юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Оподаткування доходів нерезидентів: лізингова/орендна плата чи роялті?
ТекстЗгідно з повідомленням Державної податкової служби України доходи, отримані нерезидентом від лізингу/оренди з джерелом походження з України, підлягають оподаткуванню згідно з Податковим кодексом України. Конкретні ставки та норми такого оподаткування визначено підпунктом «ґ» підпункту 141.4.1 пункту 141.4 статті 141 Кодексу.
Відповідно до норм, визначених підпунктом 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 Кодексу, фізичні особи - резиденти України, у тому числі фізичні особи - підприємці, незалежні професійні особи та суб'єкти господарювання (юридичні особи або фізичні особи - підприємці), які обрали спрощену систему оподаткування. , а також нерезиденти, які здійснюють господарську діяльність через постійне представництво в Україні, зобов’язані утримувати 15 відсотків податку з будь-якої виплати нерезиденту або його уповноваженому представнику з доходів, що походять з України (включаючи виплати, здійснені не -рахунки резидентів у національній валюті). Цей податок підлягає сплаті до бюджету під час його виплати, якщо інше не встановлено чинними міжнародними договорами між Україною та державами місцезнаходження одержувачів виплат, за винятком доходів, зазначених у підпунктах 141.4. 4 - 141.4.5 та 141.4.11 цього пункту.
Як зазначено у пункті 3.2 статті 3 Кодексу, у разі якщо міжнародний договір, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, містить положення, відмінні від тих, що містяться в цьому Кодексі, застосовуються норми міжнародного договору. пріоритет і бути реалізованим.
З 2017 по 2023 рік значну суму в розмірі 13 100 мільйонів гривень було звільнено від оподаткування як виплати доходу за лізинг, зокрема для нерезидентів, які зареєстровані в юрисдикціях, де визначення «роялті» включає комісії, пов’язані з використанням обладнання.
Значна частка виплат припадає на компанії, які зареєстровані в різних країнах, зокрема в Республіці Кіпр (64%), Туреччині (11%), Португалії (11%), Естонії (3%), Польщі (3%), і кілька інших.
Зокрема, в рамках 27 конвенцій, спрямованих на запобігання подвійному оподаткуванню, включаючи такі країни, як Естонія, Польща, Литва, Латвія, Болгарія, Бразилія, Чехія, Кіпр, Азербайджан, Алжир, В’єтнам, Єгипет, Йорданія, Ісландія, Казахстан, Саудівська Аравія, Лівія, Марокко, Мексика, Монголія, Пакистан, Сінгапур, Словенія, Таїланд, Туреччина, Туркменістан і Узбекистан, термін «роялті» визначається відповідно до статті 12 Конвенції як платіж, здійснений за використання або дозвіл промислового, комерційного чи наукового обладнання.
Як зазначено в пункті 2 статті 3 Конвенцій, якщо Договірна Держава застосовує їх, будь-який термін, прямо не визначений у Конвенціях, тлумачиться на основі законодавства цієї Держави щодо застосовних податків, якщо з контексту не випливає інше.
Як зазначено в пункті 1 статті 31 Віденської конвенції про право міжнародних договорів від 23 травня 1969 року (далі – Віденська конвенція), необхідно тлумачити договір щиро, беручи до уваги звичайне значення умов контракту в їх контексті, а також мети та завдань контракту. Крім того, стаття 32 Віденської конвенції дозволяє використовувати додаткові методи тлумачення, такі як вивчення підготовчих матеріалів та обставин, пов’язаних із укладенням угоди. У випадку конвенцій, пов’язаних із запобіганням подвійному оподаткуванню, ці додаткові засоби тлумачення охоплюють Коментарі до Типової конвенції ОЕСР про оподаткування та Коментарі до Типової конвенції ООН про уникнення подвійного оподаткування у відносинах між розвиненими країнами та країнами, що розвиваються ( яка називається Типовою конвенцією ООН).
Щоб зрозуміти визначення «роялті», викладене в статті 12 Конвенції, яка узгоджується з пунктом 3 статті 12 Модельної конвенції ООН, важливо проконсультуватися з коментарями, пов’язаними з нею.
Як зазначено в пункті 13.2 Коментарів до статті 12 Типової конвенції ООН, визначення промислового, комерційного або наукового обладнання не обмежується кораблями, літаками, автомобілями та іншими транспортними засобами, але також охоплює широкий спектр предметів, таких як крани, контейнери, супутники, трубопроводи та кабелі тощо.
Враховуючи надану інформацію, при використанні Конвенції в Україні для визначення класифікації платежу як «використання або надання права на використання промислового, комерційного або наукового обладнання» необхідно тлумачити термін «промислове, комерційне або наукове обладнання» широко, охоплюючи будь-який асортимент машин, приладів та інструментів.
Отже, Україна, реалізуючи свої права на оподаткування відповідно до Конвенцій, потребуватиме сплати податків в межах України за виплати, які здійснюються українськими компаніями іноземним резидентам за використання чи лізинг промислового, комерційного чи наукового обладнання, включаючи різні транспортні засоби, такі як судна, літаки, автомобілі та крани, а також супутники, трубопроводи та кабелі (цей перелік не є вичерпним). Ці виплати класифікуються як роялті відповідно до статті 12 Конвенцій.
У період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні, передбаченого Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 та затвердженого Законом України № 2102- IX, платники податків, які виправлять помилки в порядку, визначеному статтею 50 Кодексу, звільняються від сплати пені та пені за занижені податкові зобов’язання, передбачені підпунктом 69.38 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» код.
Відтак, ДПС наголошує платникам податків, що добровільне уточнення сум сплаченого податку на прибуток з доходів нерезидентів дозволить суб’єктам господарювання зменшити фінансовий тягар штрафів та пені, які нараховуються під час перевірок.
В сьогоднішній реаліях, консультація податкового юриста буде доцільна у питаннях з оподаткування бізнесу, у зв’язку з чим Юридичний сервіс «Консультант» підбере спеціаліста для надання фахової консультація юриста з податкових питань також на сервісі можливо отримати консультація податкового юриста онлайн, що заощадить час. Юрист у податкових справах надасть консультація податкового юриста, а також сформує дієву правову позицію та підготовить відповідні документи з питань оподаткування.