Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
В сьогоденних умовах через запровадження воєнного стану в Україні багато учнів покинути її території та влаштували своє життя та побут в інших іноземних державах. В таких країнах, як наприклад Польща та Чехія здобуття загальної середньої освіти за їх законодавством є обов’язковим. Тому українські учні вимушені відвідувати за вчитися в іноземних закладах освіти. Для цього може знадобитися письмова консультація юриста.
- Через це постає питання щодо визнання Україною іноземних документів про здобуття освіти. Що робити таким учням, які хочуть повернутися до України та продовжити своє майбутнє навчання.
- Правовий аналіз ситуації визначає, що в Україні дійсно є така процедура визнання підсумкових іноземних документів про освіту.
- Основна мета – забезпечення прав учнів та абітурієнтів на освіту в Україні, адже таке право на освіту встановлено Основним Законом України – Конституцією. Зазначена процедура повинна відбуватися в особливому індивідуальному порядку. Про що і поговоримо.
По-перше слід розуміти що для того аби здійснити вступ до вітчизняного закладу вищої освіти треба протягом навчального року отримати документ про освіту в іноземній державі.
Такий підтверджувальний документ слід подавати до Державного підприємства інформаційного іміджевого центру в Україні адже його основна функція полягає і визнанні Україною таких закордонних актів про освіту.
Аналіз документів показує, що таку процедуру можна здійснити в онлайн форматі шляхом реєстрації в персональному кабінеті.
Далі слід подати такі документи, як:
- сама заява про визнання;
- оригінал та копію, яка була засвідчена в нотаріальній конторі, документа про іноземну освіту. Такий документ повинен мати штамп «Апостиль», або в якості альтернативи має бути консульська легалізація. Все це повинно бути з перекладом вітчизняної української мови з нотаріальним посвідченням;
- оригінал та копія додатка до документа про освіту, що був отриманий в іншій державі, який повинен також бути засвідчений нотаріально, з перекладом;
- у разі наявності попередньої професійної чи вищої освіти – також копії документів;
- копія документа, який посвідчує особу.
Зазначений перелік документів має право подати як сам здобувач освіти так і його представник (батьки чи опікуни чи піклувальники). Але у разі, якщо це буде інша особа має бути нотаріальна довіреність.
- Далі протягом десяти робочих днів після отримання, центр виходить на зв'язок з відправником та обговорюють деталі та консультують їх дії. Після цього розпочинається процедура визнання такого освітнього документа, яка є оплатною.
- Зазначений центр знаходиться в Києві. А сама процедура визнання полягає в таких діях, як перевірці законності (автентичності) надісланих документів, які підтверджують факт навчання та отримання легального документа.
- Далі відбувається перевірка самого іноземного закладу освіти, його акредитація та ліцензія. Після цього визначається еквівалентність встановлених кваліфікацій – освітньо-кваліфіковані рівні, які повинні відповідати нормам України. Для цього залучаються українські експерти в даній сфері.
Тут слід зробити юридичний висновок, що у разі, коли вся процедура та визнання проходить з успіхом, здобувачу освіти видається свідоцтво про визнання в Україні документа про освіту з іншої держави. Таке свідоцтво діє без встановленого строку.