Детальніше
Працюю юристом з 2015 року.
Практика використання шлюбного контракту є популярною за кордоном. В нашій країні цей різновид угоди не так часто використовують. Але все частіше молоді пари вирішують укласти контракт для реалізації своїх майнових питань.
- Законодавство передбачає можливість укласти контракт до моменту реєстрації шлюбу або вже парою, яка одружилась. Договором регулюються права та обов’язки подружньої пари. Формою контракту є письмова. Угода нотаріально посвідчується.
- Варто зазначити, що контракт не має на меті зменшення прав дитини. Також, він не передбачає можливість передачі майна, право власності якого треба зареєструвати.
Важливим є те, що оспорювання угоди здійснюється в суді.
- Сімейним кодексом передбачено, що можна визнати недійсним контракт якщо відбулося порушення вимог Цивільного кодексу України.
- Для цього необхідно подати позовну заяву в суд. В заяві вказується вимога визнати шлюбний контракт недійсним повністю або в окремій його частині.
- Якщо визнається недійсною окрема частина угоди, то це не призводить до недійсності усього контракту загалом.
- Поширеною підставою визнання договору недійсним є те, що згідно умовами контракту одна сторона перебуває у невигідному матеріальному становищі.
- Якщо контрактом передбачено, що майно, яке було придбане в шлюбі належить лише одному з подружжя, такий договір визнається недійсним.
Багато фахівців у сфері права вважають, що така судова практика руйнує інституцію шлюбного контракту. Ця думка певною мірою є правдивою, оскільки метою контракту є фіксація матеріального становища подружньої пари, а не вигода або здійснення підприємницької діяльності, тим більше, що контракт укладається на добровільних засадах.
Згідно з позицією Верховного Суду, якщо контракт укладається в непропорційній частці поділу майна, яке набулось в шлюбі, то угода скасовується судом.
Також, підставами для оспорювання шлюбного контракту є його укладення в обмані, із застосування насилля, перебування в безпорадному стані, а також інші підстави, які передбачаються законодавством.
Верховний суд встановив підстави для визнання контракту недійсним. Ними є:
- Зміст угоди суперечить чинному законодавству та моральним принципам.
- Подружжя не виявило власної волі на укладення контракту.
- Контракт не має на меті настання юридичних наслідків.
Найкраще звернутися до сімейного адвоката у випадку виникнення необхідності оспорювання контракту. Фахівець зможе проконсультувати та допомогти в суді.
- Якщо ви маєте намір укласти шлюбний договір, то до цього варто поставитись з відповідальністю для того, щоб надалі уникнути конфлікти.
- Не треба самим складати договір або завантажувати його з інтернету.
- Це може призвести до негативних наслідків у випадку його оскарження.
- Якщо пара вирішила укласти шлюбний договір радимо звертатись за утриманням консультації та допомоги у складанні тексту договору до юриста.
- Він допоможе узгодити всі питання дотримуючись норм законодавства. Надалі договір треба посвідчити у нотаріуса.
Отже, Сімейний кодекс передбачає, що контракт на вимогу сторони, яка його уклала можна визнати недійсним в судовому порядку.