Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
У разі скоєння ДТП потерпіла особа, згідно із ч.2 ст. 1187 повинна отримати відшкодування завданих збитків від винуватця ДТП.
- Характер заподіяної шкоди може бути пов’язаний з ремонтом транспортного засобу, лікуванням та реабілітацією потерпілого, а також моральною шкодою.
- В більшості випадків відшкодування шкоди здійснює страхова компанія з якою уклав договір винуватець ДТП - це передбачено ст. 22 ЗУ «Про ОСЦПВ».
- Також передбачається звернення до страхувальника потерпілого з метою компенсації завданих збитків.
- У випадку, коли сума виплаченої компенсації не покриває розмірів збитків, страхова компанія визнана банкрутом, або ж винуватець ДТП не укладав договорів зі стрхувальником і відмовляться на добровільній основі відшкодовувати завдану шкоду, доцільним є звернення до суду з позовною заявою.
Процес відшкодування збитків при ДТП з винуватця:
1. Як і більшість спорів, даний спір можна вирішити як у досудовому порядку, так і в порядку цивільного судочинства, шляхом подачі позову.
- Досудовий порядок включає в себе написання звернень, скарг до страхувальника винуватця ДТП.
- Варто зазначити, що звертатися до страхувальника необхідно протягом 3 днів після ДТП.
2. Наступним кроком є проведення розслідування страховиком умов настання ДТП, шляхом залучення експерта.
- Якщо ж з відповіддю на звернення потерпілий отримує необґрунтовану відмову, або ж процедура оцінки збитків проводилася з порушеннями - цей факт стане вагомим вже на стадії судового провадження, а саме написання позову.
- Перед тим, як формувати позов про стягнення шкоди з винуватця ДТП, варто визначитися з підсудністю справи.
- До справ з відшкодуванням шкоди завданих ДТП буде застосовуватись загальна підсудність визначена ст. 27 ЦПК, тобто позов потрібно подавати до місцевого суду загальної юрисдикції за місцем проживання відповідача, або ж за місцем скоєння ДТП.
- Головною метою судового процесу для потерпілого є доведення вини відповідача.
- Звісно варто усвідомлювати, що судовий процес може затягнутися, або ж стягнена сума, шляхом накладання арешту на майно винуватця ДТП на покриє розміру завданої шкоди.
3. Якщо ж потерпілий вирішив здійснити стягнення збитків з винуватця ДТП через суд, то варто зібрати всі необхідні документи, докази по справі з метою збільшення вірогідності задоволення позовних вимог.
- Головним доказом у такому випадку є постанова про притягнення до адміністративної відповідальності.
- Для цього варто скористатися послугами досвідченого юриста, що допоможе визначити необхідних перелік документів та правильно викласти обставини справи та зміст позовних вимог у позові.
- Для доказування вини відповідача, зазвичай до позовної заяви додають показання свідків, оцінку вартості завданих збитків експертами, копію технічного паспорта автомобіля - це допомагає встановити ціну позову та міру вини відповідача.
Стадії судового розгляду:
- Перш ніж перейти до безпосереднього судового розгляду. згідно зі ст. 197 ЦПК проводиться підготовче засідання мета якого заслуховування думок, уточнень щодо позовних вимог, укладення мирової угоди між сторонами, вирішення питання залучення експертів, та інших процесуальних особливостей.
- Наступною стадією є розгляд справи по суті де спочатку: заслуховують наявні заяви та клопотання сторін, сторони проголошують вступне слово, досліджуються подані докази та заслуховуються думки експертів, проведення судових дебатів, склад суду виходить до нарадчої кімнати для ухвалення рішення.
- Згідно з ст. 351 ЦПК сторони по справі у разі незгоди з рішенням суду першої інстанції мають право подати апеляційну скаргу з метою повторного дослідження доказів та обставин справи вже судом апеляційної інстанції.
- Якщо ж апеляційний перегляд не дав належних результатів та були допущені процесуальні помилки то у сторін є можливість касаційного оскарження рішення суду першої інстанції після його апеляційного перегляду.
Отже, потерпілому надається можливість звертатися з метою відшкодування завданих збитків як до страхувальника винуватця ДТП, так і безпосередньо до самого винуватця. Важливим є використання засобів досудового врегулювання спору, а у разі неефективності таких засобів, звертатися до суду. В судовому порядку потерпілий має право вимагати стягнення з винуватця ДТП додаткового відшкодування витрат на евакуацію транспортного засобу та на надання правової допомоги. Також передбачається сплата судового збору.