Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
В сфері трудового права досить часто виникають цікаві, а навіть і неординарні питання, які згодом становлять прецедентну практику юридичного консалтингу. Досить цікавими запитами на консультації є і питання щодо системи штрафів для працівників.
- Тут слід сказати, що роботодавці готові розробити незвичні види покарання для своїх працівників у разі порушення їх трудової дисципліни. Чи правомірними є такі дії?
- Що нам каже законодавець, та як реагувати у разі, якщо Вас оштрафовали?
- Юридичний маркетплейс «Консультант» допоможе Вам вирішити будь-яке питання, а консультація адвоката або кваліфікована консультація юриста дасть Вам змогу зрозуміти перелік Ваших прав в певному питанні.
Отже, у разі, якщо виникли питання щодо накладання штрафних санкцій на працівника з боку роботодавця, варто розуміти, що відносини трудового характеру регулюються трудовим законодавством – Кодексом законів про працю України.
Так, статтею 147 зазначеного кодексу передбачається два види дисциплінарної відповідальності:
- догана;
- звільнення.
Слід сказати що у разі порушення трудової дисципліни роботодавець може застосувати лише один вид стягнення: або догана або звільнення.
Але в даній статті також є доповнення, яке тлумачить, що іншими нормативними актами, зокрема положеннями чи статутами, які визначають основи дисципліни на роботі, також можуть бути передбачені певні види дисциплінарного стягнення, що не є доганою чи звільненням.
- Таким чином в правовому полі виокремлюють загальні та спеціальні дисциплінарні стягнення.
- До загальних відносяться догана чи звільнення, а до спеціальних – такі, які визначені певною галузевою нормативною базою.
- До прикладу це може бути сфера діяльності працівників прокуратури, де особливості дисциплінарного стягнення визначаються в окремому Дисциплінарному Статуті, який затверджений постановою ВРУ.
- Так, згідно останнього у разі порушення трудової дисципліни, працівників органів прокуратури можуть понижувати у класному чині або понизити в посаді. Також там існує такий вид стягнення, як позбавлення почесного звання працівника прокуратури.
- Тут слід зробити юридичний висновок, що дослідивши нормативну базу та здійснивши аналіз документів, слід зазначити, що законодавством не передбачається такий вид дисциплінарного стягнення, як штраф для працівника.
Але, у разі якщо працівником було заподіяно шкоду на місці роботи, до прикладу знищення товару чи матеріалу для виробництва, у такому разі його можна буде притягнути до матеріальної відповідальності (обмеженої чи повної).
Повний перелік підстав та осіб, яких можна притягнути до матеріальної відповідальності визначається Кодексом законів про працю України. Такого роду відповідальність повинна застосовуватися лише у разі прямої та дійсної шкоди.
Або роботодавцю також можна розробити трудову угоду, в якій буде включена система оплати праці та додаткові преміальні платежі, які будуть виплачуватися наприклад за умови додержання трудової дисципліни.
На підставі вищезазначеного можна дійти висновку, що накладання штрафу на працівника за порушення трудової дисципліни є незаконними та порушують права працівників.