими відходами).
До адміністративної відповідальності можна притягнути, у разі, якщо неправильно поводитися з відходами: збирати, перевозити, утилізувати чи обробляти тощо. Може настати і цивільно-правова відповідальність, яка полягає у відшкодуванні шкоди через порушення Закон про відходи (якщо було заподіяно шкоду природі).
Також може настати і кримінальна відповідальність у разі, якщо такі порушення утворили загрозу для життя чи здоров’я інших осіб.