Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Процес реєстрації припинення підприємницької діяльності залежить від організаційно-правової форми бізнесу та багатьох інших особливостей, що пов’язані податковою, установчою та трудовою сферою.
Згідно з ст. 52 ЦКУ ФОП – це окремий вид господарюючого суб’єкта, який відповідає за забов’язаннями всім наявним у нього майном, а отже після припинення підприємницької діяльності, забов’язання нікуди не зникають, і заборгованості доведеться сплачувати, тож може знадобитися юридична допомога в закритті ФОП.
Покроковий алгоритм закриття ФОП:
- Як вже зазначалося, процес закриття цього суб’єкта підприємництва об’єднує в собі як і безпосередньо зміни у реєстраційних даних, так і подання податкових звітностей, а також, за наявності працівників, питання обґрунтованого припинення трудового договору відповідно до чинного законодавства.
- Почати слід саме з питань трудового характеру, адже ст. 36 КЗПП не передбачено припинення трудового договору з працівником у зв’язку із закриттям бізнесу.
- Отже, варто припиняти трудову діяльність працівників до моменту закриття ФОП, що унеможливить виникнення багатьох суперечностей у майбутньому.
- Ще одним аспектом, що має трудовий характер є внесення відомостей до контролюючих органів.
- Якщо на підприємстві немає найманих працівників, то при закритті від засновника вимагається: звіт про сплату ЕСВ та копію акту, що засвідчує перевірки податкової. У випадку, коли працівники наявні, вимагається перевірка ПФУ щодо обставин сплати внесків у десятиденний строк.
Вирішивши питання трудового та установчого характеру слід перейти до безпосередніх реєстраційних дій із закриття підприємства, а саме згідно з такими стадіями:
- Будь-яка реєстраційна дія по відношенню до суб’єкта підприємницької діяльності повинна бути зареєстрована державним реєстратором, або ж за допомогою онлайн – сервісу «Дія» і закриття ФОП не є винятком. Першим кроком є подання заяви про реєстрацію припинення ФОП до державного реєстратора. Законодавством передбачена можливість подання відповідної заяви особисто, онлайн, поштою, або через уповноважену особу, за умови наявності довіреності, яка потребує нотаріального посвідчення. Строк розгляду такої заяви реєстратором загалом становить 24 год з моменту подання заяви.
- Наступним кроком є внесення відомостей реєстратором до Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та господарських формувань відомостей про закриття ФОП. Результатом є надходження на електронну адресу заявника повідомлення про закінчення реєстраційної дії та видача відповідного витягу.
- Далі варто звернути увагу на податкову частину процесу закриття ФОП. Якщо підприємець при створенні ФОП обрав спрощену систему оподаткування, то при закритті бізнесу вимагається подача заяви до податкової. Якщо ж підприємство діяло на загальній системі то необхідного подати декларацію про доходи за останній рік діяльності до ДПІ.
- Якщо у підприємця немає боргів по сплаті ЕСВ та інших заборгованостей, то податкова знімає особу з обліку платників цього внеску.
- Після всіх необхідних перевірок, керівник територіального органу ДФС підписує обхідний лист, що свідчить про закриття особових рахунків про що вносяться відомості у Реєстр страхувальників.
- Процес закриття ТОВ має багато особливостей через більш складну установчу організацію. Згідно із ст. 48 ЗУ «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» припинення діяльності такого суб'єкта господарювання може здійснюватися шляхом злиття з іншим товариством, поділу, тобто передача майна та прав іншим товариствам, приєднання перетворення та ліквідація ТОВ. Висвітлення потребує і добровільне припинення ТОВ, рішення про яке приймається скликанням установчих зборів.
Стадії закриття ТОВ:
- Першим кроком є прийняття рішення більшістю на установчих зборах засновників товариства. Результатом зборів є відповідний протокол, що і засвідчує бажання засновників припинити підприємницьку діяльність.
- Далі слід створювати комісію з ліквідації товариства, склад якої, права та обов’язки обговорюються на загальних зборах. Не слід забувати і про кредиторів та встановити строк, протягом якого вони можуть звернутися з метою задоволення вимог.
- Наступним кроком є подача заяви, протоколу та всіх необхідних документів у триденний строк від дня прийняття рішення про припинення до державного реєстратора відповідно до місця реєстрації. Звернення до контролюючих органів не потребується, адже відомості з державного реєстру автоматично оновлюються і в них. Процес внесення відповідних змін до реєстру проходить досить швидко за умови відсутності заборгованості по сплаті податків.
- Варто зазначити що наявна і стадія перевірок податкової та ПФУ.
- Далі в дію вступає створення комісією з ліквідації. Важливим є розрахунок зі всіма кредиторами, закриття банківських рахунків, вирішення питання зі звільненням та розрахунком з робітниками, знищення печаток та складення всіх необхідних балансів, що дасть змогу закрити ТОВ.
- Заключним етапом є реєстрація ліквідації ТОВ шляхом звернення до державного реєстратора вже після всіх вищезазначених стадій. Варто зазначити, що реєстраційні дії проводяться за умови сплати адміністративного збору.