Фанат Феміди, шанувальник Юстиції та прихильник Форсети.
Вітаю, шановні читачі. Сьогодні поговоримо про вже зробившу шуму поправку від наших обранців.
Хвилюючи питання – «Я вже звільнився зі служби, чи відмінять наказ?»
«А якщо другий родич в іншій країні чи також інвалід?»
«Відстрочку тепер не отримати?»
Давайте спочатку.
- Поправка № 146 окрім позитиву містить в собі доповнення до абзацу 11 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме нову умову, за якій ця підстава може бути застосована.
- Таким чином особа яка має родича з інвалідністю І чи ІІ групи – дружина(чоловік), батьки або батьки дружини(чоловіка) може отримати відстрочку від мобілізації за умови, якщо не має іншої зобов’язаної законом особи здійснювати догляд. Чому такий виклад матеріалу трохи дивний?
- В законі не встановлено процедури дій в разі знаходження іншого родича не в країні, на окупованій території або в тяжкому фізичному стані і навіть з інвалідністю.
А якщо в жінки три сини – кого вибере закон? Питань знову більше, ніж відповідей.
- поширене схема, коли на одну особу посилалися декілька людей та всі мали право на відстрочку. Після прийняття поправки ТЦК та СП почнуть перевіряти надані відстрочки, а тому очікуйте на отримання повістки.
- У поправці вказано «інші працездатні особи» хто такі особи – особи від 16 років, які проживають на території України і за станом здоров’я здатні до активної трудової діяльності. Тобто, фактично доглядачем може стати і ваша дитина і родич – працездатний інвалід.
- Щодо осіб, які звільняються зі служби на цій підставі або вже звільнилися – не переймайтеся, поправка стосується лише ст. 23 ЗУ «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку», вас це не стосується.
Розглянемо ситуацію: мати інвалід, потребує догляду. В неї є двоє дітей донька та син, але донька постійно проживає в іншій країні – ви можете звільнитися. Таж ситуація, але донька проживає в Україні – вас мобілізують. Якщо два сина – одного мобілізують. Якщо три сини – одного залишать. Нардепи назвали цю поправку «щоб не ховалися за бабусями». Якщо вам потрібна допомога, обов’язково звертайтеся до кваліфікованого спеціаліста з цього питання, який допоможе зрозуміти шани на отримання відстрочки з такою підставою.
Добре, що не змінили перелік необхідних документів:
- Заява
- Довідка МСЕК, що особа потребує догляду або рішення суду
- пенсійне
Та інші стандартні документи.
Найцікавіше, що виникатимуть й реальні проблеми, коли наприклад працездатна донька, яка перебуває у декреті утримувати не може, бо не працює, але доглядати може, в такому випадку сина заберуть.
Як вже прогнозують експерти, поправка спричинить ще більшу «чорну зарплатню», виїзд сестер з країни для надання підстави брату.
На мою особисту думку, окрім того, що є зараз в законі треба додати ряд уточнень з приводу цих «інших» осіб. Правова неточність несе за собою різне розуміння закону і, як правило, різне його застосування. Скарга на військкомат скоро буде звичайним ділом.
З приводу трьох братів, швидше за все буде діяти принцип першого – першим двом, котрим прийшла повістка у військомат мобілізують, в незалежності від того чи разом з інвалідом всі проживають чи в різних куточках України. Якщо ви впевнені в тому, щ омаєте право на відстрочку вам знадобиться супровід у військкоматі адвокатом.
Будемо слідкувати за новинами та практикою.
Гарного настрою, вдачі та бережіть себе!