Поділ майна при розлученні
Розлучення — доволі важкий процес. Це стосується як емоційного, так і юридичного аспектів. Не завжди вдається досягти згоди щодо самого розлучення. А сперечання з приводу розподілу майна між подружжям взагалі здатні дуже ускладнити процес. Щоб не опинитися в колі постійних суперечок та нескінченних судових засідань, захистити власні права та прискорити процедуру, варто звернутися до кваліфікованих адвокатів.
Розподіл майна при розлученні: що каже законодавство
Усі процеси, пов'язані з розірванням шлюбу, регламентуються Сімейним кодексом. Поділ майна подружжя після розлучення не є виключенням. За замовчуванням всі речі, що придбані парою під час шлюбу, вважаються сумісною власністю. Крім предметів особистого призначення (одяг, засоби гігієни). Згідно з нормами законодавства все майно має бути розподілено порівну між партнерами. Але насправді з цього приводу часто виникають суперечки. Хтось вважає, що вніс значний за партнера вклад, а тому має право на більшу частку майна. А дехто зовсім не хоче розподілу.
Нормами законодавства передбачені наступні правила щодо майна подружжя:
● всі придбані в шлюбі речі вважаються спільними та мають бути розділені в рівних долях;
● майно можна розділити без суду, уклавши угоду між собою;
● за наявності сперечань щодо поділу спільного майна подружжя рішення приймає суд;
● речі, що фізично неможливо розділити, присуджуються одному з подружжя;
● речі, які призначені для здійснення професійної діяльності, передаються партнеру, що цю діяльність виконує;
● майно розподіляється порівну, навіть якщо один з партнерів не працював під час шлюбу;
● розділ майна між подружжям може бути здійснений під час розлучення або після нього;
● почати процедуру поділу можна протягом трьох років (термін позовної давності);
● термін позовної давності розраховується не від факту розлучення, а від дати, коли один з подружжя дізнався про порушення власних майнових прав.
Як відбувається розподіл майна подружжя після розлучення
Процедура поділу майна при розлученні та після нього мало чим відрізняється. Сама процедура, на перший погляд, проста. Складається вона з наступних етапів:
● збір інформації про наявне майно;
● підготовка документів;
● збір доказів;
● складання позову;
● подання заяви в суд з урахуванням підсудності;
● розгляд справи;
● винесення рішення;
● передання рішення виконавчій службі.
Під час поділу майна після розлучення в судовому порядку потрібно брати до уваги безліч законодавчих нюансів та процесуальних тонкощів. Досвідчений адвокат допоможе не зробити помилок та захистити власні права.
Як ділиться майно після розлучення
Як вказано вище, поділу підлягає все майно, придбане під час шлюбу. Варто пам'ятати, що поділу підлягають не тільки активи, але й кредитні та боргові зобов'язання. За судовим рішенням може застосовуватись два види розділу:
1. Фактичний. Наприклад, якщо подружжя володіє домом, земельною ділянкою та автівкою, суд може постановити, що будинок відходить дружині, а земля та машина — чоловікові.
2. Грошовий. Коли майно неможливо поділити, один з подружжя отримує грошову компенсацію. Наприклад, якщо у власності єдиний будинок, то його можуть присудити дружині за умови, що вона відшкодує чоловіку половину вартості. Також грошову компенсацію призначають, коли один з партнерів продав спільне майно без згоди другого.
Не всі речі, придбані під час шлюбу, можна поділити. Розділу не підлягають:
● все майно, що придбане одним з партнерів до шлюбу;
● статки, які отримані в подарунок чи у спадок;
● речі, придбані за особисті кошти;
● нерухомість, отримана в результаті приватизації;
● страхові виплати;
● дорогоцінні прикраси;
● нагороди та премії за особисті досягнення;
● речі особистого користування.
Розділ майна після розлучення при наявності дітей
В деяких випадках за наявності дітей суд може збільшити частку партнера, з котрим вони залишаються. Але це не є обов'язковою умовою. Згідно з законом розділ здійснюється в рівних долях, навіть якщо є діти.
Тобто поділ відбувається тільки між подружжям. Діти в ньому участі не приймають. Якщо партнер, з котрим вони лишаються, претендує на більшу частку, він має довести необхідність цього кроку. Тобто обгрунтувати, чому суд повинен відступити від принципу рівності. І звісно тут не обійтись без адвоката. Тільки фахівець може довести необхідність надання більшої частки.
Переваги звернення до адвоката з розлучень:
● глибокий аналіз обставин сперечання;
● ретельна консультація;
● збір необхідних доказів;
● підготовка всіх документів;
● супровід досудових угод;
● представлення інтересів у суді;
● юридичний супровід на всіх етапах розгляду справи.
Як скласти договір про розподіл майна
Договір складається у письмовій формі. Якщо мова йде про поділ нерухомості, обов'язково завірити документ нотаріально. В інших випадках припустимо обійтись без цього. Але заради того, щоб в майбутньому не виникло суперечок, варто нотаріально завірити угоду навіть на рухоме майно. Адже без цього документ не має повної юридичної сили.
Безпосередньо складання угоди повинно виконуватись фахівцем. Таким чином, щоб укласти договір, потрібно звернутися до адвоката з наступним пакетом документів:
● паспорта подружжя;
● свідоцтво про шлюб або про розлучення;
● за наявності шлюбний договір;
● документи, що підтверджують право власності на кожен об'єкт нерухомого чи рухомого майна, котрий підлягає розділу;
● довідка про зареєстрованих в будинку мешканцях (для перевірки відсутності прав власності у третіх осіб).
Розподіл майна одночасно з розірванням шлюбу
Розподіл майна можна починати, навіть перебуваючи в шлюбі. Якщо подружжя фактично не мешкає разом, але ще не оформило статус юридично, припустимо попіклуватися про поділ заздалегідь.
Розподіл майна після розлучення або під час процесу — складна та клопітна процедура. Щоб уникнути ризиків під час розгляду справи, звертайтеся до кваліфікованих адвокатів. Тільки фахівець допоможе вам відстояти власні права та уникнути фінансових втрат.