Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Процес перепланування квартири - це досить кропітка праця, але не менш складним є оформлення внесених змін.
Легалізація перепланування передбачає збір необхідних документів, звернення до державних органів та багато інших особливостей, що потребують не тільки правової оцінки, а ще й супроводу досвідченого юриста з питань нерухомості, протягом всієї процедури.
Коли необхідно оформляти перепланування?
- Згідно зі ст. 100 ЖКУ роботи, які передбачають знесення несучих стін, або ж зміну інженерних систем потребують дозволу на їх виконання.
- Якщо ж перепланування не направлено на вищезазначені умови, але має на меті збільшення жилої площі, з’єднання приміщень за допомогою прорізів, прибирання підвіконних стін для проходу на балкон та інші роботи, що передбачають зміну первинного планування квартири, потребують подальшої реєстрації.
- Також можуть бути випадки, коли перепланування проводив попередній власник нерухомості і не оформив належним чином внесені зміни - в такому разі не слід зволікати з легалізацією, так як відповідальність за незаконне перепланування буде лежати на новому власникові квартири.
Важливість оформлення перепланування:
- Якщо ж власник нерухомості не легалізував внесені зміни у технічний паспорт, то під час продажу, дарування, процесу спадкування та інших правочинів, можуть виникнути проблеми.
- При виявлених неспівпадінь технічного паспорту з реальним планом нерухомості, будь-які угоди, предметом якої є ця нерухомість будуть визнані недійсними.
- Згідно з ст. 150 КУПАП за самовільне перепланування квартири передбачається відповідальність у вигляді штрафу розміром 1-3 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а в деяких випадках передбачається кримінальна відповідальність.
Стадії оформлення перепланування:
- Першим кроком є аналіз будівельних, або ремонтних робіт на необхідність втручання в несучі стіни та інженерні конструкції, що допоможе визначити чи потрібно отримувати дозвіл перед початком перепланування.
- Якщо ж отримання попереднього дозволу не передбачається, то наступним кроком є розробка нового проекту перепланування та оформлення в уповноваженій на це установі авторський і технічний нагляд. Варто зазначити, що ця послуга є платною, а розмір грошової суми залежитиме від установи в які розроблятиметься проект.
- Подання декларації, що підтвердить факт початку виконання робіт. Це можна зробити на онлайн - сервісі «Дія», або ж у найближчому ЦНАПі
- Після закінчення робіт необхідно оформити новий технічний паспорт з зазначеними переплануваннями. Це можна зробити у приватній організації, яка уповноважена надавати послуги БТІ, або ж у сертифікованого архітектора.
- Наступним кроком є подання декларації, що засвідчить факт закінчення виконання робіт та введення в експлуатацію нерухомості, через онлайн-сервіс «Дія», або в найближчому ЦНАПі.
- Заключним етапом є отримання прав власності на нерухомість та внесення відомостей до Державного реєстру прав на нерухомість і отримання відповідного витягу від державного реєстратора.
Підстави для відмови у реєстрації перепланування:
Якщо ж власник нерухомості не отримав попередній дозвіл на проведення будівельних, або ремонтних робіт у тих випадку, коли це вимагається то уже по закінченню їх виконання можуть виникнути проблеми з оформленням.
Варто зазначити, що роботи, які направлені на руйнування несучих опор, розширення площі ванної або туалету за рахунок жилої площі, перенесення опалювальних систем, втручання у вентиляційну та звукоізоляційну системи, або інших перекриттів - заборонено.
Якщо ж власнику нерухомості було відмовлено у реєстрації безпідставно, то такі дії можна оскаржувати, шляхом звернення до суду. Також важливо в процесі виконання робіт не відхилятись від попередньо узгодженого проекту, адже в такому випадку, легалізація перепланування буде неможливою.
Отже, процес оформлення перепланування вимагає детального аналізу кожної окремої ситуації і реєстрації у державного реєстратора. Не варто зволікати з легалізацією перепланування, адже це унеможливить виникнення багатьох проблем у майбутньому.