Детальніше
Працюю юристом з 2015 року.
Виникають ситуації коли людина пропускає строк для того, щоб прийняти спадщину і не знає як бути далі. Можливо це сталось з поважної причини або ж від незнань строків.
До того, як на території України ввели воєнний стан строки для прийняття спадщини становили шість місяців. При цьому це не залежало від того, яким чином приймалась спадщина. Це могло бути за законом чи за заповітом. Днем відкриття спадщини був день смерті спадкодавця.
Якщо один з спадкоємців не бажав отримати спадщину, він звертався до нотаріуса з відповідною заявою про відмову протягом шести місяців.
У зв’язку з веденням воєнного стану в законодавстві відбулися певні зміни. До шести місяців для прийняття спадщини додали ще чотири. Цей строк додався лише на період війни.
В юридичній практиці існує поняття автоматичного прийняття спадщини. Він полягає в тому, що якщо громадянин жив з померлим на час коли відкрилась спадщина, то він вважається таким, що прийняв спадщину. Тому існує думка, що в такому випадку особі не обов’язково писати заяву. Єдине, що це не стосується того коли людина відмовляється від спадщини.
Після того як закінчилися шість місяців громадянин може отримати у власність спадкове майно на загальних умовах.
Якщо спадкоємців більше двох, а один з них проживав з померлою особою краще подати заяву про прийняття спадщини для того, щоб в майбутньому не виникнули неприємні конфлікти.
Може виникнути питання у осіб, які пропустили строк, для того, щоб прийняти спадщину – а, що ж робити? Для початку треба впевнитись чи особа є єдиним спадкоємцем. В тому випадку, коли хтось з родичів вже прийняв спадщину, то необхідно до них звернутись з проханням погодитись на прийняття вами спадщини. Отримавши згоду, надалі треба звернутись до нотаріуса та написати заяву.
Коли особа є єдиним спадкоємцем або ж спадкоємці не дали письмову згоду, то треба звернутись в суд.
Варто знати, що якщо особа не подала вчасно заяву про прийняття спадщини, вона вважається такою, що не прийняла її. Це означає, що особа не зможе оформити право власності на своє ім’я.
Якщо причина пропуску строку була поважною, то за рішенням суду може бути встановлений додатковий строк. Суд визначає чи дійсно причини були поважними.
Причиною пропуску терміну може бути тривала хвороба через яку спадкоємець лікувався внаслідок чого не міг написати заяву нотаріусу.
Поважними причинами також є:
- Тривале відрядження по роботі за межами країни.
- Перебування в місцях позбавлення волі.
- Спадкоємець не знав, що є заповіт.
- Спадкоємець несе службу в ЗСУ.
- Спадкоємець проживає далеко від місця де знаходиться спадкове майно.
Варто сказати, що якщо особа була в полоні або окупації, це теж вважається поважною причиною. Суд аналізує кожен випадок окремо.
Не вважаються поважними причинами:
- Незнання про строки, щоб прийняти спадщину.
- Не звернулися до нотаріуса через хворобу близької людини.
- Знаходились в тяжкому психологічному стані через смерть спадкодавця.
- Не мали грошей, щоб оформити спадщину.
- Не мали грошей, щоб доїхати в місце де відкрилась спадщина.