юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Процедура припинення шлюбу закріплена в Сімейному кодексі.
На жаль, конфлікт призвів до руйнування не лише будівель, а й численних родин у цій країні. Особливо це стало помітним у контексті того, що багато жінок були змушені покинути територію України та оселитись за кордоном. У зв’язку з цим багато одружених людей хвилюються, як розірвати шлюб, якщо один з подружжя не є частиною України. Нижче я маю намір обговорити потенційні рішення щодо розірвання шлюбів між громадянами України.
Спочатку важливо визнати, що розірвання шлюбу не призводить до автоматичного припинення спільного майна подружжя. Це спільне майно традиційно ділять як чоловіки, так і жінки, незважаючи на те, що воно підлягає розлученню, це майно може бути розділене юридично та в судовому порядку.
Сімейним кодексом України передбачено, що шлюб може бути розірваний органом державної реєстрації актів цивільного стану (далі - ЗАГС) за спільною заявою подружжя або за рішенням суду.
Найпростішим способом розлучення подружжя є наявність спільних неповнолітніх дітей. Потім вони можуть звернутися до РАЦС.
У Сімейному кодексі України були норми щодо випадку, коли один із подружжя з поважних причин не міг особисто подати заяву про розірвання шлюбу до РАЦС, це було актуально під час тривалої відсутності вдома. У цьому випадку особа, яка не перебуває в Україні, повинна надати заяву, яка має таку саму вагу, що й оригінальний документ, ця заява повинна бути нотаріально засвідчена та надіслана дружині, яка перебуває в Україні. Останній, у свою чергу, також створює від свого імені заяву, яка засвідчується нотаріально та разом із заявою про реєстрацію з-за кордону подається до органу РАЦС за місцем реєстрації подружжя.
Якщо один із подружжя з поважних причин не може з’явитися до органу РАЦС, то ця особа все одно може подати заяву про розірвання шлюбу або протягом місяця також може написати до РАЦС у питання, чи можна зареєструвати розірвання шлюбу за її відсутності. Підпис цієї особи на офіційному повідомленні має бути нотаріально засвідченим.
Таким чином, якщо ви подорожуєте за кордон і не можете відвідати орган РАЦС, було б вигідно створити два документи одночасно: заяву про розірвання шлюбу та повідомлення про згоду на реєстрацію розірвання шлюбу за вашої відсутності, обидва ці документи повинні бути нотаріально завіреним та надісланим в Україну другому з подружжя. Потім він чи вона звернеться до органу РАЦС. Якщо документи подані іноземною мовою, їх необхідно перевести українською мовою.
Якщо жоден із подружжя не відмовиться від заяви про розірвання шлюбу в січні місяці з дня її подання, орган РАЦС у подальшому проводить державну реєстрацію розірвання шлюбу та видає свідоцтво про це.
Додатково хотів би звернути увагу на те, що, якщо подружжя має спільних дітей, але не має спільних неповнолітніх, вони можуть подати заяву про розірвання шлюбу через консульську чи дипломатичну установу України в країні проживання за умови, що хоча б один із подружжя має постійне місце проживання у відповідній країні. Відповідно до законів України, консульські установи України також зобов’язані документувати цивільний стан своїх громадян, а саме спосіб їх поділу.
У разі відсутності спільної волі подружжя щодо розірвання шлюбу або наявності спільних неповнолітніх дітей укласти шлюб в Україні можна тільки в судовому порядку.
Якщо у подружжя є діти, обидва партнери бажають розірвати шлюб, а якщо дітей немає, то для розірвання шлюбу необхідно подати спільну заяву в суд про розірвання шлюбу. Розглядаючи цей варіант, також важливо підготувати письмову угоду, яка описує особливості того, як батьки розділять дітей, як вони братимуть участь у забезпеченні умов їхнього життя та як вони розподілятимуть відповідальність за забезпечення діти доглядають. Цей договір необхідний для участі в судовому процесі разом із спільною заявою про розірвання.
Враховуючи те, що один із подружжя не зможе самостійно подати цю заяву до суду через перебування за межами України, у цьому випадку заяву, яка раніше була підписана обома подружжям, можна направити до суду. поштою або, що ще важливіше, юрист може допомогти з подачею документів до суду.
Участь у судовому засіданні не є обов'язковою, якщо інше не вимагається судом. Подружжя може подати скаргу до суду про розгляд справи без участі в процесі. Питання про те, чи повинні всі сторони брати участь у всіх засіданнях, вирішується суддею індивідуально та виходить із особливостей справи.
Якщо ви бажаєте взяти участь у розгляді справи, але не маєте можливості прибути до приміщення суду, в даному випадку ви можете скористатися сучасними технологіями, які використовуються для ефективності судового розгляду, до них належать, але не обмежуються, відеоконференції, які проводяться за допомогою власної системи зв'язку. Для цього учаснику справи необхідно заздалегідь передбачити звернення до суду та зареєструвати електронний кабінет у складовій Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи «Електронний суд». Крім того, суд не завжди може провести відеоконференцію. У цьому випадку адвокат може брати участь у справі, яка передбачає судові засідання та представництво ваших інтересів у шлюборозлучному процесі.
Якщо спільне клопотання про розірвання шлюбу від РАЦС або суду не може бути виконано через те, що один із подружжя має клопотання, один із подружжя може подати скаргу до суду. Звернутися до суду можуть будь-які подружжя, незалежно від їх відстані, але тільки якщо їхня дружина не вагітна, а спільній дитині вже виповнився рік. Ці умови можна ігнорувати лише в тому випадку, якщо один з подружжя вчиняє протиправну поведінку, яка містить склади кримінального діяння щодо іншого з подружжя або дитини. В іншому випадку заява з описом претензії буде повернена.
Як правило, до суду необхідно звертатися за місцем реєстрації відповідача, але також можна обрати суд за зареєстрованим місцем проживання чи роботи позивача, якщо на його утриманні є діти чи підлітки, або якщо він не може виїхати за станом здоров'я або з інших поважних причин - місце реєстрації відповідача. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання або за місцем роботи.
Якщо один із подружжя виїжджає за кордон, процедура залишається такою ж, як і у випадку спільної заяви про розірвання шлюбу: документи можна надіслати до суду електронною поштою, через систему «Електронний суд» або за допомогою адвоката. . Подібна проблема виникає з участю в судовому процесі. Рекомендуємо завчасно повідомити суд про своє закордонне відрядження та труднощі з доступом до приміщення суду, це дозволить суду розглянути вашу справу без вашої участі або у режимі відеоконференції з уповноваженим адвокатом.
Закон вимагає, щоб рішення про розірвання шлюбу набуло чинності протягом 30 днів з моменту його винесення або протягом 30 днів з моменту отримання рішення стороною, яка бере участь у справі. Рішення суду про розірвання після набрання чинності судом пересилається до офісу РАЦС за місцем прийняття рішення, який потім видає колишньому подружжю ліцензії на розірвання.
Якщо обоє колишнього подружжя розлучено за одним і тим же рішенням українського суду, вони можуть зареєструвати розірвання шлюбу через консульство чи дипломатичну установу України в країні проживання.
Спеціалісти Юридичного сервісу "Консультант" допоможуть з розірвання шлюбу в судовому порядку незважаючи на те, що один з подружжя не перебуває в країні, нададуть консультація в таких питання як те що потрібно щоб подати на розлучення, як отримати рішення суду про розірвання шлюбу та інші питання.