Дипломована юристка зі стажем більше 7 років з Досвідом у сфері державних закупівель, цивільного, адміністративного права та складання документів, експертка в комунікації та вирішенні спорів, авторка юридичного блогу й соціальних медіа.
Стягнення аліментів на дитину — один із найпоширеніших запитів до адвоката, який спеціалізується на сімейному праві. Позовна заява про стягнення аліментів подається до суду, якщо сторони не можуть самостійно розв'язати питання утримання спільних дітей.
Умови стягнення аліментів на дітей через суд
Процедура стягнення аліментів через суд застосовується у разі відсутності угоди про добровільну сплату коштів. Для порушення справи потрібно подати позов про стягнення аліментів. В заяві вказують такі дані:
найменування судового органу, в який подається заява;
ПІБ та місце проживання позивача;
ПІБ відповідача;
обставини, на яких позивач грунтує свої вимоги — дані про дитину, місце її проживання, потреби та термін, за який відповідач не сплачує аліменти;
перелік документів, доданих до заяви — копія паспорта та ідентифікаційного коду, свідоцтво про народження дитини, довідка про спільне проживання з дитиною, свідоцтво про розлучення та інше.
Заява про стягнення аліментів подається в трьох примірниках — один екземпляр залишається в позивача, а два надають в канцелярію суду. Позовна про стягнення аліментів подається в районний суд, при чому подати заяву можна за місцем проживанням позивача чи відповідача. Терміни розгляду залежать від завантаженості суду, але не довше одного місяця
Розмір стягнення аліментів на дітей через суд
Сума стягнення аліментів чітко регламентована законом — чверть доходу на одну дитину, на двох дітей більш ніж половина доходу батьків. Якщо йдеться про стягнення аліментів з безробітного, то суму розраховують відносно мінімальної заробітної плати.
Суд може винести рішення про розмір аліментів, що стягуються щомісяця в твердій грошовій формі або в частках. При цьому завжди можлива зміна способу стягнення аліментів, наприклад, позивач дізнався про значне зростання рівня доходу відповідача.
Стягнення аліментів до вирішення спору судом
До винесення остаточного рішення суд має винести постанову про стягнення аліментів на дітей. Тут варто розуміти, що надлишок суми виплаченої під час дії тимчасового рішення повернути не вдасться. Якщо в остаточному рішенні встановили більший розмір аліментів, ніж в тимчасовому, то відповідач повинен доплатити різницю.
Виконання рішення суду про стягнення аліментів на дитину
Порядок стягнення аліментів передбачає негайне виконання рішення суду. При цьому відповідач має можливість оскаржити рішення суду в суді вищої інстанції. На це йому дається десять днів. Якщо особа не бажає добровільно сплачувати аліменти, то виконанням рішення суду займеться Державна виконавча служба України. Процедуру примусового виконання може ініціювати одержувач аліментів шляхом надання відповідного документа.
Саме Виконавча служба зможе знайти заходи впливу на відповідача. Несплата аліментів призведе до накладення арешту на банківський рахунок чи майно. Таким чином боржник буде змушений виплатити суму заборгованості.
Але щоб добитися справедливої суми аліментів, потрібно ще на етапі подання позову в суд правильно скласти заяву та надати аргументи. В такому разі на допомогу прийде адвокат. Самостійно впоратися з усім нелегко, тож досвідчений фахівець допоможе отримати справедливу суму на утримання дитини.