Практикуючий адвокат та юрист з досвідом практичної діяльності у різних галузях права понад 12 років
28.06.2023 всіх застав зненацька так званий законопроєкт 9342, яким непомітно для всіх внесли зміни до ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", внаслідок чого чимало тих, хто мав відстрочку від мобілізації, тепер її втратили.
- Його швидко ухвалила ВРУ, вже 30 червня його підписав Президент і з 1 липня зміни набувають чинності.
- Тому в цій статті, як я багатьом обіцяла, я розповім, як довести, що у Вас немає інших родичів, які можуть здійснювати догляд за інвалідом.
- І зберегти Ваше право на відстрочку від мобілізації навіть після змін.
- Ми з Вами детально розберемо, в кого відстрочка від армії втрачена назавжди, а в кого все ще зберігається.
- І як це вплине на тих, хто її вже встиг оформити.
- Я розповім про хитрі методи, як можна обійти обмеження і зберегти своє право на відстрочку від призову для тих, хто в групі ризику.
- А також, чи впливають ці зміни на право на виїзд чоловіків з України.
Війна внесла свої корективи, і адвокат для військових, звільнення з ЗСУ, юридична допомога під час війни стали дуже актуальними для багатьох.
Кого стосуються нові обмеження у відстрочці про мобілізацію за законопроєктом 9342
Ці зміни стосуються трьох категорій осіб:
- у кого була відстрочка від мобілізації на підставі того, що його батьки інваліди 1 або 2 групи;
- у кого була відстрочка від мобілізації на підставі того, що батьки його дружини інваліди 1 або 2 групи;
- у кого була відстрочка від мобілізації на підставі того, що його дружина інвалід 1, 2 або 3 групи.
Якщо у Вас було оформлено відстрочку за іншою підставою, то можете спати спокійно. Ваша відстрочка зберігається. І жодних змін на цей момент у ній немає.
Також якщо Ви розумієте, що Ви в групі ризику, але у Вас є можливість оформити відстрочку ще з якихось інших підстав, то раджу її оформити. Детальніше про це я розповідаю в іншому своєму відео на тему: "Скасування відстрочки від мобілізації. Хитрий спосіб, як обійти обмеження".
Як у військкоматі дізнаються, що немає інших родичів, які можуть здійснювати догляд за інвалідом
Часто багато хто ставить мені запитання, а що робити, якщо мене мобілізують, що тоді. Невже інвалід залишиться сам по собі, нікому не потрібний. І як взагалі мені довести, що в мене немає інших родичів, здатних здійснювати догляд. Або ж як це буде дізнаватися ТЦК і СП.
Давайте почнемо з ситуації, як це дізнаватиметься ТЦК і СП.
- Приміром, Ви приходите, кажете, у мене мами інвалід 2 групи, і я один єдиний, хто може здійснювати за нею догляд. І не зізнаєтеся, що у Вас ще є 5 працездатних братів і сестер, які живуть в Україні. Або що в мами є чоловік.
- Або Ви кажете, що у мене дружина, інвалід 3 групи, але не зізнаєтеся, що Ваша дитина вже повнолітня. Або що її батьки ще не пенсіонери і не інваліди, і живуть в Україні.
- Загалом, якщо простіше, Ви хитруєте і брешете військкомату про своїх родичів з метою отримати право на відстрочку. Звичайно, в жодному разі не схиляю Вас так робити. Але впевнена, що таких сміливців буде багато.
- Подивимося, звісно, як це буде на практиці і як ТЦК і СП перевірятиме Ваші дані.
- Але думаю, що такий спосіб обманним шляхом отримати відстрочку навряд чи спрацює.
- Напевно військкомат розробить систему, як він легко зможе перевіряти Ваші дані про склад сім'ї та запитувати їх у ЦНАПах або в РАЦСі.
- Або навіть простіше, покладе ці обов'язки на Вас. І змусить Вас приносити довідки про склад сім'ї або інші документи, які підтверджують, що у Вас немає інших родичів. А без цього відмовиться оформляти відстрочку.
- Тож думаю варіант, що Ви обдурите ТЦК і СП, навряд чи спрацює.
