Адвокатський Супровід чоловіків з інвалідністю під час перетину кордону
В Україні вже понад два роки триває повномасштабна війна. Перетин кордону чоловікам у віці від 18 до 60 років ускладнений, виключення — особи, які звільнені від служби на підставах, передбачених законом. Одна з категорій чоловіків, яким дозволений виїзд за межі України — інваліди. Але якщо йдеться про перетин кордону для чоловіків з інвалідністю 3 групи, то можуть виникнути певні труднощі. Щоб без зайвих клопотів перетнути кордон, варто звернутися до юриста. Досвідчений фахівець перевірить всі документи та за потреби буде супроводжувати особу під час перетину кордону. Це дозволить виключити ймовірність відмови під час проходження процедури пропуску.
Перетин кордону чоловікам з інвалідністю: юридичні етапи
Юристи розглядають кожен випадок окремо, тож можуть бути певні нюанси. Але загалом перетин кордону складається з кількох етапів:
підготовка документів. Щоб перетнути кордон чоловік повинен мати відповідні документи, які дозволять легально покинути територію України. Це паспорт, медичні документи, іноді запрошення від клініки, де людина буде проходити лікування або реабілітацію та інші;
контакт з прикордонними службами. ще до перетину кордону варто зв'язатися з представниками ДПС та дізнатися більше про потрібні документи та процедури, а також про можливість супроводу та допомоги особі з обмеженими можливостями;
юридичний захист прав. Юридичний захист саме на етапі перетину кордону дозволить вберегтися від дискримінації та гарантуватиме забезпечення прав на території країни, в яку особа буде в'їжджати.
Крім того, потрібно подбати про подальше пересування особи з інвалідністю. Наприклад, чоловіка може зустріти родич чи знайомий або представники спеціальних гуманітарних організацій, які допоможуть дістатися до пункту призначення.
Перетин кордону чоловікам інвалідам 3 групи: чи законно це
Ще кілька місяців тому мережею ширилися чутки про мобілізацію чоловіків з третьою групою інвалідності. Новий ЗУ “Про мобілізації” набрав чинності, і пункту про придатність до служби чоловіків інвалідів 3 групи немає, тож якщо це чоловіки інваліди перетин кордону для них можливий, незалежно від групи.
У 2024 році правила перетину кордону для чоловіків з інвалідністю передбачають надання повного пакета документів, які підтверджують факт інвалідності та підстави для виїзду за межі країни. Виїхати особа може на лікування, навчання, на роботу чи з особистих причин.
Перетин кордону чоловіків з інвалідністю: які документи потрібні
Щоб військовозобов'язаний чоловік мав можливість перетнути кордон та виїхати за межі Україні під час дії воєнного стану, йому потрібно надати під час проходження прикордонного контролю наступні документи:
закордонний паспорт;
посвідчення, яке підтверджує статус особи з інвалідністю;
довідку форми №157-1/о;
пенсійне посвідчення чи інший документ, який підтверджує факт отримання соціальної допомоги через інвалідність.
При цьому документи про встановлення інвалідності повинні бути видані в Україні. Якщо 3 групу інвалідності призначили за кордоном, то виїзд з України легальним способом не вийде.
Виїхати з України можна лише на підставі довідки МСЕК. Станом на 2024 рік представники прикордонної служби додатково вимагають:
довідку, видану ТЦК та СП або витяг з протоколу про рішення щодо надання відстрочки чи зняття з військового обліку;
військово-обліковий документ із записом про відстрочку чи зняття обліку.