Тепер розглянемо ситуацію, а як Вам доводити, що у Вас у сім'ї відсутні інші працездатні особи, які згідно із законом зобов'язані здійснювати догляд за Вашими батьками або батьками дружини, інвалідами 1 або 2 групи, або за Вашою дружиною, інвалідом 1, 2 і 3 групи.
- Якщо Ви хочете зберегти своє право на відстрочку саме за цією підставою, то саме Вам потрібно бути готовим це довести.
- Звичайно ж Вам спочатку потрібно проаналізувати склад Ваших родичів.
- І як я вже говорила в інших своїх відео, в розрахунок потрібно брати тільки родичів першої лінії споріднення по відношенню до інваліда, який є Вашою підставою для відстрочки.
- Тобто перевіряємо родинні зв'язки щодо батьків інваліда, дітей інваліда і чоловіка або дружини інваліда. І все.
- Інших родичів інваліда в розрахунок не беремо, оскільки в більшості випадків, за рідкісними особливими винятками, у них немає обов'язку за законом утримувати інваліда.
- Якщо у Вас у принципі відсутні інші родичі, які можуть здійснювати догляд за інвалідом, то тут можна взагалі нічого не доводити. Просто сказати у військкоматі, що їх немає. І все. І нехай військкомат доведе, що вони є. Або ж принести довідку про склад сім'ї. Де видно, що Ви, приміром, із мамою інвалідом, у квартирі зареєстровані одні. Але знову ж таки, це не обов'язково.
- Якщо у Вас були інші працездатні родичі, але вони померли, то принесіть їхнє свідоцтво про смерть.
- Якщо всі Ваші інші родичі пенсіонери або інваліди, або самі потребують догляду, принесіть їхні пенсійні посвідчення, свідоцтва про народження, документи, що підтверджують родинні зв'язки, або документи про їхню інвалідність, або довідку ЛКК або МСЕК, про те, що вони потребують догляду. Але, як я вже говорила раніше, якщо у них немає інвалідності, але є довідка ЛКК, питання спірне, я вважаю, що вони теж непрацездатні, але питання за практикою.
- Якщо Ваші інші родичі виїхали з України, принесіть копії їхніх закордонних паспортів зі штампом про виїзд або документів про те, що вони оформили тимчасовий захист або посвідку на проживання, або отримали статус біженця за кордоном.
- Якщо Ваш інший родич - це повнолітня дитина, але вона навчається і їй ще немає 23 років, принесіть довідку з її навчального закладу про те, що вона студент денної форми навчання. І його свідоцтво про народження. Як я говорила, на мій погляд, він не може бути Вашою перешкодою для оформлення відстрочки, тому що за законом його на час навчання до 23 років повинні утримувати батьки. Хоча справа за практикою, подивимося, як на це подивляться суди і військкомати.
Що робити, якщо інші родичі є, але не хочуть доглядати за інвалідом
- Ну і розглянемо останній, особливо важкий випадок. Якщо у Вас є інші родичі, вони працездатні, перебувають в Україні, але ухиляються від своїх обов'язків утримувати інваліда і не хочуть за ним доглядати.
- Скажу відразу, випадок спірний, і не впевнена, що ті дії, які я Вам зараз пораджу, допоможуть Вам зберегти Ваше право на відстрочку. Але, на мій погляд, мають допомогти.
- При цьому все також справа за практикою, якої поки що немає, бо часу минуло надто мало.
- У цьому особливо важкому випадку раджу Вам звертатися до суду із заявою про встановлення факту ухилення Вашого іншого родича від обов'язків по догляду та утриманню інваліда.
- Отримуйте про це рішення суду, яке набрало законної сили, і надавайте до військкомату.
- Але врахуйте, що процедура ця не швидка. І судовий процес займе багато часу. І весь цей час права на відстрочку від мобілізації у Вас не буде. ТЦК і СП не зобов'язані призупиняти вирішення питань про Вашу мобілізацію на час судів.
- Згодна, це несправедливо. Але, на жаль, це так. Маємо, що маємо.
У цій статті я розповіла як довести, що у Вас немає інших родичів, які можуть здійснювати догляд за інвалідом. І зберегти Ваше право на відстрочку від мобілізації навіть після змін.
Військовий юрист онлайн допоможе Вам розібратись у найскладніших питаннях у період війни.